Bebeğim kilo almıyor

Hilosum
Mesajlar: 1
Kayıt: 15 Nis 2019, 09:38

Bebeğim kilo almıyor

Mesajgönderen Hilosum » 15 Nis 2019, 09:48

Selam herkese. 7 aylık kız bebeğim var anne sütü alıyor ama sadece uyurken. 2 aylıkken meme reddi başladı 5 aydan beri uyutup öyle emziriyorum inanılmaz zor oluyor. Doğum kilosu 3260. 1.ay kilosu 4750 2.ay kilosu 5600. 3 ay 6000 4.ay 6500 5.ay 6800 6.ay 7200 7.ay 7200. Anne sütü alıyor ek gida yemiyor az az bazen yiyor çorba kavanoz mama falan. Pirinç unu formül mama bebe biskivi sebze hiç yemiyor. Denemediğim yiyecek kalmadı yemek istemiyor. Herkes diyor tok ondan yemiyor demek sütün yetiyor. Bende diyorum sütüm yetiyorsa niye kilo almıyor çok sorun yapıyorum zayıf olmasını şuan kilosu 7200 boyu 68 baş çevresi 45. Genetik olabilir diyor ebemiz bende zayıf minyon tipliyim umarım bundandır. Bezini ıslatıyor 4 5 sefer çiş li bez günde 1 ya da 2 kaka yapıyor. Yorumlarınızı bekliyorum tavsiyesi olan ya da benim gibi sorunu olan anneler... sevgiyle kalın

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Bebeğim kilo almıyor

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 15 Nis 2019, 13:10

Merhaba, biz size bu konuda ki yazılarımızı verelim. Önce bir okuyun. Sonra tekrer kafanıza takilan bir şey olursa bize sorun. Üstine konuşalım.

Öncelikle kız çocuklarının gelişim tablosu

https://www.gurmebebek.com/6-8-ay/kizla ... 0003,45402

Aşağıdaki likte de otomatik persentil hesaplama var. Bebeğinizin bilgilerini girip persentil değerlerini hesaplayabilir ve sürekli gelişimini takip edebilirsiniz.

https://www.gurmebebek.com/persentil/45

Büyüme hangi dönemde hasıl seyreder

https://www.gurmebebek.com/6-8-ay/buyum ... 003,142204

Büyümeyi etkileyen faktörler

https://www.gurmebebek.com/6-8-ay/buyum ... 003,144069

Bebeklerde boy kilo beyin gelişimi Pediatrik Endokrinolog Dr. Nihal Memioğlu bu kritik soruları cevapladı...

Bebek gelişiminde boyun uzamasında neler etkili?
Çocuğumun ilerideki boyunu nasıl tahmin edebilirim?
Çocuklarda beyin gelişimine katkı sağlıyor? gelişim geriliği belirtileri nelerdir?
Çocuklarda kilo alamama nedenleri, çözümleri?
Bebek beslenmesinde “fazla kilo” sorunu

https://www.gurmebebek.com/6-8-ay/boy-k ... 0003,54190

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Bebeğim kilo almıyor

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 15 Nis 2019, 13:18

Şimdi de gelelim ek besinlere, anne sütü çok önemli ama 6. aydan sonra tekbaşına yeterli değil ek besinlere yavaş yavaş geçmek lazım. Aslında uykuda beslem doğru değil. Bunu bırakmaya çalışın. Evet zor biliyoruz ama bir süre sonra mutlaka yiyecektir uyanıkken de. Uyanık olsun ama loş ve sessiz bir oryamda emzirin. Yemekleri ve emziemeyi öğünde teklif edin. Emmedi veya yemeyi diye sürekli emzirmeye veya yedirmeye çalışıp ne kendinizi ne bebeğinizi bezdirmeyin. Verdiğimiz linkleri de dikkatlice incelerseniz, kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulacaksınız. Anlamadığınız ya da aklınıza takılan şeyleri tekrar bize sorun, detaylı olarak konuşuruz üzerine. Kolaylıklar diliyoruz, sevgiler :)

Öncelikle 6-8 aylık dönemde sizi neler bekliyor, aşağıdaki linke bir göz altın :)

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/6-8-ay ... /300003,24


Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/ek-gid ... 0003,40763

Ek gıdaya geçişte kritik dönemler

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/kritik ... 003,147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

6-8 ay beslenmesi nasıl olmalı

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/ay-ay- ... 0003,60132

6-8 ay için günlük örnek menüler

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/6-8-ay ... 0003,60133

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sağ tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne tıklayın, tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler ve bugün ne pişirsem bölümleri var. Tariflere ana sayfa sağ üst tarafta kutucuk içinde tarifler yazan yerden de ulaşabilirsiniz. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 700'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek gıdalar 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Hala almaları gerekenleri sütten ve mamadan alırlar.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

Her anne içgüdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yeryüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)

sematalayli
Mesajlar: 1
Kayıt: 23 Tem 2019, 08:13

Re: Bebeğim kilo almıyor

Mesajgönderen sematalayli » 23 Tem 2019, 08:19

Eğer bebeğinizde alerji olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir alerji uzmanından destek almanızı öneririm. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız bu konuda çok güzel merkezler var. Benim de çocuğumda besin alerjisi var çok güzel bir diyetle hem kilo alımı sağlandı hemde alerjisi kontrol altına alındı. İstanbul alerji merkezini size de öneririm bence gidip bir muayene olun. Merkezin web sitesi https://istanbulalerjimerkezi.com.tr/


“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir