1) Hipp benim şu an için bebeğime en uygun gördüğüm marka. 5 buçuk aylığız. 5 tahıllı mamayı kendi sütümle hazırlayıp vermeyi düşünüyorum ilerleyen günlerde. Ama organik olmasına ne kadar güvenebilirim?

HİPP Organik bebek ve küçük çocuk ek gıdaları organik ham maddelerden üretilmiştir. Gerekli tüm kontrollerin yapıldığı, organik kalite standartları çerçevesinde üretilen HİPP Tahıl bazlı ek gıdalar üzerlerinde de organik olduklarını resmi şekilde belgeleyen AB organik ürün logosu'na, T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yetkilendirilen organik tarım logosuna ve HİPP'e özel BIO Mührü ‘ne ve organik sertifika kuruluşlarının (organik ürünleri tarladan son ürüne kadar denetleyen ve sertifikalandıran akredite kuruluşlar) yasal logolarına sahiptir. Tüm bu logolar resmidir ve yasal yönetmeliklerle verilmiştir.

2) Bebeğime Hipp 5 tahlili mama kullanıyorum fakat piyasadaki buğdayların genetiğinin değiştirildiği, bebeklerimize asla buğday ve ürünlerinin verilmemesi gerektiği söyleniyor. Hipp'in organik olduğunu biliyoruz ama buğday konusunda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

HİPP'teki tüm ham maddeler yasaların izin verdiği metodlar ile organik olarak üretilir. Organik olarak üretilen ham maddeler %100 GDO içermez.

3) Kaşık maması ve meyve püresi kullanıyorum, bunlar tamamen doğal mıdır?

HİPP Tahıl Bazlı Ek gıdalar ve meyve püreleri tamamıyla organik içeriktedir. Organik ürün, doğal üründen farklıdır. Her organik ürün doğaldır, fakat her doğal ürün organik olamaz. Doğal ürünlerde kontrol ve yasalar yoktur. Organik ürünler her aşamada yasalara uygun olarak kontrol edilir ve sertifikalanır, çok keskin limitlere sahiptir. HİPP Kaşık mamaları ve meyve pürelerinde: İçerikler tamamıyla mevsimine uygun şekilde hormonsuz, suni gübresiz, renklendirici, katkı-koruyucu maddesiz üretilen organik ham maddelerden oluşur.

4) Kavanoz mamalarının içinde koruyucu madde bulunmadığı söyleniyor ancak son tüketim tarihleri oldukça uzun. Bu nasıl olabiliyor?

HİPP Organik tarım ve hayvancılık ürünü olan kavanoz mamaları; hormonsuzdur, suni gübre, katkı maddesi içermez; ayrıca üretiminin her aşaması kontrol edilir. İçeriğindeki tüm besinler olgunlaşma süreçleri tamamlandıktan sonra toplanır. Kavanoz mamalarımız ayrıca; hava almayacak şekilde vakum altında kapatılarak ısıl işleme (pastörizasyon) tabi tutulduğu için hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeden son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. Kavanoz kapakları açıldıktan sonra ürün içeriğine göre değişmekle birlikte en fazla 1-3 gün içerisinde tüketilmeleri gereklidir. Bu da katkı maddesi içermediklerinin en önemli kanıtıdır. Kolayca anlatmak gerekirse evde salça yapmak ya da konserve yapma şeklinin kontrollü ve teknolojik halidir.

5)Besin değeri en yüksek paketli ek gıda hangisidir?

Her kategorinin besin değeri kendi içinde incelenmelidir. Bu sebeple herhangi biri için daha yüksek besinli demek yanlış olur.

6) Tüm ürünler organik diye sunuluyor, mamalarda kullanılan meyve ve sebzeler nerede yetiştiriliyor?

HİPP'te kullanılan organik meyve ve sebzeler mevsimine uygun şekilde toplanmış, hormonsuz, suni gübresiz, katkısızdırlar. Her biri organik tarım ürünü olarak farklı ülkelerde üretilmektedir bu o ülkenin tarım altyapısına ve organik ürünün tedarik edilebilmesine göre değişiklik gösterir örneğin meyve püreleri ağırlıklı olarak Macaristan'da üretilirken; Tahıl bazlı ek gıdalar ise Hırvatistan'da üretilmektedir.

7) Kavanoz mamalar konserve mantığı ile havası alınarak paketlense bile uzun ömürlü olması için katkı maddesi konuluyor mu? Ya tahıl ürünleri ve bisküviler?

HİPP Kavanoz mamalar, kesinlikle katkı-koruyucu madde içermezler. Aynı şekilde Tahıllı ek gıda ve bisküvilerde de tüm ürünlerde olduğu gibi katkı-koruyucu madde bulunmaz. Ürünler bebek ve küçük çocuk ek gıda tebliğlerine uygun şekilde üretildiklerinden dolayı zaten bu yasalara göre de içerikte bebeğe-çocuğa zararlı bir bileşen bulunduramazlar. Meyve ve sebze püreleri dışında söz konusu ürünler toz formda olduğu için katkı koruyucu içermeden raf ömrü boyunca dayanırlar.

8) Kavanoz mamalar organik oluyor ama "Açıldıktan sonra 3 gün tüketilebilir" yazıyor. Evde yaptığımız kışlık konserveler açılınca 3 gün dayanmaz, bunlar nasıl dayanıyor?

HİPP Organik kavanoz mamalar içerikteki ürün bileşimine göre kapak açıldıktan sonra 1-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Tek çeşit meyve-sebze püreleri-meyve suları ortalama 3 gün, karışık ürün içerikli veya et içerikli ürünler ise açıldıktan sonra 1 gün içerisinde kullanılmalıdır. Ürünler teknik saklama koşullarına uyularak (max 23-24 derece oda sıcaklığı, ıslak kaşık değdirmeden, nem-rutubet-ısı-güneş ışığı almayan serin ve kuru ortam) uyularak muhafaza edildiğinde belirtilen sürelerde kullanılabilir.

9) Meyveler püre halinde saklandığı için besin değeri kayboluyor mu? Yani mesela muz potasyum içerir, muzlu kavanoz mamasında potasyum bulunuyor mu? Besin değerine baktığımda sadece C vitamini ve karbonhidrat görüyorum. Meyvenin yararlarını bebeğimize verebiliyor muyuz kavanoz mamalar ile?

Meyveler mevsiminde toplanan hormonsuz özelliktedirler, her meyve içeriğinde kendine özel vitamini mevcuttur. Kavanoz mamalardaki vitamin-mineral yüzdeliği, taze şekilde tüketilen meyve sebze içeriğindeki vitamin-mineral değerlerine çok yakındır. Örneğin taze meyve püresinden alınan C vitamini yüzdeliği %100 kabul edilirse; HİPP Organik kavanoz meyve pürelerindeki vitamin C yüzdeliği de %95-%99 olarak kabul edilebilir. Bu farklılık da zaten teknik olarak çok normaldir.

10) Sebze püreniz patlıcan içeriyor, fakat çocuğa patlıcan verilmemesi gerekiyor. İçerik değişimi yapılacak mı? Meyvelerin taze kalmasını sağlayan pürede kullanılan koruyucu var mı?

HİPP organik sebze püreleri içerisindeki patlıcan organik ham madde içeriklidir. Organik Akdeniz Sebzeleri kavanoz maması içerisinde bulunan bu patlıcan yüzdeliği diğer sebze yüzdelikleri ile birlikte bulunur yani ürün %100 patlıcan içeriğinde değildir ve tebliğlerin uygun gördüğü şekilde üretilir. 6. aydan sonra doktor kontrolünde ek gıdaya geçiş sürecinde kullanılabilir.

11) Hipp'in yurtdışında ki ürün yelpazesi oldukça genişken Türkiye'de çok sınırlı sayıda ürün var. Sebebi nedir ve bu konuda değişiklik yapılacak mı?

Yurtdışında mevcut olan tüm HİPP ürünleri içerisinden ülkenin tüketim alışkanlıkları ve ithalat sürecine uygun ürünler getirilmektedir. Bu süreçte ürünlerin ülkeye getirilişleri çok çeşitli prosedürlere bağlıdır. Firmanın sahip olduğu tüm ürünler, 77’den fazla ülkede o ülkenin alışkanlıkları ve ithalat süreci ile doğru orantılı olarak kontrollü şekilde dağılım göstermektedir. HİPP Türkiye operasyonel anlamda altyapı ve mevzuatlara uygun şekilde her geçen dönem yeni ürün çeşitlerini dahil etmek için sürekli çalışmaktadır.

12) Marketlerde sadece meyveyle ilgili ürünleri görüyorum. Neden sebze ürünleriniz az veya yok?

HİPP ürünleri anlaşma dahilinde bulunan noktalarda saha yetkililerinin kontrolünde dağılım gösterir ve satışa sunulur. Her noktada her ürün açık değildir, bununla birlikte HİPP ürünleri Türkiye genelinde satış ağını arttırmak için sürekli çalışmaktadır. Aynı zamanda ürün o noktada açık olmasına rağmen tüketici tarafından fazla adette ve koli bazında alımı gerçekleştiğinde de zaman zaman doğal olarak stok-outlar yaşanabilmekte fakat bu durum hızlıca çözümlenmektedir.

13) Şeker 2 yaşına kadar yasak olmasına rağmen erik püresi gibi meyve pürelerinin içerisinde şeker bulunuyor, neden?

HiPP organik meyve pürelerinden Kayısı ve Erik püresi bebek ve küçük çocuk ek gıda tebliğlerine uygun şekilde ve limitte organik ham madde kaynaklı bir miktar şeker içerir. Bunun amacı, kayısı ve erik meyvelerinde doğal olarak bulunan asidik yapının bebeğin sindirim sistemine dokunmaması için şeker ile nötrleştirilmesidir (azaltılma).

14) Hipp ürünlerinin raf ömrünün nasıl bu kadar uzun olduğunu detaylı açıklarsa da daha sık da kullanabilirim.

Kavanoz mamalar pastörizasyon yöntemi ile (ısıl işlem) ambalajlı ürünler ise tekniğine uygun şekilde kurutularak üretilir dolayısı ile raf ömürleri boyunca talimatlara uyularak saklanabilirler.

15) Bazı ürünlerinizde bulunan Kanola Yağı hakkında bilgi rica ederim. Çünkü kolza tohumundan ıslah yolu ile yani genetiği değiştirilerek elde edildiğini okudum. Bu nedenle hiçbir ürününüzü kullanmıyorum. İçim rahat olsa belki kullanırım.

HİPP ürünler içerisinde bulunan kanola yağı organiktir hiçbir şekilde GDO içermez. Kanola kolza tohumundan aşılama yöntemi ile elde edilir aslında temelde 2 bitki de aynı familyadan gelir. Bununla birlikte Kolza yağı DHA dokozahekzaenoik asit (Omega-3) bakımından da oldukça zengindir, bu yağ asidi bebeklerin beyin-göz gelişimi için gereklidir.

16) Organik elmalı bisküvinizi internet sitenizde içinde süt olmadığı yazdığı için süt ve susam alerjisi olan 13 aylık oğluma aldım, ancak pakete baktığımda iz miktarda süt susam içerebilir ifadesini gördüm. İz miktar bilgisini açarak daha detaylı bilgi verebilir misiniz, oğluma yedirebileceğim bir ürün müdür? Bir de şeftalili meyve barınızı aldım onda iz miktar ifadesi yok güvenle oğluma yedirebilirim değil mi? Teşekkürler...

HİPP ürünleri üretilirken en az içerikte olandan en fazla olana doğru gidilir. Her ürün kendi kategorisine göre ayrı bantlarda üretilir. Aynı bantta üretilen ürünlerde, bir sonraki ürüne geçilmeden önce detaylı tüm arındırma ve sterilizasyon işlemleri yapılır. Bununla birlikte son ürün yine içerik kontrolüne tabi tutulur. HİPP Organik Elmalı Çocuk Bisküvisi etiket içeriğinde de detaylıca belirtildiği gibi süt ve bileşenlerini içermez. Fakat aynı bantta üretim yapılan ürünler ile ilgili etiketleme yönetmeliğinin yasal uyarısı gereği "eser miktarda içerebilir" ifadesi beyan edilmek zorundadır. Yine de çok yüksek dereceli alerjisi bulunan bebeklerin tüketeceği ürünlerde doktora başvurmak gereklidir.

17) +6 ay bebe bisküvinize ilave şeker koyma amacınız nedir? +12 ay elmalı bisküvinizi bebeğime arada veriyorum, elmalı mısırlı cipsle dönüşümlü olarak, dışarıda uzun süre kaldıysak.

HİPP'te teknik formülasyon gereği gerekmedikçe hiçbir ürüne ilave şeker ve tuz eklenmez. Formülasyon gereği bebek bisküvisine bir miktar bebek ve küçük çocuk ek gıda tebliğlerine uygun limitte organik ham maddeden gelen şeker ilave edilmiştir. HİPP organik bisküviler tamamıyla bebeğe/çocuğa uygun şekilde üretilir. Diğer bisküvilerden farklı olarak yüksek ısıda değil buhar ısısında pişirilir ve kanserojen madde içermezler. Kıvamlarının özelliği sayesinde özellikle diş çıkarma döneminde ebeveyn kontrolünde kullanılabilecek organik uygun ek gıdalardandır.

18) Her markanın tahıllı muhallebilerine baktım her kutuda yüzde 42, yüzde 41 şeker olduğu belirtiliyor. Muhallebilerde ortalama 300-350 gr. Bu şeker oranları bebekler için fazla değil mi?

Bebek ve küçük çocuk gıdaları üreten veya ithalatını gerçekleştiren tüm firmalar, mevzuatlara uygun şekilde aksiyon alırlar. Bebek ve küçük çocuk ek gıda tebliğlerinin önerdiği limitlerin dışına çıkılamaz. HİPP'te hiçbir kaşık maması ilave şeker içermez. Şeker içerikleri organik süt, ya da meyveden gelmektedir.

19) Benim sorum alerjenlerle ilgili. Ürünlerin üzerindeki uyarılar ne kadar ayrıntılı? "Eser miktarda" uyarısının göz ardı edilmesi gibi bir durum var mı? Gluten alerjili bir bebek pirinç unlu mamayı yiyebilir mi yoksa diğer tahıllarla aynı bantta üretildiklerinden dolayı çapraz bulaşma riski var mı? Örnekler çoğaltılabilir. En çok yumurta ve sütü merak ediyorum. Bebeğime yulaf unlu ve pirinç unlu mamayı kullanıyorum ancak süt ve yumurta alerjisi var. Başka hangi ürünlerini kullanabilirim? Teşekkürler.

HİPP ürünleri üretilirken en az içerikte olandan en fazla olana doğru gidilir. Her ürün kendi kategorisine göre ayrı bantlarda üretilir. Aynı bantta üretilen ürünlerde, bir sonraki ürüne geçilmeden önce detaylı tüm arındırma ve sterilizasyon işlemleri yapılır bununla yetinilmez ve son ürün yine içerik kontrolüne tabi tutulur. Fakat aynı bantta üretim yapılan ürünler ile ilgili etiketleme yönetmeliğinin yasal uyarısı gereği "eser miktarda içerebilir" ifadesi beyan edilmek zorundadır. Yine de çok yüksek dereceli alerjisi bulunan bebeklerin tüketeceği ürünlerde doktora başvurmak gereklidir. Herhangi bir ürün kullanılmadan önce etiket mutlaka dikkatlice incelenmeli içerik tablosuna bakılmalıdır. HİPP Organik Yulaflı, Pirinçli ve 5 Tahıllı kaşık mamaları süt-yumurta bileşenlerini içermezler. Bununla birlikte Süt Bileşeni içermeyen ürünlerin listesine aşağıdaki linkten de ulaşılabilir.
http://hipp.com.tr/index.php?id=20320

20) Evde yaptığımız meyve püreleri nerdeyse bir kaç saat bile dayanmazken siz ürünlerin içinde katkı maddesi ve koruyucu olmadan nasıl bozulmamasını sağlıyorsunuz? Üstelik bu mamalar marketlerde soğuk ünitede de durmuyorlar, bu nasıl oluyor? Besinlerin bozulmaması nasıl sağlanıyor? Ürünlerin gerçekten organik gıdalarla yapıldığından nasıl emin olabiliriz?

- Ham madde steril bir şekilde distile su ile yıkanır,
- Özel sistemler ile püre/meyve suyu haline getirilir,
- Daha önceden kontrolü yapılmış cam kavanozlara pres şeklinde dolum yapılır (bunun amacı hava kabarcığını önlemektir.)
- Ürün içeriğine göre değişmekle birlikte farklı sıcaklıklarda ısıl işlem uygulanır.
- Ardından hızlı bir şekilde soğutma gerçekleştirilir.
- Kapaklar kontrol edilir ve vakumlu şekilde özel sistemler ile basınçla kapatılır, ürün içeriğinin hava alması engellenir.
- Böylece kavanoz mamalar SKT’lerine kadar taze bir şekilde muhafaza edilir.

Ürünlerin satışa sunulduğu noktalarda gıda ürünleri göz önünde bulundurularak gerekli sıcaklık ayarlamaları ve denetimleri yapılmaktadır. Ürünler rafta dahi dursa firma tarafından sıkça kontrolleri yapılır satış noktası tarafından da bu gıdaların saklama koşullarına dikkat edilir.

HİPP Organik bebek ve küçük çocuk ek gıdaları organik ham maddeye sahiptir. Gerekli tüm kontrollerin yapıldığı, organik kalite standartları çerçevesinde üretilen HİPP ek gıdalar üzerlerinde de organik olduklarını resmi şekilde belgeleyen AB organik ürün logosu'na, T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yetkilendirilen organik tarım logosu'na ve HİPP'e özel BIO Mührü'ne sahiptir. Tüm bu logolar resmidir ve yasal yönetmeliklerle verilmiştir.

21) Dün yolculukta bebek sütlacını aldım. 2017'ye kadar son kullanma tarihi. İçinde nasıl bir koruyucu var acaba? Normalde pastanede satılan sütlü tatlıların 2 gün içinde tüketilmesi gerekiyor.

HİPP Organik tarım ve hayvancılık ürünü olan kavanoz mamaları; hormonsuzdur, suni gübre, katkı maddesi içermez; ayrıca üretiminin her aşaması kontrol edilir. İçeriğindeki tüm besinler olgunlaşma süreçleri tamamlandıktan sonra toplanır. Kavanoz mamalarımız ayrıca; hava almayacak şekilde vakum altında kapatılarak ısıl işleme (pastörizasyon) tabi tutulduğu için hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeden son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. Kavanoz kapakları açıldıktan sonra ürün içeriğine göre değişmekle birlikte en fazla 1-3 gün içerisinde tüketilmeleri gereklidir. Bu da katkı maddesi içermediklerinin en önemli kanıtıdır. Bununla birlikte kapak açılırken "tık" sesi duyulur bu da vakumlu olduğunun garantisidir.

22) Benim bebeğimin süt ve yumurta alerjisi var. Mesela elmalı bisküvi almak istedim ama üzerinde eser miktarda süt ve yumurta içerebilir yazdığı için almadım. Bu alerjen proteinleri içermeyen ürünler hangileri?

HİPP ürünleri üretilirken en az içerikte olandan en fazla olana doğru gidilir. Her ürün kendi kategorisine göre ayrı bantlarda üretilir. Aynı bantta üretilen ürünlerde, bir sonraki ürüne geçilmeden önce detaylı tüm arındırma ve sterilizasyon işlemleri yapılır bununla birlikte son ürün yine içerik kontrolüne tabi tutulur. HİPP Organik Elmalı Çocuk Bisküvisi etiket içeriğinde de detaylıca belirtildiği gibi süt-yumurta ve bileşenlerini içermez. Fakat aynı bantta üretim yapılan ürünler ile ilgili etiketleme yönetmeliğinin yasal uyarısı gereği "eser miktarda içerebilir" ifadesi beyan edilmek zorundadır. Yine de çok yüksek dereceli alerjisi bulunan bebeklerin tüketeceği ürünlerde doktora başvurmak gereklidir. Alerjen proteinleri içermeyen ürün listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://hipp.com.tr/index.php?id=20320

23) "İlave şeker içermez" ibaresini "Belli miktarda şeker içerir ek şeker içermez" olarak algılıyorum doğru mudur? Eğer öyleyse 1 yaş öncesi yasak olan şeker bazı 1 yaş öncesi ürünlerinizde var mıdır?

HİPP Ürünlerinin ambalajlarında "ilave şeker içermez" beyanı bulunan ürünlerde; içerikte hiçbir şekilde ilave şeker bulunmaz. Şeker içeriği ürün bileşimindeki meyve-sebze-ham maddelerden doğal olarak gelir.

24) Tüm ürünlerinizin üzerinde organik ibaresi var organik sertifikanızı yayınlar mısınız?

Bizimle mail adresinizi paylaşabilirseniz tüm organik ürünlerimizin bulunduğu Müteşebbis sertifikamızı sizinle paylaşabiliriz. Ayrıca ürünlerin üzerinde sertifikamızın numarası ve sertifikayı veren kuruluşun da bilgisi mevcuttur.

25) Tavuklu kavanoz mamalarını almaya ve bebeğime vermeye çekiniyorum açıkçası. Dolapta durmadığı için bir "acaba" var hep aklımda. Bir de patlıcan vermiyoruz bebeklere 6. ay sonrası mamada patlıcan var haliyle hiç denemedik. Hipp güvendiğim bir marka cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Organik Et içeriğine sahip Kavanoz menülerimiz tamamıyla pastörizasyon yöntemiyle ürettirilir ve et içeriğine uygun şekilde ısıl işlem uygulanır. Bu ürünler güneş ışını nem-rutubet almayan ortamlarda saklanabilir. Çok sıcak dönemlerde ise kapak açıldıysa ve tamamı tüketilemediyse; en geç ertesi gün tüketmek koşulu ile +4 te muhafaza edilebilir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Organik kavanoz sebze pürelerimizdeki patlıcan organik içeriktedir ve belirli bir yüzdeliktedir. 6. Aydan itibaren doktor kontrolünde kullanılabilir.

26) Elmalı pirinçli muhallebide ekstra kimyasal gibi bir tat var, sebebi nedir acaba?

HİPP Ürünlerinin hiçbirinde katkı-koruyucu madde bebek/küçük çocuğa zararlı kimyasal bileşen bulunmaz. Kapak açıldığı an yan yana durduğu herhangi bir ürünün kokusundan etkilenmiş olabilirsiniz.

27) Kavanoz mamaların meyve/sebze açılmadan önce raf ömürlerinin uzun olmasını anlıyorum evde yaptığımız konservelerin mantığında onları da 8-10 ay arası bozulmadan taze şekilde tüketebiliyoruz... Tabi ki biz evlerimizde koruyucu tatlandırıcı ya da halk olarak adını bilmediğimiz işlemler veya kimyasallar kullanmıyoruz. Sormak istediğim şudur; "Aynen evlerinizdeki konserveleme vakumlama kadar masum bir işlemin fabrikalaşmış halidir" denebilir mi yapılan üretimin ya da toz halindeki gece mamaları (devam sütü hariç), bisküviler vb. ürünler için de tarhana benzeri bir işlem denebilir mi?

Sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi HİPP kavanoz mamaları evde yapılan konserve metodu yöntemiyle daha profesyonel teknik koşullar çerçevesinde üretilmektedir. Ürüne, içeriğe uygun şekilde ısıl işlem uygulanır ve vakumlu şekilde kapatılır dolayısı ile katkı-koruyucu madde eklenmeden tazeliğini korur. Ambalajlı ürünlerde de kurutma işlemi gerçekleştirilir ve içeriğe hiçbir koruyucu eklenmez. Tüm ürünler bebek ve küçük çocuk ek gıda tebliğlerine uygun şekilde üretilir, içerikte hiçbir kimyasal bulunmaz.

28) Merhaba ben de kızım için Hipp devam sütü kullanıyorum, hem doktorumuz önerdi, hem de kızım tadını beğendi. Çok olmamakla beraber meyve pürelerini de bulunduruyorum evde acil durumlar için ancak sebze karışımlarını hiç kullanmadım diğer tahlili gece mamalarını da. Raf ömürleri çok uzun, ayrıca içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?

HİPP ürünleri ürün özelliğine uygun şekilde pastörizasyon / kurutma yöntemiyle HİPP sıkı kontrolleri çerçevesinde titizlikle ve mevzuatlara uygun şekilde üretilir. Böylelikle de katkı maddesi içermeden raf ömürlerini koruyabilirler. Bunu evde yapılan konserveler gibi de düşünebilirsiniz. Bununla birlikte hangi ürün içeriğinin detayını öğrenmek istiyorsanız hafta içi mesai saatleri içerisinde 0216-428-30-40 nolu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

29) Hipp devam sütünün içeriğinde nişasta olduğu yazıyor fakat bu nişastanın hangi besin maddesinden elde edildiğine dair bir bilgi yok. Bu konuda da bir cevap alabil miyiz? Teşekkürler.

Organik patates kaynaklıdır.

30) Bende hipp devam sütünü kullanıyorum bebeğim 8 aylık ama son zamanlarda hipp'le ilgili mamanın içerisinde nişasta olduğu söylentileri var bu ne derece doğrudur?

HİPP Organik süt formülleri içerisindeki nişasta organik ham madde kaynaklıdır. 100 ml biberon mamada ortalama miktar 1,2 bebek/devam formülleri tebliğine uygun limittedir aynı zamanda nişasta ön pişirilmeden geçirildiği için sindirimi zorlamaz. Anne sütünüz yetersiz ise doktorunuzun da kontrolünde HİPP organik süt formüllerinden güvenle destek alabilirsiniz.

31) Sıcak havalarda ürünler raflarda bozulmuyor mu? Soğuk saklanması gerekmez mi?

HİPP ürünleri, ambalajlarının üzerinde belirtilen talimatlara uygun şekilde güneş ışığı nem-rutubet almadığı sürece bozulmadan muhafaza edilebilirler. Çok sıcak günlerde ise kapaklar-ambalajlar açıldı ise, özellikle kavanoz mamalar ürün içeriğine göre değişmekle birlikte 1-3 gün içerisinde tüketilmek koşulu ile +4 te saklanabilir. Ambalajlı toz ürünler ise açıldıktan sonra en fazla ortalama 22-24 derece arasında 3 hafta içerisinde kullanılmalıdır.

32) Ürünlerinizin içeriğinde bebeklere uygun görülmeyen maddeler var mı, gdo'lu besinler var mı?

HİPP ürünlerinin içerisinde kesinlikle GDO bulunmaz. Organik içeriklidir.

33) Gece mamasının üzerinde "şeker ilavesiz" diyor ama nasıl tatlandırılmış o halde?

Organik Sütlü ek gıdalar içerisindeki şeker, ürün içeriğinde bulunan organik meyvelerden doğal olarak gelmektedir. İlave şeker yoktur.

34) Gece maması gündüz verilmez mi? Yatmadan kaç saat önce verilmeli? Anne sütü alan bebeklerin de bunlara ihtiyacı var mıdır?

Gece mamaları gündüz de verilebilir. Yatmadan hemen önce verilmemesi bebeğin bu gıdayı sindirmeye zamanı olması bakımından önemlidir. İlk 6 ay anne sütü en iyi besindir. 6.aydan sonra süt öğününe devam etmek koşulu ile bebeğin gerekli vitamin-mineral ve sağlıklı gelişimi için gerekli bileşenleri alabilmesi bakımından doktor kontrolünde ek gıdalara geçilmesi gereklidir.

15 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku