Faydaları

Parmak yiyeceklere başlama ayı kuşkusuz her bebekte aynı değil. Gurme Bebek ortalama bir bebeğin 8. aydan itibaren kendi kendisini beslemeye başlamasını tavsiye diyor. Bebeğinizin parmak yiyeceklere hazır olup olmadığını öğrenmek için tıklayın.
 
Üstelik ekmek besleyici olmadığına dair kötü şöhreti de hiç hak etmez. Doğru unla yapılmış ekmek son derece besleyicidir. Bebeklerin 6. aydan itibaren tahıllara ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç pekala ekmekle karşılanabilir. 
 
100 gram tam buğday unu tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan demirin yüzde 27’sini, magnezyumun yüzde 46’sını, B1 vitaminin yüzde 31’ini  karşılamış olursunuz.  Dolayısıyla küçük gurmeniz tam buğday/yulaf/çavdar unundan yapılmış bir dilim ekmek yediğinde bu tahılların tüm besleyiciliğinden faydalanır.
 
Bakkallar, marketler artık çeşit çeşit ekmekle dolu. Ama kuşkusuz siz de evde kendi ekmeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Ekmek alırken tam undan olmasına ve içinde koruyucu maddeler ve katkı maddeleri bulunmamasına dikkat edin. Aldığınız ekmek kolay kolay bayatlamıyorsa şüphelenin!

Ekmeklere yumuşak bir kıvam vermek için bir çok katkı maddesi kullanılıyor. Ekmeğiniz ne kadar tok, kıvamlı ve sertse katkısız olma ihtimali o kadar yüksektir.

Ekmek tarifi mi arıyorsunuz? Evinizde ekmek yapmak için ille de evinizde ekmek makinesi olması gerekmiyor. Evde ekmek yapımı çok basittir. Makinesiz ekmek nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız Gurme Bebek'in nohutlu ekmek ve ev yapımı ekmek  tarifleri sizler için çok faydalı olacak. Makineniz varsa tarhanalı ekmek tarifi için tıklayın.
 
Uyarı

Yumuşak dokulu ekmekler ağızda hamur haline gelir ve bebeğinizin nefes borusuna kaçma açısından risk oluşturur. Tam undan yapılan katkısız ekmekler ağızda dağılır, birleşerek hamur haline gelmez. İstanbul'da yaşayan annelerimize bu bakımdan halk ekmek tavsiye ediyoruz.
 
Aklınızda bulunsun
 
Evlerimizde genelde buğday unundan yapılmış ekmek  kullanıyoruz. Ancak çeşit çeşit ekmek var.  Hepsinin de sayısız faydası var. Ama tam oldukları sürece! Tüm rafine/beyaz tahıllar boş kaloridir. Tam tahıllarsa birer vitamin ve mineral kaynağıdır.

Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar besin değerlerinin çok büyük bir kısmını kaybeder. 
 
İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllarınızın saklama koşullarına dikkat edin.
 
Uyarı
 
Buğday içeren tüm ürünleri bebeklere dikkat ederek vermelisiniz. Buğday gluten içeriyor ve bebekler glutene karşı çok hassaslar. Gurme Bebek bebeklerinize buğday ürünlerini 8. aydan itibaren vermenizi tavsiye ediyor. Lütfen buğday ürünleriniyle ilgili doktorunuza danışın.

54 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku