Bebek beslenmesinde fazla kilo sorunu

Obezite, alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması sonucu vücutta aşırı yağ depolanmasıdır.

Obezitenin en sık görülen nedenleri bebek beslenme ile aşırı enerji alınması ve aktivitenin azalmasıdır, bunun sonucunda gelişen obeziteye basit obezite denir. Basit obezitesi olan çocuklar genellikle yaşıtlarına göre uzundurlar ve hızlı gelişim gösterirler. Günümüzde, “fast- food” beslenme, abur cubur yeme alışkanlığı, şekerli içeceklerin sık tüketilmesi, sebze ve meyvenin yetersiz alımı başlıca beslenme yanlışlarıdır. Bunların yanı sıra okula servisle gidilmesi, yetersiz oyun alanları, bilgisayar-televizyon başında çok vakit geçirme, sürekli sınavlar ve yoğun çalışma ile oyuna zaman ayıramama gibi nedenlerle de çocukların aktivitelerinde azalma da söz konusudur.

Çocuklarda daha az oranda görülen diğer obezite nedenleri içerisinde bazı hormonal ve genetik hastalıklar, bir kısım ilaçların kullanılması ve beyinde iştah merkezini etkileyen hastalıklar sayılabilir.

Ailenin çocuk obezitesinde pek çok yönden etkisi vardır. Araştırmalara göre çocuğun obez olma riski; her iki ebeveyn obez ise %80, bir ebeveyn obez ise %40, ikisi de obez değilse %14’dür. Ancak çoğu kez hastalık söz konusu olmayıp, ailevi beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı ön plandadır. Ebeveynler gerek beslenme gerekse sportif aktiviteler konularında çocuklarına örnek teşkil ederler. Ayrıca, çalışan annenin yemek yapımına ayırdığı zamanın az olması, aile içi stres, tek çocuk olmak, parçalanmış aile çocuğu olmak gibi ailevi faktörler de beslenme yanlışlarına neden ailevi etkenlerdir.

Doğru beslenme bebeklik döneminde başlamalıdır; ilk 6 ay anne sütü verilmeli, ek gıdalara erken başlanmamalı ve bebek doyduktan sonra mamayı bitirmesi için zorlanmamalıdır. Çocuk gelişim çağında kalorisi yüksek gıdalardan, hazır şekerli içeceklerden kaçınılması, sebze-baklagil ve salata yeme alışkanlıklarının kazandırılması gereklidir. Ayrıca yemek saatlerinin düzenli olması, yavaş ve iyice çiğnenerek yenilmesi, bol su içilmesi, abur cubur yemekten kaçınılması da obezitenin önlenmesinde önemlidir. Bunların yanı sıra çocukların doğal aktiviteleri için ortam hazırlanmalı, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen zaman sınırlandırılmalı, spor aktivitelerine katılımları desteklenmelidir. Hangi aktiviteye katılacağını belirlerken çocuğun istek ve becerileri göz önüne alınmalıdır.

Bebeğinizin fazla kilo sorunu olduğunu düşünüyorsanız yada ileride bu sorunu yaşamasını istemiyorsanız tıklayın

516 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku