Beyaz denilen geleneksel rafine tahıllar ve rafine tahıl unları boş kaloridir ve bebeğinizin beslenmesine bir katkı sağlamaz. Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, besin değerlerinin çok büyük bir kısmını kaybeder. Tam tahıllar ise besin değeri çok yüksek gıdalardır. Bu nedenle beslenmenizde tam halılları kullanmanızda fayfa var.

Tam pirinç ve tam pirinç unu artık büyük marketlerde, aktarlarda ve organik satış yapanlarda rahatlıkla bulunabiliyor. Bazı annelerde tam pirinç alıp, taneleri öğüterek kendi tam pirinç ununu yapmayı tercih ediyor. Diğer tahıllarda aynı şey değildir ama pirinçte genel olarak tam, kepekli, kabuklu ya da esmer pirinç dendiğinde aynı kapıya çıkıyor. Siz yine de alırken paketin arkasını okumaya özen gösterin, pirincin herhangi bir işlemden geçip geçmediğini anlamaya çalışın

Faydaları

Bebekler özellikle 1 yaşına kadar yüksek oranda karbonhidrata ihtiyaç duyar. İyi bir karbonhidrat kaynağı olarak tam pirinç ve tam pirinç unu, tam yulaf ile birlikte ek gıdaya geçişin ilk aşamalarında bebek beslenmesinin vazgeçilmez tahılıdır.

Esmer pirinç iyi bir Selenyum kaynağıdır. Selenyum doğal katil hücreleri arttırır ve kanserle savaşan hücreleri canlandırır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde en etkili mineraldir. Minik gurmenize esmer pirinç unundan muhallebiler yapabilir, sebze çorbalarına esmer pirinç katabilirsiniz.
   
Aklınızda bulunsun 

İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş refine tahıllara göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllar nasıl saklanır, tam pirinç tanelerinden evde pirinç unu yapma, tam tahıl unlarından bebek maması, ve tam tahıllar hakkında ayıntılı bilgi mutlaka tıklayın!

Minik gurmenize esmer pirinç unundan muhallebiler yapabilir, sebze çorbalarına esmer pirinç katabilirsiniz. Pirinçli nefis ve besleyici Gurme Bebek tarifleri için tıklayın.

Uyarı

Tam pirinç kullanacaksanız önce çok iyi yıkamanız gerekir. Pirinç balçıkta yetişen bir tahıl. O nedenle kullanmadan önce çok ama çok iyi yıkamanızda fayda var.

Pirinç  ve yulaf  bebekler için en uygun tahıllardır. Gluten içermezler. Bebeklerde gluten alerjisi ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir. Özellikle de buğday gluteni.

Annelere not: Sağlığımıza sayısız katkıda bulunan pirinç tanelerinin güzelliğimize de mucizevi bir etkisi var. Pirinç suyu ve pirinç maskeleri kırışıklıklarla savaşıyor, gözenekleri temizleyip küçültüyor ve cildi parlatıyor. Suyla temas eden pirinç fitik asit üretir. Bu madde peeling görevi yaparak ölü derinin atılmasına, lekelerin giderilmesine yardımcı oluyor ve cildin beyazlamasını sağlıyor. Saçlarda ise tam tersi beyazlamayı önlüyor ve harikalar yaratıyor. Aynı zamanda da çok iyi doğal bir güneş koruyucu. Bizden söylemesi :)

1 bardak (195 gr.) pişmiş tam/esmer pirinçte;
 
Protein 5 g 
 
Vitaminler 

E vitamini: 0.1 mg 
K vitamini: 1.2 mcg 
Thiamin: 0.2 mg 
Folat: 7.8 mcg 
Chloine: 17.9 mg 
Niacin: 3.0 mg 

Mineraller  

Selenyum: 19.1 mcg 
Potasyum: 84 mg
Fosfor: 162 mg
Magnezyum: 84 mg
Kalsiyum: 20 mg
Sodyum: 10 mg
Demir: 0.8 mg 

Ayrıca incirli, yulaflı muz tarifimize de göz atabilirsiniz.

89 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku