Faydaları

Gurme Bebek size un ve unla ilgili tarifler konusunda farklı bir pencere açıyor. “Sebzeni yemezsen kurabiye yok’’ demenize hiç gerek yok! Çünkü doğru un ve malzeme seçimiyle sizin kurabiyelerinizin besin değeri o kadar yüksek olacak ki o atıştırmalıklar çocuğunuzun gelişiminde büyük rol oynayacak. 
 
Evlerimizde genelde buğday unu kullanıyoruz. Ancak çeşit çeşit un var. Her tahıl öğütüldüğünde una dönüşür ve hepsinin de sayısız faydası vardır. Ama tam oldukları sürece! Tüm rafine tahıllar boş kaloridir. Tam tahıllarsa birer vitamin ve mineral kaynağıdır. Tam buğday da. Ekmeğinizi seçerken ya da ekmek unu alıp evde yaparken de tam buğday ekmek tercih edin. Tam buğday ekmeği sayesinde siz de minik gurmeniz de vitamin ve minerallerden faydalanabilecek.
 
Buğday un
da bunların başında gelir. Tam buğday unu işlenmiş beyaz unun 5 katı kadar lif, 4 katından fazla demir içerir. 5 kat fazla B1 vitamini, 10 kat fazla B6 vitamini vardır. 
 
100 gram tam buğday unu tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan demirin yüzde 27’sini, magnezyumun yüzde 46’sını, B1 vitaminin yüzde 31’ini  karşılamış olursunuz.    
 
Aklınızda bulunsun 
 
Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar besin değerlerinin çok büyük bir kısmını kaybeder.
Bebeğinizi katı gıdaya geçtiği günden itibaren neden tam tahıllarla beslemeniz gerektiği öğrenmek için tıklayın.

Un seçiminizi her zaman ve her tarifte tam buğday ya da yulaf unundan yana kullanabilirsiniz. Kimi zaman ununuzu buğday ruşeymiyle zenginleştirebilirsiniz. Sadece unutmayın tam buğday unu kullanırsanız normalde kullandığınızdan daha az un kullanmanız gerekir. Her su bardağı un için bir çorba kaşığı eksik un koyun. 
 
İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllarınızın  saklama koşullarına dikkat edin. 
 

Uyarı 
 
Buğday içeren tüm ürünleri bebeklere dikkat ederek vermelisiniz. Buğday gluten içeriyor ve bebekler glutene karşı çok hassaslar. Gurme Bebek bebeklerinize buğday ürünlerini 8. aydan itibaren vermenizi tavsiye ediyor. Lütfen buğday ürünleriyle ilgili doktorunuza danışın. 
 
100 gram tam buğday ununda
 
Karbonhidrat 72.57 g 
Protein 13.70 g 
Yağ   1.87 g 
Lif   12.20 g 
 
Mineraller 
 
Demir: 3.88 mg 
Fosfor: 346 mg 
Magnezyum:138 mg 
Sodyum: 5 mg 
Potasyum: 405 mg 
 
Vitaminler 
 
B1 Vitamini  0,447 mg 
B6 Vitamini   0,341 mg

53 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku