Ispanağın faydaları

Bebeğinizin kemiklerini güçlendirmek için ıspanak şahane bir kaynak. Sadece bir bardak haşlanmış ıspanakta 42 mg kalsiyum var. Kalsiyum eksikliğinin belirtilerine erken aylardan itibaren dikkat etmek gerekiyor. Kalsiyumdan zengin gıdalar için tıklayın.

Bu kadar da değil, ıspanak içinde ayrıca A vitamini ve selenyum barındırıyor. Üstelik ıspanakta diğer yeşil yapraklı sebzelere göre daha fazla protein var. Anlayacağınız Temel Reis’in kurtarıcısı ıspanak küçük gurmenizi büyütüp geliştirecek harika besinlerden biri.

Ispanağı alırken yapraklarının pörsümemiş olmasına özen gösterin. Ispanağın içindeki vitamin ve minerallerden tam olarak faydalanabilmek için her zaman taze olanlarını tüketmek gerek. Mutlaka buzdolabında saklayın. Ispanağı aldıktan sonra yıkamadan bir buzdolabı poşetine koyup saklayabilirsiniz. Bu şekilde dört gün boyunca besin değerini koruyacaktır.

Ispanağı kullanmadan önce çok güzel yıkayın. En iyi yöntem, köklerini ayırdıktan sonra büyük bir kabın içine su doldurup ıspanakları içine koyup yıkamaktır. Su berraklaşana kadar boşaltıp tekrar doldurmanız gerekecek.

Aklınızda bulunsun

Ispanak sebzesi folik asitten zengindir. İçerdiği folik asit, sebzeler kaynatılarak pişirildiğinde boşa gideceğinden ıspanak içeren sebze pürelerinin buharda pişirilerek hazırlanması, ideal olan pişirme şeklidir.
 
Uyarı 

Ispanağın içinde nitrat var. Bu nedenle bebeğinize çok erken aylarda vermemenizde fayda var. Bazı kaynaklarda bebeğiniz 6-7 aylıkken ıspanağın verilebileceği belirtilse de siz yine de temkinli davranın. Ispanak için küçük gurmenizin 8 aylık olmasını bekleyebilirsiniz. Bazı anneler minik gurmeleri 10-12 aylıkken ıspanağa başlamayı tercih ediyor.  
 
Bunun dışında ıspanakla ilgili dikkat etmek gereken bir nokta daha var. Ispanak pişirildikten sonra uzun süre bekletilmemeli. Isıtılıp tekrar yenmemeli. Hem içindeki vitamin değeri düşüyor hem de bazı zararlı maddeler açığa çıkıyor.  
 
Sıkça pişik sorunu yaşayan bebekler, asitli bir sebze olduğundan ıspanak tüketmemelidirler. Diş çıkartma döneminde bebekler pişiğe eğilimli olduklarından özellikle dikkat edilmelidir. 

Ispanak yemekleri içinde sizlere ve çocuklarımıza uygun lezzetler arasında ıspanak corbasi, ıspanak boregi, kiymali ispanak, ispanak salatasi sayılabilir. Eğer minik gurmeniz bilindik ıspanak yemeklerine ilgi göstermiyorsa Gurme Bebek tariflerinden bebek ve çocuklara özel orijinal ıspanak tarifleri için tıklayın.
 
Bir  bardak pişmiş ıspanağın içinde; 
  
A vitamini 213 mg 
K vitamini 145 mcg 
C vitamini 59 mg 
Beta karoten 1688 mcg 
Folat 16.9 mcg 
Niacin 2.1 mg 
Potasyum 81 mg 
Fosfor 151 mg 
Magnezyum 2.1 mg 
Kalsiyum 42 mg 
Sodyum 19 mg 
Demir 1.5 mg 
Selenyum 30 mg 

96 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku