cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg

Soya

2 kişi bu makaleyi beğendi
Kalsiyum, demir ve protein bakımından oldukça zengin bir besin. Soya fasulyesinden üretiliyor. Oldukça alerjik bir yiyecek olduğu için minik gurmenize verirken çok dikkatli olmanız gerek. 3 gün bekleme kuralını uygulayarak bebeğinizin soyaya alerjik reaksiyon verip vermediğini takip edin. 
Soya
Faydaları
 
Soya bebeğinize vereceğiniz ilk gıdalardan olmamalı, minik gurmeler soya ile tanışmadan önce birçok çeşitli gıda ile tanışmış olmalı.
 
Soya alerjisinin belirtileri: Burun akıntısı, astım, dermatit, ishal, bağırsak hareketliliği, ürtiker, ağız bölgesinde alerji, kusma, hırıltı, aşırı duyarlılık (anafilaksi) Alerji ile ilgili bilmeniz gerekenler için tıklayın.
 
Oldukça alerjik bir besin olmasının yanı sıra, formül süte alerjisi olan, laktoz intoleransı olan bebeklere doktorlar tarafından soya bazlı alternatif formül mamalar tavsiye edilmesi oldukça kafaları karıştıran bir durum.
 
Soyanın kaçıncı aydan itibaren bebeklere verilebileceği de oldukça tartışmalı bir konu. 6. ay veya 8. ayda başlanmasını uygun gören görüşler var. Gurme Bebek alerji riskine karşı 12. aydan önce başlamamayı öneriyor. Bu konuda doktorunuzun görüşünü mutlaka alın.
 
Soya GDO’lu bir ürün olduğundan artık bebeklerin beslenmesinde, hatta kendi beslenmemizde bile kullanmamamız gereken ürünlerden biri  oldu. Ancak GDO’lu olmadığına emin olunan bir kaynaktan temin ediliyor ise bebeğinize soya veya soyayla yapılan, tofu, soya fasulyesi ve soya kıyması gibi ürünlerden vermeye başlayabilirsiniz. Soyayla yapılan yiyeceklerin başında gelen tofu, mükemmel bir demir ve protein kaynağıdır. Tofuyu yiyeceklerin yanında verebileceğiniz gibi aynı zamanda et yerine de kullanabilirsiniz.
 
Aklınızda bulunsun
 
Eğer bebeğinizin soyaya alerjisi olduğunu fark ettiyseniz, tükettiği diğer besinlerin de soya içerip içermediğini kontrol etmeniz gerekir. Alacağınız ürünlerin "içindekiler" kısmına bakarak bebeğinizi soya alerjisinden koruyabilirsiniz.
 
Bebeğinizi emziriyorsanız ve bebeğinizde alerjik reaksiyonlar meydana geliyorsa bunun soya kaynaklı olup olmadığını anlamak için soya veya soya içeren ürünleri tüketmeyi 3 hafta süreyle kesebilirsiniz.
 
Uyarı
 
Dünya üzerinde bulunan soyanın büyük bir kısmı GDO’lu, bu nedenle tohumdan organik olmayan soyayı tüketmemeye özen gösterin. Direkt olarak soya tüketmeseniz bile, paketli olan çoğu gıda soya lesitini koruyucu olarak kullanıyor. GDO yoktur yazmadığı sürece soya lesitli ürünleri çocuğunuza vermekten kaçının.
 
1 bardak (180 gr) haşlanmış soya fasulyesinde;
 
Protein 22.2 gr
 
Vitaminler
A vitamini 281 IU
C vitamini 30.6 mg
Thiamin 0.5 mg
Riboflavin 0.3 mg
Niacin 2.3 mg
Folat 200 mcg
 
Mineraller
Kalsiyum 261 mg
Demir 4.5 mg
Magnezyum 108 mg.
Fosfor 284 mg
Potasyum 970 mg
Sodyum 25.2 mg


şifre
beni hatırla
bhrkcr 30.03.2015

Merhaba; Bal kabağı çiğ haliyle dolapta ne kadar süre ve nasıl saklanmalıdır. Teşekkürler. devamı >>
   
bhrkcr 30.03.2015

Merhaba; 6,5 aylık bir bebeğim var esmer pirinci çok okuyorum fakat bir türlü bulamıyorum esmer pirinç ve kepekli pirinç... devamı >>