Faydaları

Gurmelerinizin ara öğünleri için kurutulmuş meyveler çok iyi bir alternatif. Dilerseniz yanında süt de verebilirsiniz. Hem böylece tatlı ihtiyaçlarını da gidermiş olursunuz.

Kuru meyve deyince bir dolu yiyecek işin içine giriyor. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı.... Liste uzayıp gidiyor.
 
Bebeğiniz parmak yiyeceklere hazır olduğunda verebileceğiniz bir gıda. Özellikle 7 ila 9 ay arasında kuru üzüm yemeye hazır oluyorlar. Kurutulmuş meyve çeşitlerinden yaban mersini, kuru erik ve kuru kayısı için de aynı şeyler geçerli.
 
Aklınızda bulunsun
 
Ne demiş atalarımız “Azı karar, çoğu zarar”. Kuru meyva tüketim miktarı da bu yüzden çok önemli. Gurmeniz kuru meyveyi biraz fazla kaçırırsa tombiş bir bebek haline gelebilir. Bebek için açıkta satılanları tercih etmeyin. İlla açık alacaksanız tadına bakın, küflü  bir tat geliyorsa almayın. Tozdan arındırmak için yıkayıp öyle tüketin.

 
Uyarı
 
Ya kuru meyveler boğazına kaçarsa?
 
Bebeğiniz ısırarak yemeye başladıktan sonra, bu tür kuru meyveleri verirken onun boğazına kaçmayacak büyüklükte vermeniz iyi bir çözüm. Bunun dışında bu tür yiyecekleri yerken oturur vaziyette olmasına dikkat edin. Yani avuç avuç kuru üzümle bir yandan yürüyüp bir yandan da avucundakileri yemesin. Tabi bu tür kuru meyveleri verirken gözünüz üzerinde olsun. Çocukların boğazına birşey kaçtığında ses çıkaramıyorlar. Bir şeylerin yanlış gittiğini ancak görerek anlayabilirsiniz.
 
Kuru meyveler diş çürüğüne neden olur mu?
 
Kuru meyveler hem çok şekerli hem de sakız gibi çiğnemek gerekiyor. Bu da gurmelerinizin dişine yapışabileceği anlamına geliyor. Bu da diş çürüklerine neden olabilir.

Diş çürüklerinden korunmak için, bebeğinize tek başına kuru meyve vermek yerine bir yiyeceğin bir parçası şeklinde sunmanızda fayda var. Bunun dışında belki kuru meyve yedikten sonra ağzını suyla çalkalamasını sağlayabilirsiniz. Tabi bir de kuru meyevleri yedikten sonra dişlerini fırçalayabilirsiniz.
 
100 gram kuru üzümde;
 
K vitamini 3.5 mcg
Kalsiyum 50.0 mg
Demir 1.9 mg
Magnezyum 32.0 mg
Fosfor 101 mg
Potasyum 749 mg
Sodyum 11.0 mg
 
 
100 gram kuru erikte;

A vitamini 2000 IU
C vitamini 4.3 mg
Kalsiyum 31.0 mg
Demir 2.8 mg
Fosfor 72.0 mg
Potasyum 852 mg
Sodyum 23.0 mg
 
100 gram kuru incirde;

Omega 6 345 mg
A vitamini 10 Iu
C vitamini 1.2 mg
K vitamini 15.6 mcg
Folat 9 mcg
Kalsiyum 162 mg
Demir 2 mg
Magnezyum 68 mg
Fosfor 67 mg
Potasyum 680 mg
Sodyum 10 mg

 

Yazar :
23 Kişi bu makaleyi beğendi.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Az miktarlarda verebilirsiniz ancak pekmezi asla sıcak bir şeye karıştırıp vermemelisiniz.

    gurmebebekadmin - 23.05.2016
    Devamını Oku
  • pekmezi vermek için ay sınırlaması var mı peki 7 aylık oğlum hazırladığım bazı mamalara katmak istiyorum zaten kabızlık problemimiz var kan damlalarından dolayı başka bişi daha olmaz değil...

    yiitinannesi - 21.05.2016
    Devamını Oku