Faydaları

Diğer kuruyemişlere oranla cevizin omega-3 yağ oranı daha yüksek. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve minerallerden de zengin. Çok iyi bir E vitamini kaynağı.
 
Cevizin şekli tıpkı insan beynine benziyor. Birçok kültür onun “beyin besini” olarak kabul etmiş durumda. Asya’da öğrenciler sınavdan önce ceviz yiyor. Bizdeki küp şekerin yerine çok daha sağlıklı bir uygulama olduğu kesin...
 
Uyarı
 
Bebeklerimiz katı gıda yemeye başlarken akılımızı karıştıran sorulardan biri “Bebeğime kuru yemiş vermeli miyim?” Bu konuda tereddütler çok, çünkü kuru yemişler alerji yapmaya yatkın gıdalar.
Pek çok doktor bebekleri  12 ila 36 ay arasında kuru yemişlerle tanıştırmak gerektiğini söylüyor. Ama bu çok büyük bir yaş aralığı. Peki biz ne yapacağız? Bu yaş aralığının bu denli geniş olması çocuk doktorları arasında tam bir fikir birliği olmamasından kaynaklanıyor.
 
Bu durumda yapılacak en mantıklı şey, kuru yemişlere başlama zamanınızı kendi çocuğunuzun özelliklerini göz önünde bulundurarak kendi doktorunuzla kararlaştırmanız. Eğer alerjik bünyeli bir bebeğiniz yoksa, ailenizde bir alerji hikayesi yoksa, bebeğinizi 12 ay civarında kuru yemişlerle tanıştırabilirsiniz.
 
Ama alerjiye yatkın bir bebeğiniz varsa belki 24 ile 36 ay arasında bir zamanı bekleyebilirsiniz.
Kuru yemişler arasında alerji yapma olasılığı fazla olanlar; ceviz, badem, keşu, fındık, antep fıstığı, yer fıstığı... Bu arada yer fıstığı alerjisi hayli fazla. Ve en çok da bebeklerin ilk yılında ortaya çıkıyor. Yer fıstığına olan alerji küçük rahatsızlıkların yanı sıra son derece ciddi rahatsızlıklara kadar varabiliyor.
 
Alerji ile baş etmenin yolları için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Ceviz alırken kabuğuyla alacaksanız, içi hafif olanları tercih etmeyin. Bunlar eski ve kurumuş cevizlerdir. Ama bu arada yumuşak olanları da almayın. Kabuğu soyulmuş ceviz bir kabın içinde buzdolabında üç haftaya kadar taze kalabilir. Kabuklarının içindeki cevizler ise soğuk ve kuru yerlerde bir yıla kadar taze kalabilirler.
 
100 gram cevizde;
 
15 gram protein
Omega 3- 9079 mg
Omega 6- 38.092 mg
C vitamini 1.3 mg
E vitamini 0.7 mg
K vitamini 2.7 mcg
Folat 98.0 mcg
Kalsiyum 98.0 mg
Demir 2.9 mg
Magnezyum 158 mg
Fosfor 346 mg
Potasyum 441 mg

 

Yazar :
79 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Genel olarak +12 önerilir. Bebeğinizde alerji geçmişi var ise biraz daha bekleyebilirsiniz. Ancak genel kural şudur ilk kez vereceğiniz her besin için önce doktorunuza danışmalı ve 3 gün bekleme...

    gurmebebekadmin - 23.08.2016
    Devamını Oku
  • Sevgili Gurme Bebek silesi, Bebeğim artık 1 yaşında, artık domates vermek istiyorum ama domates ile ilgili alerjik olabileceği konusunda belirgin görüşler var. Sizin domates ile ilgili sayfanızda hem...

    Sayiki - 21.08.2016
    Devamını Oku