Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Çocuklarda beslenmenin en önemli amacı büyümenin en uygun koşullarda sürdürülebilmesidir. Çocuklar kendi genetik büyüme potansiyelleriyle doğarlar. Biz ne yaparsak yapalım, çocukları neyle beslersek besleyelim, onları bu genetik büyüme potansiyelinin üstüne çıkaramayız.

Bu süreçte araya giren yetersiz beslenme, çevre koşulları, geçirilen akut ya da kronik hastalıklar gibi bazı faktörler nedeniyle çocukların bu optimal büyüme potansiyeli gerçekleştirilemeyebilir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bir çocuk da bu nedenle yeterli büyüyemez, boyu ve kilosu potansiyeline uygun miktarda artamaz.

Yetişkinler belirli bir sure bir besin öğesinin eksik alınması belirli bir sürede sürede sağlığa etki etmez. Bu belirtilerin ortaya çıkması için bir zaman geçmesi gerekir. Çünkü yetişkinlerin depose vardır ve bu depolar bir sure yetişkinleri idare edebilir. Ancak bebek ve çocuklarda bu depolar oluşturulamamış ya da yetersizdir. Birbebek doğduğunda vücudundaki demir miktarı 275-300 mg iken erişkinlerin vücudundaki demir kadınlarda 2,5 erkeklerde 3,5 gramdır. Yani yetişkinlerin depoları gelişkindir. Bu durum bebek ve çocuklara ihtiyaçlarını karşılayıp üstüne de bir miktar daha fazlasını vermeyi gerektirir.

Bir çocuk belirli bir grup besin öğesini kısa bir sure için bile yetersiz alırsa depolarını çok çabuk tüketir ve besin öğelerinin eksiklikleri çok daha kısa zaman içinde ve daha ağır bir tabloyla ortaya çıkabilir. Bu nedenle beslenme erişkin yaş grubu için de önemli ancak çocukluk döneminde çok daha önemli ve daha büyük riskler içerir. En önemlisi büyüme etkilenir ve çocuklarda besin öğelerinin yetersizliğine dair klinik tablolar çok daha kısa sürede ortaya çıkabiliyor.

Yazar :
4 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Gebelikte meydana gelen kilo alma durumu hem annenin sağlığı için hem de çocuğun sağlığı için kontrol altında tutulmalıdır. Bu kiloların kontrolü için de doktorların önerdiği gebelik...

    annegram - 15.01.2018
    Devamını Oku
  • Merhaba Öncelikle yetişkinler için yapılan yemeklerin suyundan vermeyin. Örneğin yumurta sarısı 8. aydan sonra beyazı 1 yaşından sonra önerilir. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun...

    gurmebebekadmin - 20.11.2017
    Devamını Oku