organik

aysedu

organik

Mesajgönderen aysedu » 27 Ağu 2014, 12:04

merhabalar organik ürün satan sitelerden hangisine güvene biliriz acaba 100% organik midir emin olamıyorum cıty farm ın alıyorum ama yinede tereddütlerim var yardımcı olursanız sevinirim...

benq

Re: organik

Mesajgönderen benq » 27 Ağu 2014, 12:58

merhaba,maalesef sertifikası da olsa bu memlekette kendi gözümle görmeden organik kavramına inanmıyorum.çünkü sistemi az çok biliyorum.organik ürün üreteceğim diye gidiyorsun yetkili mercilere.belli kriterleri sağladığını gösteren dökümanları sağlıyorsun,yerinde incelemeler yapılıyor vs. bunlar da öyle kolay şeyler değil,mesela üretim yapmak istediğin tarlada daha önce hiçbir şekilde kimyasal gübre kullanılmamış olmalı (toprak kirlenmemiş olmalı),çevresinde herhangi bir sanayi kuruluşu ,fabrika vs. ,otoban olmamalı gibi.Bunları sağlayıp sertifika alıyorsun.Ancak daha sonra senin bu sertifika altında piyasaya sunduğun ürünü o ilk gösterdiğin tarlada üretip üretmediğini denetleyen bir kuruluş yok.Varsa da her ürünü tek tek denetlemiyorlar.numune istiyorlar.yani ürettiğinin yarısını başka bir tarlada yarsını başka bir tarlada üretip aynı sertifika altında satabilirsin.Kesinlikle markalar konusunda ayrıntılı bilgim yok sadece her organik yazana güvenmemek gerektiğini anlatmak istedim.detaylı bilgi için ektekini de okuyabilirsiniz.
http://www.zmo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=192

Gurmebebek

Re: organik

Mesajgönderen Gurmebebek » 28 Ağu 2014, 04:42

Merhaba, organik ürünlerde çift sertifikalı olanları tercih etmelisiniz. Tarım bakanlığının ve bağımsız denetim kuruluşlarının sertifikası olmalı ki bu bağımsız kuruluşlar yerli ve yabancı kuruluşlardan oluşuyor.

“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir