zirai ilaç ve hormonlu gıdalar

benq

zirai ilaç ve hormonlu gıdalar

Mesajgönderen benq » 24 Nis 2014, 05:20

Sevgili gurmebebek,sitenizi uzun bir süredir takip ediyorum ve verdiğiniz bilgilerden çok faydalanıyorum.öncelikle sizi böylesine detaylı ve kapsamlı bir site hazırladığınız için tebrik ediyorum.besinlerle ilgili son zamanlarda gündemde olan konu zirai ilaçlar ve hormonlar.bebeğim büyüdükçe ve yediği besin sayısı arttıkça sebze meyve alırken bu konu daha çok kafama takılıyor.her zaman organik sebze meyve bulamıyoruz ve marketlerden alışveriş yapmak durumunda kalıyoruz.mevsimine göre satın alsak dahi saflığından doğallığından emin olamıyoruz.mesela yeşil kabağın tam mevsimi ama marketlerde satılanlar ne kadar doğal ne kadar gerçek.her besin için bu bilgiye ulaşmak mümkün olur mu,demek istediğim şu ,dut mesela en ekolojik meyvelerden biri,çünkü ilaç kullanılamıyor.rahatlıkla alıyorum.sarımsak ve ceviz de öyle.bunları rahatlıkla her yerden temin edebilir miyiz?(gerçi piyasada Çin menşeili sarımsaklar da var) mesela domatesi mevsiminde bile alsak doğallığına nasıl güveneceğiz?en çok ilaç kullanılan sebze meyveler hangileri? En azından bunların organiklerini almaya çalışırız veya mümkün olanları kendimiz yetiştiririz. umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.her besin ile ilgili dosyanıza bu bilgileri de eklemeniz mümkün olur mu acaba?ziraat veya gıda mühendisi uzmanınız rahatlıkla yanıtlayacaktır diye tahmin ediyorum..şimdiden çook teşekkürler :)

Gurmebebek

Re: zirai ilaç ve hormonlu gıdalar

Mesajgönderen Gurmebebek » 25 Nis 2014, 04:25

Öncelikle hatırlatmanız için çok teşekkür ederiz :) Uzmanlarımıza danışıp en kısa zamanda detaylı bilgilerle bir çalışma yapacağız bu konuda ve duyuracağız.

babasininkizi

Mesajgönderen babasininkizi » 08 May 2014, 12:31

ben de cevabı bekliyor olacağım... oğlum 22 aylık oldu, 6. ayında ek gıdaya geçtiğimizden beri aynı endişelerden dolayı sebze ve meyvelerini organik pazardan alıyorum. tavuğumuz serbest gezinenlerden vs. benim bildiğim ki bunu da gurmebebek'ten öğrenmiştim; kabak ve salatalıkta ilaçların yoğun olarak kabuğunda kaldığı. bu yüzden organik değilse kabukların iyi soyulması gerektiği. domatesi bu endişeden dolayı daha hiç yedirmedim haziranı bekliyorum tabi ki yine organik olanından. bu konuda o kadar muzdaribiz ki ben de merak ediyorum bu kadar bilinçlenilmeye başlanmışken artık şu ziraii ilaçlar ve hormonlar konusunda kısıtlama getirilemez mi? denetleme yapılamaz mı?

aylinalaz

Mesajgönderen aylinalaz » 22 May 2014, 06:23

Merhaba, ewg' nin "dirty dozen" ve "clean fifteen" listeleri var. Hangi sebze meyvelerin ilaclardan daha cok etkilendigi veya hangilerinin temiz kaldigiyla ilgili. Ewg nin internet sitesinde bulabilirsiniz :)

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 22 May 2014, 07:40

Çok teşekkür ederiz. Bizimde çalışmamız olacak bu konuda yukarıda belirttiğimiz gibi ama detaylı bir araştırma ve uzman görüşleri gerektiğinden biraz zaman alıyor tabii :)

benq

Mesajgönderen benq » 22 May 2014, 11:25

aylinalaz çook teşekkürler,tam ihtiyacım olan bir site yapmışlar,kaçırmışım.gurmebebek de çalışmasını yapıp yayınladığında çok daha faydalı olacaktır kanımca:) sevgiler

“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir