sebze çorbası

asugg1977

sebze çorbası

Mesajgönderen asugg1977 » 05 Ara 2012, 10:06

merhabalar,
kızım 6 aylık, öğlen öğününde sebze çorbası hazırlıyorum.öncelikle her gün taze hazırlayıp veriyorum ve kalanını bebeğime vermiyorum her gün taze yapıyorum bu doğru bir yaklaşım mı?ikincisi sebzeleri önce tereyağında(bebeklere özel arıtılmış) tavada biraz pişirip daha sonra tencereye alıyor,irmik ve su ekleyip pişiriyorum, vitamin ve besleyici değerlerinin korunması açısından bu doğru mudur?sebzelerin suda en fazla ne kadar kalması gerekir?teşekkürler.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: sebze çorbası

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 05 Ara 2012, 10:41

Merhaba yaptığınız şeyler doğru :) Her gün taze pişirmek tabii ki en iyisi. Sebzeleri mümkün olduğunca suda az bekletmekte hatta akan suyun altında yıkayıp bekletmemek de fayda var. Aşağıda bu konula çok işinize yarayacak bir yazı linki veriyorum bir göz atın :) Birde ek gıdaya geçişle ilgili tüm kafanıza takılan sorulara cevap bulabileceğiniz bir link veriyorum.

http://www.gurmebebek.com/saklama-pisirme-848

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gec ... rsey-40763

misri

Mesajgönderen misri » 05 Ara 2012, 11:21

ben 2 yaşına kadar buharda pişirdim
steril makınasının buharda pişirme özellikleride var bebeğime porselen fırına gire bilen minik bir tencere aldım ve ne pişireceksem onu içine dogradım üzerine buzlukta daha önce hazırlayıp mnik buz poşetlerine koydugum kemik suyundan koyup bir kaşıkta irmik ekleyip buhar makınasının süresi bitince pamuk gibi oluyordu ve hiç vitamin kaybı yok hemde çok pratık ve sadece iki öğünlük şiddetle tavsiye ederim :P

BOT

Mesajgönderen BOT » 05 Ara 2012, 12:25

Sebze çorbasına bir ilave soru eklemek istiyorum.
Sebzeleri birbirine karıştırarak yapmak doğru mu? Hangi sebzeler bir arada yenmemeli ?
Mesela ben havuç, patates, kabak, kereviz, brokoli, karnıbahar (bazen ıspanak da ekliyorum) küçük top halinde et ya da kıymayı az su ile irmik ve pirinç ekliyerek yapıyorum. Çok mu karıştırıyorum :)

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 06 Ara 2012, 07:17

Sebze çorbası adı üstünde sebzeler karıştırılarak yapılıyor :) Bunun herhangi bir sakıncası yok. Ancak genel beslenme alışkanlığı acısından bebeklerimize her besinin tadını ayrı ayrı alabilecekleri fırsatı veren yemekler sunmanızı öneririz. Aşağıdaki linkte nefis çorba tariflerimiz var :) Bir göz atın.

http://www.gurmebebek.com/index.php?id=89&kat127=1

Doracan

Mesajgönderen Doracan » 27 Mar 2013, 10:16

Bebeğim 5 aylık. sebzeleri önce tek tek verdim,şimdi karıştırarak veriyorum.patates,kabak,havuç,üzerine irmik de ekliyorum.ama bebeğimde ciddi ıkınma sorunu yarattı.aslında püresi ve suyunu birlikte veriyorum ama yine de katı geldi herhalde.şimdi meyve püresi olarak elma yerine armut püresi vermeye başladım.bağırsakları yumuşatsın diye. İshal yapmadan başka hangi yollarla rahatlatabilirim,tavsiyesi olan var mı?

hande

Mesajgönderen hande » 27 Mar 2013, 10:25

ben kuru kayısıyı bir cezvede az su ile pişirip suyunu vermiştim.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 28 Mar 2013, 06:36

Tam da bugün kabızlık konusunu ele almıştık :) aşağıdaki linkte çok işinize yarayacak bilgiler ve öneriler var, bir göz atın. Facebook sayfamızda da bu soruyu sorup annelerle fikir alışverişinde bulunalım.

http://www.gurmebebek.com/kabizlik-556

Doracan

Mesajgönderen Doracan » 28 Mar 2013, 09:24

Çok faydalı bir makale..verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hepinize:)

drsinemnur

Mesajgönderen drsinemnur » 28 Mar 2013, 14:59

Ben de kuru kayısı veriyorum, 2-3 günde bir. Özellikle tarçınla birlikte muhallebiye çok yakışıyor.
Bir de yoğurt, kızım yoğurt yemediği dönemlerde neredeyse sürekli kabızdı, birkaç haftadır yoğurt yiyor ve kayısıya gerek kalmıyor :)

“Sebze” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir