cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg

Yeşil mercimek köftesi

24 kişi bu tarifi beğendi
Gönderen: Gurme Bebek

1 su bardağı yeşil mercimek
1/2 su bardağı ince bulgur
1 orta boy soğan (isteğe bağlı)
1 diş sarımsak (isteğe bağlı)
⅓ demet  maydanoz 
1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı salça
1 tutam tuz (isteğe bağlı)
½ limon (isteğe bağlı)
Yeşil mercimeği 1 gece önceden ıslatın.
Mercimekleri süzün. Islattığınız suyu atın.
Mercimekleri küçük bir tencereye alın. Üç parmak üstüne çıkacak kadar su ekleyin ve iyice pişinceye kadar haşlayın. Mercimekler suyu tamamen çekmesin. Gerekirse üstüne biraz daha su ekleyin.
Hafif sulu bıraktığınız mercimeğe bulguru ekleyin, bulgurun şişmesi için  tencerenin kapağını kapayın.
İnce ince doğranış soğan, sarımsak, salça ve maydanozu bir tavada hafifçe kavurun.
Bulgur şişince tavada kavurduğunuz karışımı ekleyin ve ikisini birlikte yoğurun.
Malzemeler iyice birbirine geçince köfte büyüklüğünde parçalara bölün.
Suyu ilk başta çok fazla koymayın, gerekirse sonradan ekleyin. Fazla sulu kalırsa köfteleriniz fazla yumuşak olacaktır. Küçük gurmenizin parmaklarıyla rahatça tutabilmesi için köftelerin biraz kıvamlı olmasında fayda var.

Mercimek, bebeğiniz için en önemli yiyeceklerden biri. Mercimek hakkında detaylı bilgiye ve daha fazla tarife buradan ulaşabilirsiniz.
Mercimek köftesi küçük gurmeniz için harika bir parmak yiyecek. Köfteleri lokma büyüklüğünde bölerek bebeğinizin önüne koyabilirsiniz. Özellikle klasik kurubaklagil yemeklerini yemeyi reddeden çocuklar için çok iyi bir alternatif olabilir.

Bebeğinizin küçük yaştan itibaren kendi kendini beslemesi yani parmak yiyecekler çok önemli. Eğer çocuğunuzun kendi kendini beslemesini teşvik etmek istiyorsanız ve çocuğunuz henüz kaşık tutamıyorsa,  bulgur pilavı ve  mercimek yemeği yerine bu  köfteleri deneyin, pişman olmayacaksınız!
Yeşil mercimek ve bulgur bebeğinizde gaz yapabilir. Küçük gurmenizin gaz problemi varsa baklagile başlama ayını erteleyebilir ya da çok küçük miktarlarda vererek başlayabilirsiniz. Bebeklerde gaz sorunu için tıklayın.  
 
Turunçgillere 12. aydan itibaren başlanabiliyor. Bebeğiniz 12 aydan küçükse bu tariften limonu çıkartabilirsiniz. Ya da doktorunuza danışarak çocuğunuzun nasıl tolere ettiğini anlamak için az miktarda limon ekleyebilir, zamanla arttırabilirsiniz.Turunçgillere neden 12. aydan sonra başlanıyor?
 
En az bir yaşına  kadar bebek yiyeceklerine tuz konulmaması öneriliyor. Bebeğiniz bir yaşından küçükse bu tarifi tuzsuz uygulayın.
 
şifre
beni hatırla
Gurmebebek 08.10.2015

Merhaba, bebişlerimizin büyüme hızı bazı dönemlerde yavaşlar. Ancak bu durumu mutlaka önce doktorunuzla görüşmelisiniz ve... devamı >>
   
Gurmebebek 08.10.2015

Merhaba, bebişlerimizin büyüme hızı bazı dönemlerde yavaşlar. Ancak bu durumu mutlaka önce doktorunuzla görüşmelisiniz ve... devamı >>