Bebek gelişiminde boyun uzamasında neler etkili?

Çocuğun gelişiminde doğumdan sonraki ilk 2 yıl büyümede en önemli faktör beslenmedir. 2 yaşından itibaren genetik kapasiteye göre büyüme ön plana geçer. Ancak, genetiğinin elverdiği üst sınıra ulaşabilmesi için yeterli ve dengeli beslenme başta olmak üzere yeterli gece uykusu, sağlıklı olması ve yaşına uygun bedensel aktivitede olması gerekir. Boy uzatan egzersizler seçilerek çocukların harekete teşvik edilmesi gerekir.

Boy nasıl uzar? Boy uzaması yeni doku oluşması ile olur. Vücuttaki hormon ve büyüme faktörlerinin bunu yapabilmesi için yapıtaşlarına ihtiyaç vardır. Beslenme ile bu yapıtaşları alındığından beslenme büyümede çok önemlidir.

Boy uzatmak şüphesiz bir anda mümkün olmuyor. Besinlerin pek çoğu büyümek için gereklidir. Boy uzaması yaş ile değişkenlik gösterir. Ancak bebek beslenmesinde protein ve süt grubu besinler bu konuda en önemlileridir. Et, balık, tavuk, yumurta en önemli protein kaynaklarıdır. Süt ve yoğurt öncelikle kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik gelişimi için olmazsa olmaz bir gıdadır, ayrıca protein desteği de sağlar. Bunların yanısıra taze sebze, meyveden alınan vitamin ve mineraller, karbonhidrat ve yağlardan alınan enerji de büyüme işlemi için gereklidirler. Ay ay bebek beslenmesi listeleri oluştururken bunlara dikkat etmekte fayda var.

Çocuğumun ilerideki boyunu nasıl tahmin edebilirim?

Çocukların gelecekteki boyunu kesin olarak tahmin etmek için ispatlı bir yöntem olmamakla birlikte  ortalama bir aralığı öngörebileceğiniz popüler metodlar var.

 • Anne ve babanın boyunu cm olarak toplayın ve ikiye bölün. Erkekler için 6,5 cm. ekleyin. Kızlar için 6,5 cm. çıkarın. Çoğu çocuğun boyu yetişkinliğinde bu rakamın +/- 10 cm. aralığında kalır.
   
 • Bir diğer yöntem, çocuğunuzun 2 yaşındaki boyunu 2 ile çarpmaktır.
Unutmayın ki her çocuk genetiği doğrultusunda uzar. Bazı çocuklar daha erken, bazıları ise daha geç büyüme gösterebilir. Çocuğunuzun büyümesi ile ilgili endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Çocuğunuz uygun yaşa geldiğinde boy uzatan hareketler yapmasını sağlamak üzere boy uzatmanın egersizlerini şimdiden öğrenmenizde fayda var.

501 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

 • Selamlar, öncelikle tarif için teşekkürler. Size sorum ruşeym yerine başka ne kullanabiliriz? Ben hiç kullanmamıştım, doktorumuz tahıllı mamaları önermişti hipp markasının ve arılac...

  sudenaz27 - 06.04.2021
  Devamını Oku
 • Evet gerçekten harika tarifler var ama her zaman hepsini yapmak mümkün olmuo. Özellikle bizim ki gibi kıpırdak bi yumurcağınız varsa Ek gıda olarak ne kullanıyosun cnm? Arılac/aptamil gibi...

  YasO99 - 24.02.2021
  Devamını Oku