Balkabagi faydalari
 
Bal kabagi demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyumdan zengin. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunuyor. Demir içermesi nedeni ile de kansızlığı önlüyor.
 
Demir eksikliği ile baş etmenin yolları için tıklayın.
 
Hem göz, hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besin. Şeker içermesine rağmen kalorisi çok yüksek değil. Bal kabagi yağ ve kalori oranı düşük iken liften zengin. Üstelik kendisi doğal olarak hafif tatlı bir meyve, küçük gurmeler balkabağı tatlıları için deli oluyor. Bu nedenle sebze pürenizi tatlandırmak için de hafif ve sağlıklı tatlılar yapmak için de rahatça kullanabilirsiniz, haşlandıktan sonra yumuşacık bir dokusu var. En minik gurmenin bile damak tadına uygun.
 
Bebeğiniz 6 aylıkken bal kabagi yemeye başlayabilir. Dilerseniz doğrudan püre yapıp verin, dilerseniz bu püreye biraz yoğurt ya da yulaf, hatta tavuk bile ekleyebilirsiniz. Bal kabağı pürenize bir tutam tarçın ekleyerek bebeğinizi baharat dünyası ile de tanıştırabilirsiniz.
 
Aklınızda bulunsun
 
Minik gurmenizin kabızlıkla başı dertteyse mevsimi geldiğinde balkabağı yemekleri yapın, balkabağını mutlaka alışveriş listenize ekleyin. Liften zengin bir gıda olduğundan kabızlığa iyi geliyor... Kabızlıkla baş etmenin yolları için tıklayın.
 
Bal kabağını soyulmuş ve doğranmış şekilde almamakta fayda var. Yiyeceğiniz zaman kabuğunu kendiniz soyup doğrayın. Bu sayede besin değerini kaybetmeyecek. 
 
Dilerseniz sıcak suda pişirin, dilerseniz buharda haşlayın ya da fırınlayın fark etmez. Sadece balkabağını çok pişirmemeye dikkat edin. Yoksa vitamin değeri düşüyor. Bal kabağını fırında pişirecekseniz 200 derecede, 45 dakika ya da bir saat kadar pişirmeniz gerekir.
 
Bebek ve çocuklara uygun balkabağı yemekleri , balkabagi tarifleri ve kabak tatlisi için tıklayın.

1 bardak bal kabağında;
 
A vitamini - 12230 IU
C vitamini - 11.5 mg
K vitamini - 2.0
Folat - 22 mcg
Potasyum - 364 mg
Fosfor - 74 mg
Magnezyum - 22 mg
Kalsiyum - 37 mg
Sodyum - 2 mg
Demir - 1.40 mg

 

Yazar :
133 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhabalar, beim oğlum 10,5 aylık yani 22 şubatta 11 ay doluyor ama sadece 9100 gram. İştahı çok az. Çok hareketli ama o oranda yemek yemeyi istemesi gerekmez mi? çok üzülüyorum. su da az içiyor.

    uygar86 - 10.02.2016
    Devamını Oku
  • Ek gıdaya geçiş bir süreçtir ve alıştırma sürecidir. Başlar da böyle şeyler olması normaldir. Ve hala en değerli besinleri anne sütüdür. Ancak buna rağmen tek başına 6. aydan sonra yeterli...

    gurmebebekadmin - 09.02.2016
    Devamını Oku