Obezite, duygusal ve sosyal sorunlarla beraber ciddi hayati riskler de getiriyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre her 5 çocuktan biri obezite sınırlarında. Türkiye’de de obezite riski taşıyan çocukların sayısı her geçen gün artıyor.

Anne babaların, çocukların yemekle ilişkisinin kurulduğu ilk yıllardan itibaren bu konuda bilinçli olması ileride karşılaşılabilecek bu ciddi sorunları en başından engellemek açısından çok önemli. Şimdiden ele alınmayan bu durum, ileride çocuğunuzun 2. tip diyabet, yüksek kan basıncı, kalp ve böbrek hastalıklarına yatkın olmasına sebep olabilir. Yüksek kilolu çocuklarda astım, yüksek kolesterol, hipertansiyon, uyku apnesi, ortopedik sorunlar ve depresyon riski de daha yüksek.

Sağlık Bakanlığı’na göre çocuklukta obezite yaşamın ilk yılı, 5-6 yaş arası ve puberte döneminde artış gösteriyor. Obez çocukların 1/3’I erişkin yaşa ulaştıklarında da obez kalıyorlar. Erişkin yaşlarda görülen obezite vakalarının %30 ‘unda başlangıcın çocukluk çağlarına dayandığı söyleniyor. Düşük ya da iri doğum ağırlıklı bebeklerin de çocukluk ve erişkin dönemde obez olma risklerinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Yazar :
12 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku