Yapılışı

Erikleri küçük küçük doğrayın.  
Tavuk göğsünü de doğrayın. 
Bir tencerede erikleri ve tavukları suda haşlayın. 
Blendırdan geçirin. 

Püf Noktası

Dilerseniz erikleri ve tavukları ayrı ayrı haşlayın. Erikleri haşlarken de üzerlerine bir bıçakla çarpı işareti yapıp kabuklarının haşlandıktan sonra kolayca soyulmasını sağlayabilirsiniz.  

Aklınızda Bulunsun

Ülkemizde geleneksel olarak meyveler sıcak yemeklerde kullanılmıyor. Halbuki elma/erik  gibi tatlı/ekşi meyveler yemeklere özellikle de et yemeklerine çok yakışıyor. 

Gurme Bebek olarak, annelere organik tavuk ya da piliç kullanmalarını öneriyoruz. Tavuk ile hazırlayabileceğiniz pek çok tarif ve detaylı bilgi için tıklayınız


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.