Faydaları

Yüksek şeker içeriği sebebiyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Özellikle vücudun günlük kalsiyum,  potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Pekmezin faydaları saymakla bitmez… 

Enerji vermesi, iştah açması pekmezin belirgin özelliklerinden. Gebelikte bebek gelişimi ve anne adayları için çok faydalı bir besin. Ayrıca mide, bağırsaklar ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri var. Damar sertliğini gidermeye ve kan dolaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olur.
2 çay kaşığı pekmez günlük demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır ve potasyum miktarının %10'unu karşılamaya yeter. Ayrıca iyi bir selenyum ve B6 kaynağıdır. 200 gram pekmez, kalori açısından 1150 gram süte, 300 gram ekmeğe ya da 350 gram ete eş değerdir.
İçindeki şekerin %80'i glükoz ve fruktoz halinde olduğundan minik gurmeler için pek kıymetli bir gıdadır. Özellikle üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glükoz ve fruktoz, vücutta hemen emilerek kana karışmakta ve metabolizmada enerjiye dönüşür.  
Anne sütünden sonra aminoasit dengesi en iyi besinlerden biridir. Ayrıca birçok mineral barındırır.
Ani sıcaklık düşüşlerinde vücudunu sıcaklık dengesini korumak için de pekmez çok faydalı. Yani pekmez özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı minik gurmenizi korumak için harika!  

Aklınızda bulunsun 

Pekmez çay, süt, kahvaltılık gevrekler ve tatlıların içerisine şeker yerine kullanabileceğiniz harika bir doğal tatlandırıcıdır. Bebeğinize boş kalori yerine vitamin ve mineral deposu pekmez ile tatlandırılmış gıdalar vererek hem tatlı ihtiyacını karşılamış hem de sağlığına sağlık katmış olursunuz. 

Uyarı  

Pekmezde yüksek oranda şeker bulunduğundan gurmenize ne oranda pekmez vermeniz gerektiğini doktorunuza mutlaka danışın... 
Pekmezi ısıtmadan kullanmakta fayda var. Muhallebiye katacaksanız, muhallebiyi pişirip soğumasını bekleyin. Sonra pekmezini ekleyin.  

Şifa niyetine yedirdiğimiz pekmezdeki tehlikeler neler... Hangi pekmez kanserojen? Pekmez alırken, yedirirken nelere dikkat etmeliyiz. Bilgi için tıklayın.

83 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku