Faydaları

Pırasa iyi bir folat, C vitamini, demir ve potasyum kaynağı. İnanılması güç ama pırasanın yeşil yapraklarında beta-karoten var. Biz normalde beta-karotenin meyvelerde olmasına alışığız ama pırasa yaprağı gibi bazı sebzelerde de var.
 
Romalılar pırasayı “süper”yiyecek olarak nitelendirmişler. Hatta İmparator Nero’nun diğer adı “Porrophagus” (Pırasa yiyen).
 
Pırasayı bebeğinizle tanıştırırken üç gün bekleme kuralını uygulamanız gerek. Ancak birçok bebek altı aydan sonra pırasayı zevkle yiyor. Bazı anneler pırasanın neden olabileceği sindirim zorlukları nedeniyle bir yaşa kadar bekliyorlar.

Pirasa yemegi bebek ve çocukların çok hoşuna gitmeyebilir ancak onların da bayılacağı birçok pırasa tarifi var. Özellikle de sebze yemeyen miniklere özel pırasa köfesi! Gurme Bebek'in pırasa tarifleri için tıklayın

Aklınızda bulunsun
 
Bebeğiniz için pırasa alırken orta ve küçük boy olanları tercih edin. Büyük, uzun ve kalın olanların daha odunsu bir tadı var ve sindirimi kolay değil.
Pırasa buzdolabı poşeti içinde dolapta yaklaşık bir hafta kalabilir.
Pişirmeye hazırlarken, kökünü kesin. Dikey olarak ortadan ikiye ayırın ve su altında yıkayın.
 
Uyarı
 
Pırasa da gaz yapan yiyeceklerden biri. Eğer bebeğiniz sindirim ve gaz sorunları yaşıyorsa onu pırasa ile tanıştırmak için biraz beklemeniz gerekebilir.
 
Gaz sorunları ile baş etmek için tıklayın.
 
1 orta boy (124 gram) pırasada;
 
Protein 1 gram
A vitamini 1007 IU
C vitamini 5.2 mg
K vitamini 31.5 mcg
Folat 29.8 mcg
Kalsiyum 37.2 mg
Demir 1.4 mg
Magnezyum 17.4 mg
Fosfor 21.1 mg
Potasyum 108 mg
Sodyum 305 mg

Yazar :
62 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Tutarsızlık yok aslında Anne sütü haricindeki verdiğimiz öğünü açıklayalım. 3-9 çorba kaşığı tam tahıllı muhallebi (1-3 öğüne bölebilir yavaş yavaş tek bir öğünde...

    gurmebebekadmin - 16.02.2019
    Devamını Oku
  • iyi günler bebeğmin bugun 6 ayına girdigi ilk gün doktorumuz ek gıda ya geçebiliriz dedi bizim içinde çok heyecanlı bir gün oldu bebeğim anne devam sütü ile besleniyor ilk 4 ay anne sütü verdim...

    bilgim_2018 - 15.02.2019
    Devamını Oku