5 aylık ek gıda

defnecamoglu

5 aylık ek gıda

Mesajgönderen defnecamoglu » 11 Mar 2015, 18:29

Selam ek gıdaya bim gibi 5.ayında başlayan varmı emmeyi bıraktığı için ek gıdaya başladık sizler neler veriyosunz nasıl başladınız?

byzelf

Re: 5 aylık ek gıda

Mesajgönderen byzelf » 11 Mar 2015, 20:02

mrb bende sizin 5.5 aylıkken baslamıstım ılk olarak muhallebı , ev yapımı yogurt ve mevsım meyvelerınden püre yaparak basladım. 6 aydan snra farklı gıdalara geçmiştim

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 12 Mar 2015, 07:35

4-5 ay ek gıdaya geçiş

Merhaba, öncelikle ek gıda konusunu mutlaka doktorunuza danışmalı ve birlikte karar vermelisiniz. Başlama ayı konusunda farklı görüşler var. 4-5 da başlamak ve 6. ayda başlamaktır. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Ama unutmamak gerekir ki ek gıdaya geçilse bile bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bu dönemde ek besinler ikinci plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Beslenmelerine büyük bir katkı sağlamazlar, almaları gerekenleri hala süt ve mamadan alırlar. Hatta ek gıdaya geçişin ilk başlarında anne sütü alımı azalıyorsa ek besinlerin azaltılması önerilir. Ek gıdaya doğru zamanda başlamak, tüm süreci etkiler. Ancak her halükarda 6 ayda başlamak gerekir. Biz size aşağıda 6. aydan küçük ek besinlere geçilir mi? Geçilecekse nelere dikkat etmeli? Ve beslenme önerileri olan yazımızı veriyoruz, mutlaka inceleyin. Sevgiler 

http://www.gurmebebek.com/4-aylik-bebek-105248

http://www.gurmebebek.com/sut-ve-kati-gida--696,43086

defnecamoglu

Mesajgönderen defnecamoglu » 14 Mar 2015, 11:41

Merhabalar
Benim kızım emmediği için sütüm azaldı dolayıslya ek gıdya başladık..önce patates havuç pirinç şeklinde yaptım doktorumuz öyle dedi..ama sonra okuduğum bazı makalelerde örneğin pirinç yerine irmik yazıodu irmik verdim ama kabız oldu kızım:( mesela çorbaları yaparken ölçüleriniz neler sizlerin? Yoğurt denedik 3 gün hiçyemedi hep ağzıbdan çıkarttı bu sefer elma püresi ile verelim dedik yüz falan kızardı ahanda dedim alerji oldu..dr aradım ikisinde kes dedi 15 gün sonra tekrar yoğurt ve elmayo ayrı ayrı denicez ..çorbaya ne ekleyebilirm mesela ?

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 15 Mar 2015, 19:44

Yukarıdaki cevapta verdiğimiz linkleri okudunuz mu acaba?

defnecamoglu

Mesajgönderen defnecamoglu » 29 Mar 2015, 14:29

Merhaba evet okudum bu arada bişeyler denedik tabi olmadı yoğurt alerji yapıyo bugün keçi sütünden yoğurt mayaladım yarın yicezmbakalım..elma ve armutu 1 ay daha erteledik onlardada kızardı..yani mevsim sebzelerini denedik bi sorun çıkmadı..bekliyorum 1 ay daha meyvelere..

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 30 Mar 2015, 10:22

Yukarıdaki cevaplarda da belirttiğimiz gibi ek gıdaya geçiş bir süreçtir ve alıştırma sürecidir. Bu nedenle zaten acele etmeden ilerlemek lazım.

“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir