cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg
187 kişi bu makaleyi beğendi
2 yaşına gelen bebeğiniz artık hemen hemen herşey yiyebilir. Besin alerjisi riski artık çok azdır. Ancak patlıcan, ciğer, bakla ve dip balıkları tüketimi için yine de mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
2 yaş çocuk beslenmesinde çocuğun aldığı gıdalarda yaşam biçimi ve girilen sosyal ortamların rolü oldukça etkili olacaktır. Onun hayatın akışı içinde sağlıklı beslenmeye devam etmesi için sizin yapabileceğiniz ufak tefek şeyler var. Örneğin;
 
- Birlikte yemeğe gittiğiniz yerleri dikkatle seçin. Masaya gelmesini istemediğiniz sağlıksız yiyecekleri garsona gizlice söyleyebilirsiniz. (Beyaz ekmek, kesme şeker, kahve yanında çikolata istemediğinizi belirtebilir veya etin yanına patates kızartması değil de patates salatası ya da sebze koyulmasını tercih edebilirsiniz.) 
 
- Eğer çocuğunuz bir oyun grubuna gitmeye başladıysa burada sunulan ara öğün veya öğle yemeğini takip edebilir, hatta yetkililerden aylık veya haftalık menülerini talep edebilirsiniz. Yemek tariflerini sorabilir, diğer velilerle iletişime geçerek gerekirse birkaç değişiklik için yönetimden istekte bulunabilirsiniz. (Tam ekmek ve sağlıklı atıştırmalıkların sunulması, şeker kullanımının sınırlanması gibi) Çocukların birçoğu yuvada her şeye daha kolay uyum sağlıyorlar. Örneğin ıspanaktan nefret eden çocuğunuzun okulda bir tabak ıspanağı silip süpürmesi sizi şaşırtmasın. Bu yüzden okulun yeme içme politikasında aktif rol almaya çalışmalı, ona sağlıklı ve besleyici yiyecekler sunulduğundan emin olmalısınız.
 
2 yaş-3 yaş arasında birçok çocuk hayatta bir “fark” yaratabilmek adına çok fazla “hayır” demeye başlar. Bu da yemek saatlerinde annelere kabuslar yaşatabilir. Bu dönemde kaçınılmaz olarak her evde yaşanan bu inatlaşmaları hemen hemen her zaman minikler kazanır. Olan annelerin sinirlerine olur. Gurme Bebek annelere çocuklarının tercihlerine saygı göstererek yemekleri zorla yedirmemesini öneriyor. İlle de kurabiye diye tutturan çocuğunuza “Brokolini ye kurabiye vereceğim” demek ve ona pazarlık yapmayı öğretmek yerine, evde yapacağınız sağlıklı kurabiyeleri ona sunup, bir öğünü kurabiye öğünü yapabilirsiniz. Aksi takdirde yavrunuzun bir gün size “Çikolata vermezsen fasülyemi yemem” demesi an meselesidir.
 
Yemek konusunda az kural koyun ancak koyduğunuz kuralı istikrarla uygulayın. ‘’TV karşısında yemek yok’’ ise çocuğunuz öğle yemeğini atladı ve aç kaldı diye yumuşamayın. Göreceksiniz ki akşama yiyecektir. Hiçbir çocuk aç kalmak istemez.
 
Yemek seçme konusunda da dengeli bir katılıkta olmakta fayda var. Çocuğunuz bir sebzeyi sevmiyorsa başka sebze vermenizde sorun yok. Tıpkı büyükler gibi, o da her şeyi sevmek zorunda değil. Ancak sebzeyi önüne koyunca “İstemem makarna yap” diyorsa koşa koşa makarna yapmayın. Baştan iki alternatif sunun, birinden birini yiyecektir. Eğer yine yemezse tabağını sofradan kaldırın ve o öğünü atlayın.
 
Onun tercih etmediği sebzeleri farklı formlarda sunmayı deneyin. Örneğin yemediği bir sebzeyi omlet veya mücverin, hatta köftenin içine koymayı deneyin. Özellikle istemediği bir yemek varsa bunu bir süre vermeyerek unutturmayı deneyin.
 
2 yaş beslenme tablosu için tıklayın.

24 aydan itibaren artan sosyalleşme ile çocuğunuzun arada sırada sağlığına faydalı olmayan yiyecekler tüketmesi kaçınılmazdır. Bunlara göz yumun ve büyütmeyin. Yeter ki yemeklerinin büyük bir kısmı sağlıklı gıdalardan oluşsun...


> 24 ay üstü için örnek menü

> Bebeğimin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim?

> Beyaz ekmek ve makarna seven çocuğunuzu tam tahıllara alıştırmanın yolları

> Muhallebiyi tatlandırmak için şeker kullanabilir miyim?

> 1-3 yaş arası neyi, ne kadar yemeli?

> Erkek çocuklarının boy ve kilo gelişimi tablosu

> Kız çocuklarının boy ve kilo gelişimi tablosu

> Konu ile ilgili sorularınız varsa gurme bebek forum'a sorabilirsiniz

> Abur cubur yiyen çocuğun kafası çalışmıyor!

> Okul öncesi beslenmenin önemi nedir?

> Okulda beslenen çocuklarda nelere dikkat etmeli

> Yeme tercihlerinin düzenlenmesi

> Kilo sorunu ve fiziksel aktivite artırma

> Besin gruplar ve faydaları

> Sağlıklı atıştırma ve ara öğünlerin önemi

> Yemek seçme tipleri

> Atıştırmalıkların gizli faydları

> Mutfağınızı eğlenceli bir okul hale getirin :)

> Ülkemizde neden az balık tüketiliyor?

> Sebze sevdirmenin 16 yolu

> Ara öğünlerin porsiyon ve zamanlamasının ayarlanması

> Kaliteli zamanın adresi mutfak

> Neden balık tüketmeliyiz

> Küçük kaçamaklar ve atıştırmlıklar :)

> Beraber yemek hazırlamanın faydaları

> Balık tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

> Sıvı tüketiminin önemi

> TV karşısında yemek neden sakıncalı?

> 1-3 yaş atıştırmalıklar ve ara öğünler

> Okul öncesi atıştırmalıklar ve ara öğünler

> Sağlıklı atıştırmalıklar ve ara öğünler nelerdir?

> Abur cuburla başa çıkma yöntemleri

> Mutfakta güvenlik

> Rahatlayın mutfakta çocuk var

> İlk mutfak deneyimi

> Çocuklara uygun görevler

> Yaşlara göre mutfak becerileri

> Sağlıklı pasta yapımı

> Balıkta ağır metal meselesi

> Omega 3 neden önemli

> Balık sevmeyen çocuklar

> Balık sevdirme yolları

> Deniz ürünleri alerjisi

> Su içme alışkanlığı kazandırma yolları

> Hastalıkta sıvı alımı

> Ne kadar sıvı tüketmeli

> İlk 6 ay için içecekler

> 6 ay ve üstü içecekler

> 1 yaş ve üstü içecekler

> 2 yaş ve üstü içecekler

> Hamileliğin ilk 3 ayı beslenme

> Hamileliğin ikinci 3 ayı beslenme

> Hamileliğin üçüncü 3 ayı beslenme

> Ek gıdaya geçişte kaçırmamanız gereken kritik dönemler var!

şifre
beni hatırla
Gurmebebek 08.10.2015

Merhaba, bebişlerimizin büyüme hızı bazı dönemlerde yavaşlar. Ancak bu durumu mutlaka önce doktorunuzla görüşmelisiniz ve... devamı >>
   
Gurmebebek 08.10.2015

Merhaba, bebişlerimizin büyüme hızı bazı dönemlerde yavaşlar. Ancak bu durumu mutlaka önce doktorunuzla görüşmelisiniz ve... devamı >>