Yapılışı

Enginarların saplarını yaklaşık 2-3 santimetre kalacak şekilde kesin, alt yapraklarını temizleyin.
Tepesini de yaklaşık 3-4 santimetre kadar kesin. Suyun altında güzelce yıkayın.
Büyükçe bir tencereye su koyun, içine bir iki diş sarımsak katın, dilerseniz defne yaprağı da ekleyebilirsiniz. Enginarları tencereye koyun.Kaynatın. Kaynayınca altını kısın.
Bu şekilde 25 dakika pişirin. Bazen bu süre 45 dakikaya kadar uzayabiliyor.
Yapraklar rahatça ayrılıyorsa artık pişmiş demektir.
İster sıcak, ister soğuk yiyin.
Yaprakları koparıp koparıp yemek hem sizin hem de bebeğinizin hoşuna gidecektir.
Dilerseniz yaprakları yoğurtlu bir sos hazırlayıp ona da bandırabilirsiniz.
Yaprakları yedikten bir süre sonra enginarın tüylü kısmına denk geleceksiniz.
Bir kaşık yardımıyla tüyleri temizleyip, sonra da enginarın kalbine ulaşabilirsiniz. 

Aklınızda Bulunsun

Dilerseniz bu tarifin yanına bir de yoğurtlu sos yapın. Hatta avokado ile yoğurdu da karıştırabilirsiniz. Enginar yapraklarını bu sosa bandırıp yemesi de güzel oluyor...

Sitemizde bulabileceğiniz çeşitli yoğurtlu tarifler içerisinden  linkte bulunan Süzme Yoğurlu Dip sosu denemenizi öneririz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.