Sayın okuyucularımız yayınımıza bir son dakika haberi ile ara vermiş bulunmaktayız. Yazarlarımızdan Zeynep Guneştan’ın çalışma hayatına sürpriz bir gelişme ile tekrar geçiş yaparak, çalışan anne departmanına transfer olduğu bilgisini almış bulunmaktayız. Tamı tamına bir senedir sevgili minik mikrobu İpek ile oldukça eğlenceli geçen bir dönemin sonuna gelmiş bulunmaktadır. Kendisinin yaşadığı sudan çıkmış balık etkisini ekibimiz tahmin etmektedir. İş hayatına tekrar dönmenin getirmiş olduğu; yeryüzünün en iyi koşturucuları arasında yer alan “çalışan annecilik” pozisyonları hakkında düşüncelerini öğrenmek için kalemimizi Nükhet hanım’a çeviriyoruz.

“Merhabalar efenim, bana böyle bir fırsat sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Burada belirttiğim konular eminim ki birçok çalışan anneyi, hiçbir işe yetişemiyorum aman allah’ım iletyusundan bir nebze uzaklaştıracak, rahat bir nefes alamasalar bile yüreciklerinde azıcık bir meltem esintisi hissedeceklerdir.

Yaklaşık bir senedir minik mikrobum, yaşam pınarım İpek’im ile güllük gülistanlık ve pek bir samimi hayatlarımıza devam ederken, kendisi; hayata atılmak, yeni arkadaşlar ile tanışmak, sosyalleşmek istediğini aile birliğine iletmişti. Yapılan değerlendirme sonucu aile birliği oy çokluğu ile okula başlamasının zamanı gelmiş olduğunu ve bu süreçte tam teşekküllü ekipmanlar ile destek verebileceğini ilgili kişilere bildirmişti. Böylelikle Mayıs 15’ten itibaren bebek adımları eşliğinde okula adım adım projemiz hayata geçti. Ben de bu gelişmeyi fırsat bilip artık düzenli bir işe girme planımı gerçekleştirmek için kolları sıvadım. İşe başladıktan sonra, her ne kadar okula alışmasında destek ekibimiz tam zamanlı ve bol mesaili çalışmış olsa da, annenin işe başlama süreci konulu başlıkta doğal olarak biraz zorlandık. Zorlandık ama yaklaşık dört haftalık süreçte pek tabii alnımızın akı ile işin içinden çıktık diyebilmemize az bir zaman kaldı. Şimdi ikimiz de birbirimizi çok özlesek de sorumluluklarımıza olan bağlılığımızı devam ettiriyoruz.

Peki neler yaptık?

Çalışan Anne ve Minik Mikrop Alışma Tarifesi

Muhteviyat listesi

Evinizde işe başlayacak bir adet anne

Evinizin neşe kaynağı, mutluluk pınarı bir adet minik mikrop

Araştırma yapabileceğiniz bir adet internet bağlantılı bilgisayar

Güvenebileceğiniz konunun uzmanı dostlar/ okul yöneticileri/ öğretmenler

Başlamadan önce; minik mikrobumuzla oturup sohbet ettik, az biraz dertleştik (çocuk bu anlamaz yok, tam aksine tüm benlikleri ile anlıyorlar) Dedim ki “Sen okula başladın, her gün gidip arkadaşlarınla oynuyorsun, eğleniyorsun ya, bu çok güzel bir şey, senin için çok mutluyum. Ben de artık işe başladım, çünkü ben büyüdüm artık okul yerine işe gidiyorum. Şimdi büyükler de aynı sizler gibi büyük binalara gidiyorlar. Sizin gittiğiniz binanın adı okul, bizim gittiğimiz binanın adı ise işyeri. Benim de arkadaşlarım var, ben de arkadaşlarımla yemek yiyorum ve senin gibi ben de orada çok eğleniyorum “diye anlattım.

Anlayışlı gözlerle bana baksa da, pratikte de bu bilgiyi özümsemesi ve hayata geçirmesi gerekiyordu kısacası zamana ihtiyacı vardı.

Bu sürece doğal olarak yaşına göre normal olabilecek her türlü tepkiyi verdi, sağolsun hiçbirini es geçmedi. Bize düşen görev ise minik mikrobumuzu sevmek, dinlemek ve bol kepçelisinden sabırlı olmak oldu.

Minik mikrobumdaki alışma sürecine sirayet eden davranışlardan bazılarında; hırçınlık yapmak ve sebepsiz ağlamak vardı. Bazen küstü ve konuşmak istemedi. Bana aşırı düşkün oldu. Birkaç defa gece kazası yaşadık. Sonra bunların hepsi zamanla geçti, aynı sevgi dolu ve bol anlayışlı rutinimize geri döndük.

Nasıl mı? Araştırdık taraştırdık aşağıdaki uygulamalı çalışmalara geçtik.

Açıklayıcı ve anlayışlı davrandık.

Asla yalan söylemedik, her zaman hakikati ifade ettik. “Ben bakkala gidiyorum geleceğim” “Tuhafiyeden ip alacağım malum kış geliyor” gibi kısa süre sonra sizi evde beklemesine meyledeceği cümleler sarfetmedik.

Kandırmadık; “Hadi sen şimdi odana git, ben de birazdan yanına geleceğim” demedik.

Onun dikkatini dağıtarak örneğin tv açarak evden tüymedik.

Sabah evden çıkarken, akşam eve geldiğimizde dramatik buluşma konsepti içinde yer almadık, olağan davrandık.

“Hadi sen şimdi git oyna, ben sana akşam bebek getireceğim” vari rüşvetler teklif etmedik.

Evin kuralları değişmedi. Benimle birlikte zaman geçirirken de aynı kurallar harfiyen geçerli oldu. Anneanne esnekliğinin farkında olsam da o anneanne kontenjanından faydalanıyor!

Onun yerine; Akşam birlikte yemek yemeye özen gösteriyoruz, banyosunu yaptırıp uykuya hazırlıyorum.

Her akşam için yemekten sonra sadece ikimiz birer adet çikolapiti yiyoruz. İkimizin arasında özel bir rutin bu.

Günümüz nasıl geçti sohbet ediyoruz. Güzel gelişmeleri paylaşıyorum.

Uyumadan önce mutlaka birlikte kitap okuyoruz, uyuyana kadar yanında uyku müziğimiz eşliğinde kalıyorum.

Haftasonları birlikte dışarıda da keyifle vakit geçirmemiz için programlar hazırlıyorum. Yaşına uygun aktiviteler, oyunlar, sinema, kahvaltı ve ardından park etkinliği gibi.

Aktiviteler buluyor ve uyguluyoruz. Onun için şahane yerleri birlikte keşfediyoruz.

Birlikte takım olarak çalışmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Sayın seyircilerimiz Zeynep Hanım’a canlı yayınımıza katıldığı için teşekkür ediyor, yayınımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız güzel olsun…


Yazar : Zeynep Guneştan
8 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku