Avokadonun faydalari

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağı. İçinde sodyum ve kolesterol da yok. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile tam bir sağlık bombası... Bir avokado ortalama 19 mikrogram betakaroten ve 3.5 gram yağ içeriyor. Avokado yagi bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için mükemmel bir destek. Üstelik avokadodaki yağ anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik taşıyor. Bebeğinizin ilk yıllarında büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı var. Avokado faydalari ile  bu noktada yardımınıza yetişiyor. Özellikle onu çeşit çeşit gıdalarla tanıştırırken her an elinizin altında olabilir. Dilerseniz ezip, şeftalisine, armuduna, muzuna veya yoğurduna karıştırabilirsiniz.

Kimi doktorlar küçük gurmeniz 4. ve 6.aylar arasında avokado ile tanışabiliceğini belirtirken, kimisi de avokado bazlı alerji vakalarının son dönemlerde artış göstermesinden dolayı, avokadoya başlamanın 1 yaş itibari ile daha güvenli olacağını vurgulamakta. Bundan dolayı, eğer siz de bebeğinize erken yaşta avokado vermek istiyorsanız, ailenizde alerji geçmişi olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Eğer ailenizde alerji var ise, bebeğinizi avokado ile tanıştırmak için biraz daha beklemenizde fayda var.
 
Aklınızda bulunsun

Koyu yeşil renkteki avokadoları seçmekte yarar var. Çok yumuşak olmaması da iyi olur. Sert avokadoları oda sıcaklığında bekletirseniz bir iki gün içinde yumuşarlar.

Avokado nasil yenir? Avokadoyu pişirmeye gerek yok. Bebekler için soyup ezmeniz yeterli olacaktır. Sizler için de bu mucize besini soyup dilimledikten sonra salatalara eklemenizi öneririz. Avokado ile hazırlayabileceğiniz sayısız tarif için tıklayın.
 
Bir orta boy avokadoda; 
 
Vitaminler

Vitamin A - 338 IU 
Vitamin C - 20.2 mg 
Vitamin B1 (thiamine) - .2 mg 
Vitamin B2 (riboflavin) - .3 mg 
Vitamin B6 - .6 mg 

Mineraller:

Potasyum: 1166 mg 
Fosfor: 124 mg 
Magnezyum: 67 mg 
Kalsiyum: 30 mg 
Sodyum:18 mg 
Demir:1.4 mg

291 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhabalar, hesaplanandan birkaç hafta önce doğum oldugu icin bende birçok şey icin bekleyerek ilerlemek istemiştim. Ek gıda da 6. Ay dolmadan hic denemeler yapmadım. 6. Ay olduğunda da 1-2 deneme...

    Aychoo - 23.11.2020
    Devamını Oku
  • Sevgili annelerim. Benim naçizane tavsiyem öncelikle bebeklerinize uyku eğitimi vermenizdir. Yazan annelerimin ortak diğer sıkıntısı uyku olduğunu gördüm. İnanın ki uyku sorunu bir çok sorunu da...

    Sacdem - 07.11.2020
    Devamını Oku