Yapılışı

Böğürtlen ve pekmez dışındaki malzemeleri karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar orta ateşte devamlı karıştırarak pişirin.
Muhallebi kıvamına geldiğinde böğürtlenleri ilave edip  bir iki dakika kadar daha pişirin.
Ilındıktan sonra pekmezi ekleyin ve servis kaselerine ya da kuplara paylaştırın. 

Aklınızda Bulunsun

Pekmezi mutlaka ılındıktan sonra ekleyin. Pekmez piştiğinde bazı toksik maddeler oluşabiliyor.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın.

Böğürtlen yaz meyvesidir. Mevsim meyve ve sebzeleri için detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.