Yapılışı

Oldukça kolay ve lezzeetli olan elma püresini hazırlamak için;
Elmayı soyup çekirdeğini çıkarın. İri iri doğrayın. 
Buharda ya da 2-3 yemek kaşığı suda yumuşayıncaya kadar pişirin. 
Sonra da suyuyla birlikte bir güzel ezin.  
İsteğe göre biraz tarçın da ekleyebilirsiniz.

Püf Noktası

Meyve ve sebzeleri bol su ile haşlamak vitamin kaybına ve bebeğiniz için hazırladığınız mamanın çok sulanmasına neden olur. Buharda ya da az su ile haşlamak en doğru çözümdür. 

Aklınızda Bulunsun

Tarçını bebeğiniz katı gıdaya alıştıktan bir süre sonra eklemeye başlayın. Önce kaşığın ucuyla koyun. Küçük gurmeniz tadını beğenirse ilerleyen günlerde miktarı arttırın. Anne şeflere güzel haber, tarçın iştah da açıyor. 
 
Elma püresini cam rendede rendeleyerek pişirmeden de yapabilirsiniz. Elma çok sertse pişirmek daha iyi oluyor. 
 
Elma dahil kabukları yenen tüm meyveleri küçük gurmenize yaşına uygun şekilde, kabuğuyla vermeye çalışın. Elmayı kabuğuyla blendırdan geçirdiğinizde kabukların neredeyse görünmez hale geldiğini biliyor muydunuz?  
 
Bu tarifi her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.