Keçiboynuzu faydalari

Keçi boynuzu fosfordan, kalsiyumdan ve E vitamininden zengindir. Yüksek derecede mineral ve şeker içerir. A, B, B2, B3 ve D vitaminlerini barındırır. Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler  içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.  Keciboynuzu faydalari saymakla bitmez, minik gurmeler için harika bir doping ve doğal tatlandırıcıdır. Öyle ki birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine veya yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak keçiboynuzu kullanılmaktaydı.

Keçiboynuzu tozu kusan bebeklere özel mamalarda kalınlaştırıcı ham madde olarak bile kullanılıyor. Aborijinlerin de bebeklerinin dişlerini kaşımaları için keçiboynuzunu doğrudan ağaçtan toplayarak kullandıkları biliniyor. Alerjik bir besin değil. Yine de temkinli olmak adına, bebeğiniz katı gıdaya geçişte 1. ve 2. aşamaları tecrübe ettikten sonra, 10-12. aydan sonra kullanılmasını tavsiye ederiz.

Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit insan sağlığı üzerinde sayısız faydaları olan bir madde. Öksürük, kansızlık, grip ve kemik erimesine iyi gelir. Bronş rahatsızlıklarını açar, balgam sökücü özelliği vardır ve nefes darlığı gibi sorunları çözer. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan bu etken maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında etkilidir. Keçi bıoynuzu pekmezi bu bakımdan sıkça kullanılır.

Keçiboynuzu buna ek olarak dişleri sağlamlaştırır ve diş etlerine sağlamlık kazandırır. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Etkili bir ağrı kesicidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikalleri yok edici bir özelliğe sahiptir. Vücuda giren radyasyonun atılmasında rol oynar. Kandaki zehirli maddeleri temizleyen keçiboynuzu, tansiyon, karaciğer ve akciğer sorunlarında birebirdir. Üstelik kalbi de korur.

Keçiboynuzunu tüketmek için birkaç öneri: 
 
Keçiboynuzu ve çekirdeklerini öğütüp sütle pişirip içebilir veya pekmez yaparak tüketebilirsiniz.  
 
Toz haline getirdiğiniz keçiboynuzlarını yoğurt, bal, pekmez veya süte bir tatlı kaşığı karıştırarak tüketebilirsiniz. 
 
Pasta ve keklerde kakao yerine ve un yerine de kullanılabilirsiniz. Ancak doğal olarak tatlı bir un olduğundan, keçiboynuzu tozu kullanırken tarifteki şeker oranını biraz azaltmalısınız. 
 
10 adet keçiboynuzunu yıkayıp kırın ve üzerine 1 lt kaynamış su döküp meyveler renk verip yumuşayana dek kaynatın. Soğuyunca cam kavanozda buzdolabında 3 gün muhafaza edebilirsiniz. İçerken bal ile tatlandırabilirsiniz.
Keçiboynuzlu tarifler için tıklayın. 

1 bardak (103 gram) keçiboynuzu tozunda;
 
Vitaminler
 
A vitamini 14.4 IU
C vitamini 0.2 mg
E vitamini 0.6 mg
Thiamin 0.1 mg
Riboflavin 0.5 mg
Niacin 2.0 mg
B6 vitamini 0.4 mg
Folat 29.9 mcg
Choline 12.3 mg
 
Mineraller
 
Kalsiyum 358 mg
Demir 3.0 mg
Magnezyum 55.6 mg
Fosfor 81.4 mg
Potasyum 852 mg
Sodyum 36.1 mg
Çinko 0.9 mg
Bakır 0.6 mg
Manganez 0.5 mg
Selenyum 5.5 mg

234 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku