cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg

İncir

23 kişi bu makaleyi beğendi
İncir çok iyi bir potasyum, manganez ve lif kaynağı. Kalsiyum ve demir açısından da güçlü bir yiyecek. Özellikle kuru incirde omega 6 yağ asitleri bulunuyor.  
İncir
Faydaları 
 
İncirin içinde tryptophan adlı bir madde var. Bir çeşit amino asit. Uykuyu destekleğidi biliniyor. 
İncirin içinde güçlü antioksidanlar olan flavonoid ve polyphenol de var. 
 
Kuru incir, taze olanlara göre daha yüksek oranda şeker barındırıyor. Ve gurmelerinize enerji veriyor. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır,  pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır. 
 
Tüm bunların dışında incir iyi bir glükoz kaynağı. İnsan beyni sadece glükoz kullanabiliyor. İncirdeki şekerin büyük bir bölümü de glükoz ve fruktoz. Glükoz doğrudan kana karışır. Ama tabii ne demiş atalarımız “Her şeyin fazlası zarar”. Gurmenize çok fazla incir vermemenizde de fayda var. Malum çok şekerli. 
 
Eğer gurmenize kuru incir verecekseniz, önceden suda ıslatın. Yumuşak bir hale gelince kullanın. İncirli tarifler için tıklayın.
 
Uyarı 

İncir diüretik bir meyve (idrar söktürücü) . Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun. Ama kabızken kullanabilirsiniz.  

Kuru incir alırken çok dikkat etmek gerekiyor.  Küflü kuru üncirlerde bulunan mikotoksinler risk yaratabiliyor. Kanserojen olan miktoksinler küflerin yan ürünleri. Küfler ısıl işlemle öldürülebilirler ama mikotoksinler bertaraf edilemiyorlar. Yani küften kurtulsak bile mikotoksinden kurtuluş yok. Bir de küfün tadı vardır miktoksinler ise ancak laboratuar ortamında tespit edilirler. Bu yüzden en başta ürünlerde küf oluşumunu engellemek gerekiyor. Bu durum da laboratuarları ile ürünlerini kontrol eden ve özellikle ihracat yapan firmaların ürünlerini tüketmeyi gerektiriyor. Açıkta satılan, şüpheli kuru incirleri tüketmeden önce çok dikkatli olmak gerekiyor.

100 gram kuru incirde; 

Omega 6 345 mg 
A vitamini 10 Iu 
C vitamini 1.2 mg 
K vitamini 15.6 mcg 
Folat 9 mcg 
Kalsiyum 162 mg 
Demir 2 mg 
Magnezyum 68 mg 
Fosfor 67 mg 
Potasyum 680 mg 
Sodyum 10 mg 


şifre
beni hatırla
Gurmebebek 03.09.2015

Evet herkes bir şey söylüyor, dinlememek lazım. Aslında bebek nasıl yatmak istediğini size bir şekilde anlatır. İlla şu... devamı >>
   
elifuskuplu 03.09.2015

Asıl döndürmezsen arka kısım dümdüz olur ve sırtı ağrır arkadaşım bakma sen onlara.uzun uykularında usulca sağa sola... devamı >>