Deniz dibine çöken tehlikeli maddeler, özellikle ağır metaller, özellikle de cıva, buralarda yaşayan balıklarla birlikte insan vücuduna geçebiliyor. Büyük balıklar da küçük balıklara göre daha fazla ağır metal taşıyor.

Cıva aslında heryerde mevcut. Soluduğumuz havada bile. Cıva suya girdiğinde bakteriler onu metil cıvaya çevirir. Bu da sudan balıklara geçer. Metil cıva balıkların kaslarındaki proteine sıkıca bağlanır ve pişirilse bile orada kalır. Hemen hemen tüm balıklar bir miktar cıva içerir. Ama büyük avcı balıklar en fazla cıvayı toplar. Bunun sebebi avcı balıkların diğer balıkları yemesidir. Avcı balık ne kadar büyükse o kadar fazla balık yer ve o kadar fazla cıva alır. Ayrıca büyük balıklar diğerlerine göre daha uzun yaşadıkları için de vücutlarında daha fazla cıva biriktirirler. Bu yüzden hamilelikte kontrollü ortamda üretilen kültür balıkları ve temiz alanda yakalandığına emin olunan balıklar tercih edilmelidir. Civa oranı yüksek balıklar kılıç balığı, köpek balığı ve büyük uskumrudur. Bunların hamileler ve çocuklar tarafından tüketilmesi uygun değildir. Bebek ve çocukların beyinleri ve sinir sistemleri yeni gelişiyor olduğundan bu ağır metale karşı çok daha hasastır.

Ancak çocuğunuz cıva almasın diye menüden balığı kaldırmak doğru değil. Cıva birçok şeyde zaten var. Az miktarda cıvanın da sağlığa bir zararı yok. Eğer cıvadan korumak için balık yedirmezseniz, çocuğunuz balığın yüzlerce faydasından mahrum kalmış olur. Cıva seviyesi en düşük ve sağlıklı yağ oranı en yüksek olan balıklar: Hamsi, ringa, uskumru, alabalık, somon, sardalya, tirsidir.

40 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku