Yapılışı

Erikleri (sulu ve mor erikler tercih edilmelidir) akan soğuk su altında yıkayın.  
Doğal çizgisinden ikiye kesin.  
Kalın bir tencerenin dibine su koyun. Erikleri koyup, suları akana dek hafif ateşte pişirin. Tencerenin kapağını açıp, su buharlaşana dek pişirmeyi sürdürün. Meyveleri püre makinesinden geçirip, dilediğiniz tatlılığı sağlayana dek pekmez ekleyin. 

Uyarılar

Bebek ve çocuk yiyeceklerinde şeker kullanmamanız gerekiyor. Şeker yerine ne kullanabileceğinizi merak ediyorsanız tıklayın. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.