cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg

Ceviz

36 kişi bu makaleyi beğendi
Cevizin rahat uyumaya yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Bunun nedeni içinde melatonin olması... Araştırmacılar ceviz yiyenlerin kanındaki melatonin seviyesinin üç kat arttığını gözlemlemiş.
Ceviz
Faydaları

Diğer kuruyemişlere oranla cevizin omega-3 yağ oranı daha yüksek. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve minerallerden de zengin. Çok iyi bir E vitamini kaynağı.
 
Cevizin şekli tıpkı insan beynine benziyor. Birçok kültür onun “beyin besini” olarak kabul etmiş durumda. Asya’da öğrenciler sınavdan önce ceviz yiyor. Bizdeki küp şekerin yerine çok daha sağlıklı bir uygulama olduğu kesin...
 
Uyarı
 
Bebeklerimiz katı gıda yemeye başlarken akılımızı karıştıran sorulardan biri “Bebeğime kuru yemiş vermeli miyim?” Bu konuda tereddütler çok, çünkü kuru yemişler alerji yapmaya yatkın gıdalar.
Pek çok doktor bebekleri  12 ila 36 ay arasında kuru yemişlerle tanıştırmak gerektiğini söylüyor. Ama bu çok büyük bir yaş aralığı. Peki biz ne yapacağız? Bu yaş aralığının bu denli geniş olması çocuk doktorları arasında tam bir fikir birliği olmamasından kaynaklanıyor.
 
Bu durumda yapılacak en mantıklı şey, kuru yemişlere başlama zamanınızı kendi çocuğunuzun özelliklerini göz önünde bulundurarak kendi doktorunuzla kararlaştırmanız. Eğer alerjik bünyeli bir bebeğiniz yoksa, ailenizde bir alerji hikayesi yoksa, bebeğinizi 12 ay civarında kuru yemişlerle tanıştırabilirsiniz.
 
Ama alerjiye yatkın bir bebeğiniz varsa belki 24 ile 36 ay arasında bir zamanı bekleyebilirsiniz.
Kuru yemişler arasında alerji yapma olasılığı fazla olanlar; ceviz, badem, keşu, fındık, antep fıstığı, yer fıstığı... Bu arada yer fıstığı alerjisi hayli fazla. Ve en çok da bebeklerin ilk yılında ortaya çıkıyor. Yer fıstığına olan alerji küçük rahatsızlıkların yanı sıra son derece ciddi rahatsızlıklara kadar varabiliyor.
 
Alerji ile baş etmenin yolları için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Ceviz alırken kabuğuyla alacaksanız, içi hafif olanları tercih etmeyin. Bunlar eski ve kurumuş cevizlerdir. Ama bu arada yumuşak olanları da almayın. Kabuğu soyulmuş ceviz bir kabın içinde buzdolabında üç haftaya kadar taze kalabilir. Kabuklarının içindeki cevizler ise soğuk ve kuru yerlerde bir yıla kadar taze kalabilirler.
 
100 gram cevizde;
 
15 gram protein
Omega 3- 9079 mg
Omega 6- 38.092 mg
C vitamini 1.3 mg
E vitamini 0.7 mg
K vitamini 2.7 mcg
Folat 98.0 mcg
Kalsiyum 98.0 mg
Demir 2.9 mg
Magnezyum 158 mg
Fosfor 346 mg
Potasyum 441 mg


şifre
beni hatırla
Znaz 01.09.2015

Mrb sevgili anneler 4. Ayına yeni girdi bebeğim. Kakasını eskisi kdr sık yapmıyor en son 1 hafta sonra yapmıştı. Şimdi yine... devamı >>
   
adaa 01.09.2015

bende tahlil yaptırsam mı acaba doktor mu tahlili istedi sizden  devamı >>