4 aylıkbebek

poyrazcinar

4 aylıkbebek

Mesajgönderen poyrazcinar » 22 Kas 2014, 11:27

Yorumlarınız için simdiden tesekkur ediyorum bebeğim 4 aylık anne sütü alıyor ama doymadığı için aptamil ve muhallebi vveriyorum dün sabah ramazan yumurta sarısı ve peyniri karistirip verdim 4 5 kasık yedi ve onu tok tuttu dün aksam da elma rendeleme püre seklinde verdim ordanda 4 5 kasık yedi baska ek neler vermeliyim ve doğrusu yapıyorum

m.furkan

Re: 4 aylıkbebek

Mesajgönderen m.furkan » 22 Kas 2014, 13:00

merhaba anne arkadaşım ben yumurta ile peyniri aynı anda vermemek gerekiyor diye biliyorum..ve ben de bununla ilgili çoookk araştırmıştım mümkünse altıncı aydan evvel ek gıda önerilmiyor gerekiyorsa da formül mama sadece..ve doyurmak için değil ama yavaş yavaş tatlara aşina olsun diye az az yoğurt(kendi mayaladığın) elma avokado verebiliyorsun..bunlar için bile 4 ay erken bence.

starfis.

Mesajgönderen starfis. » 23 Kas 2014, 07:48

Dort aylik bebege meyve yogurt muhallebi verilir ama peynir ve yumurta asla...

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 23 Kas 2014, 12:57

Merhaba, biz her zaman takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Ve sütünüzün yetip yetmediğine formül mama takviyesine gerek olmadığına ve ek besinlere geçmeye doktorunuz karar vermeli.

Unutmamanız gereken en önemli şey ise bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Yani ne verirseniz verin katı besinlerden tam olarak yararlanamayacaklardır. Almaları gereken tüm besinleri hala anne sütü ve formül mamadan alırlar. Ek besinler 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Özellikle 8. aya kadar da verebileceğiniz çok fazla çeşit yoktur.

Anne sütünün zamanla hem niteliğinin hem de miktarının değişmesi, bebeğin emme düzenin değişmesi çok normaldir. Ancak bu durumda çok fazla annemiz sütüm azaldı, yetmiyor yanılgısına kapılıp, ek besinlere yönelme eğilimi gösterir. Böylece bebeklerinin daha iyi besleneceğini sanırlar ama yukarıda da belirttiğimiz gibi durum tam tersidir. Ve ek besinlere geçiş bir süreçtir.Bu nedenle ek besinler için acele etmemek gerekir.

Öncelikle bol bol emzirin ve emzirmekten asla vazgeçmeyin. Unutmayın hala en değerli besini anne sütü. Gerekiyorsa doktorunuzun önereceği bir formül mama ile takviye edin.

Ek besinlere başlama ayı ile ilgili farklı uzman görüşleri vardır. 4-6 ay ama 6. ayda başlamak en yaygın olandır. Öncelikle biz size 4-5 aylık ek besinlere geçtiyseniz nelere dikkat etmeli ve bebeğinizi nasıl beslemelisiniz yazılarımızı veriyoruz mutlaka inceleyin.

http://www.gurmebebek.com/4-aylik-bebek-105248

http://www.gurmebebek.com/sut-ve-kati-gida--696,43086

Yumurtanın sarı 8. ayda, beyazı ise 12. ayda önerilir daha küçük verilmesi önerilmez. Sitemizin ana sayfası sol en alt tarafta besin gruplarımız var. Örneğin et yazan yerin üstüne gelin, açılan pencerede yumurtaya tıklayın. Hem faydalı bilgilere hemde kaçıncı ayda verileceğine dair bilgileri bulacaksınız. Bütün sebze, meyve, tahıllar için aynı şeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda da ek gıdaya geçiş rehberimiz var mutlaka inceleyin, çok işinize yarayacak bu süreçte.

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-rehberi-40763

http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 23 Kas 2014, 12:59

Peynir ve yumurtanın yani demir içeren gıdalarla kalsiyum içeren gıdalar birlikte verilmemesi konusunda da yanlış biliniyor maalesef.

DEMİR İÇEREN GIDALARLA KALSİYUMLU GIDALAR YENİR Mİ?

Şöyle ki kalsiyumun demir emilimini azalttığı doğrudur. Dışarıdan demir takviyesi alınıyorsa kalsiyumlu gıdalarla birlikte verilmemelidir. Ancak doğal beslenme sürecinde uzmanlar artık besinleri birbirinden ayırmayı doğru ve gerekli bulmuyorlar. Bunun gerekçesi de doğada zaten pek çok besinde demir ve kalsiyum bir arada bulunuyor. Pekmez en çarpıcı örneklerden biridir. Demir deposu sandığımız pekmezde demirden çok kalsiyum bulunur. Ve en ilginç olanı kırmızı ette de demir ve kalsiyum bir arada bulunur
100 gram dana etinde;
Mineraller
-------------------------------->DEMİR: 2 mg.
Potasyum: 241 mg.
Fosfor: 186 mg.
Magnezyum: 20 mg.
-------------------------------->KALSİYUM: 6 mg.
Vitaminler
Vitamin B1 .06 mg
Vitamin B2 16 mg

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir