Çocuk gelişiminde hangi besinler beyin gelişimine katkı sağlıyor?

Beyin gelişimi ve fonksiyonları için beslenme çok önemlidir. Beyni geliştiren tek bir besin yoktur, ancak proteinli besinlerin alınması özel önem taşır. Ayrıca vitamin ve demir eksikliklerinin olmaması gerekir, yanısıra omega-3 takviyesi yapılmalıdır. Bunun için de kırmızı et, yumurta, balık, ceviz ve pekmeze özel önem verilmelidir. Beynin yeterli aktivite gösterebilmesi için düzenli enerji gelmesi de gereklidir. Bu nedenle öğün atlanmamalı, özellikle bebek kahvaltısı ya da çocuk kahvaltısı olmadan güne başlanmamalıdır.

Çocuklarda gelişim geriliği belirtileri nelerdir?

Çocukların sağlıklı olduklarının en önemli göstergesi büyümeleridir. Çocuğun gelişimi geriliği, bir çocuğun bulunduğu toplumdaki yaşıtlarına göre boy ve kilosunun düşük olmasıdır. Çocukların yaşlarına göre düzenlenmiş gelişim eğrileri mevcuttur. Kendi yaşının en alt sınırı ve altında ( %3 ve altı) olan çocuklarda gelişme geriliği vardır.

516 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku