Yaz tatili kapıdan geçti, kimi ebeveynler yaz okullarına, kimi ebeveynler yüzme derslerine, bazıları ise yazlıklara akın ederek durumu kurtardı. Maksat minik mikroplarımız yılın en eğlenceli olabilecek mevsimini rahat, ferah, tiril tiril ve şırıl şırıl geçirsin, herkes eğlensin. Bahçesi olanlar, geniş balkon sahipleri mini havuzlarla sulu ama aşırıya kaçmayan terbiyede etkinlikleri gerçekleştirmeye başladı.

Biz de yazı, yaz okulunda ve çoğunlukla minik mikrobumla doğa etkinlikleri ile geçirmeye başladık. Bakıyorum da eskisine nazaran olağanca fazla hale getirilmiş ücretli veya ücretsiz aktiviteler ve yaz okullarını görüyorum. Belediyelerin ücretsiz yaz okulları genelde 9-14 yaş arası örneğin. Daha küçük mikroplara ise yüzme aktivitesi çok şahane oluyor pek tabii. 3 yaşından itibaren gönül rahatlığı ile belediyeye ait veya özel işletmelerin yüzme kulüplerinden de faydalanan ebeveyn sıcak havalarda soğuk bir ayran etkisini yaşıyor adeta, ya da limonata, ya da karpuz, ya da….

Ne var ki; yazlık olsun, kışlık olsun, baharlık olsun tüm evlerde ebeveyn ve minik mikrop ortak girişimi ile gerçekleştirilen aktiviteler, etkinlikler, aile içinde oluşturulmak istenilen güven ve bağlılık duygusuna japon yapıştırıcısı etkisi gösterebilmektedir pek sevgili sizler. Uzmanlar “minik mikroplarınız ile geçirdiğiniz zamanın niceliği değil niteliği önemlidir” diyor neticede.

Ayrıca, önümüzdeki günlerde Türkiye genelindeki “Oh mis gibi serin” hava etkisi yerini “Aman Allah’ım bu ne sıcak, eridim bittim”e bırakacağı için evde etkinlik yukarıdaki kazançları da menüye dahil ediyor ve evde etkinlik için kapılarımızı sonuna kadar açıyoruz.

Biz bir bilene danışıp, araştırıp ve kitaplardan da feyz alarak birkaç etkinliği derleyip toparladık. Önerileri ile harika etkinliklere yelken açmamıza vesile olan Sinem Kaftanoğlu’na da teşekkür ediyoruz. Kendisi birçok müzenin ve sanat merkezinin çocuk etkinlik organizasyonlarını yaptıktan sonra artık kendi gemisi ile yol almaya başlamış idealist bir sanatçı olur.

3-6 yaş arası tüm minik mikroplar için evde eğlence türevleri nelerdir bakınız…

1- Duvara Kağıt Germece: Etkinlik alanına veya koridora, odasının duvarına kırtasiyelerden, büyük yapı marketlerden bulabileceğiniz rulo resim kağıtlarını boydan boya yapıştırıyoruz. Veriyor eline boyayı, kalemi. Böylelikle minik mikrobumuzun geleceğin Bansky’si olmasını destekliyoruz.2- Tatil Günlüğü: Tatilde araba yolculuğu esnasında veya otelde güneşe çıkmaması gereken zamanlarda minik mikroplar biraz sıkılabiliyor haliyle. Böyle zamanlarda gezdiğiniz yerlerin, gördüğün kuşların, kaçtığınız böceklerin, yüzdüğünüz denizlerin resimlerini çizmesine zemin hazırlayın, günlüğünü tutsun, içi rahat etsin. Altı süngerli yemek sehpası veya portatif bir bilgisayar sehpasına minik mikrobunuz resim yapabilmesi için masa görevini verebilirsiniz.

3- Kağıt Baskı Teknikleri: Bunun için park, bağ, bahçe etkinliklerinde minik mikropların adeta hazine sayarak topladığı kurumuş yaprakları, kuş tüylerini kullanabilirsiniz. Hem doğa etkinliğiniz verimli geçer, hem de toplanılan ganimeti ayrıca guaj boya ile baskısını yapabilirsiniz.4- El ve Ayak İzleri ile Boyama: Yazın gelmesi ile evdeki tadilat işlerinden veya alınan yeni klima, vantilatörden çıkan pıtpıtlı ambalaj kağıtlarına hiç bu gözle bakmamıştınız değil mi? Hani teker teker pat pat patlattığımız ambalaj kağıtlarından bahsediyorum. O ambalaj kağıtlarını yere serdiğiniz dev boyutlarda bir kağıda el veya ayakları ile pıt pıt baskısı yaptırabilirsiniz.

5- Evde Oyun Hamuru Hazırlamaca:

Tamamen doğal ve aşırı sağlıklı.Muhteviyatı:

1 Su bardağı su Yarım su bardağı tuz
1 çorba kaşığı sıvıyağ
2 çay kaşığı nişasta
1 su bardağı su Birkaç damla gıda boyası

Tarifi ise şöyle;

• Unu, tuzu, yağ ve nişastayı geniş bir kaba koyuyoruz.
• Bir sürahide su ile gıda boyasını karıştırıyor ve diğer kaptaki karışıma ekliyoruz.
• Harcı, kısık ateşte katılaşıncaya kadar pişirin. Soğuduktan sonra da yumuşayıncaya kadar yoğuruyoruz. Hamurumuz hazır. Buzdolabında birkaç hafta dayanacak nitelikte bir ürünümüz oldu artık.

İhtiyaç halinde camı kırınız ve sevgiyle kalınız.

Zeynep Guneştan

Yazar : Zeynep Guneştan
2 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba. Rüveyda Yılmaz 0507 24332 07 Beni de eklerseniz sevinirim. Oğlum 9 aylık [quote="Suyunannesi":fesin2we]Amacı tamamen Bilgi paylaşmak İçin kurulan samimi annelerin oluşturduğu...

    Lionesss - 22.09.2019
    Devamını Oku
  • lütfen biri bana yardımcı olsun.. kizim suan 9 aylik ve 6. Aydan beri istahi yok.. yani daha bugüne kadar hiç zorlamadim.. 3 ayda toplam an fazla 5 su bardağı yemek yemiştir.. yemiyor.. bi iki kasik...

    Elfsmyy - 20.09.2019
    Devamını Oku