Yapılışı

Kayısıyı ortadan ikiye bölün, çekirdeklerini çıkarın.
Kesilen kısmı aşağıya gelecek şekilde yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsiye yerleştirin.
200 derecede yumuşayana kadar pişirin. Bebeğiniz küçükse blendırdan geçirin. Değilse küçük parçalar halinde parmak yiyecek olarak servis yapın.
İçine bir tutam tarçın ekleyin.

Püf Noktası

Kayısı farklı hazırlama yöntemleri ile minik gurmenize vermeniz, damak tadının çeşitliliğe alışmasına yardımcı olacaktır.

Tarçın iştah açıcı özelliği ile iştahsız nazlı gurmelerin annelerinin imdadına yetişecektir. 

Aklınızda Bulunsun

Bebeğiniz parmak yiyecek yemeye başladıysa kayısıları  küçük parçalara bölüp önüne koyabilirsiniz. Bir yaşından sonra pişmiş yarım kayısıları bölmeden de önüne  koyabilirsiniz. Unutmayın her çocuk farklıdır. Vereceğiniz yiyeceklerin büyüklük ve yumuşaklığını bebeğinize göre ayarlayın ve her zaman parmak yiyeceklerin altın güvenlik kurallarına uyun. Bebeğinizin parmak yiyeceklere hazır olup olmadığını öğrenmek için tıklayın.  


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.