Bebeğime katı gıdaları nasıl sevdirebilirim

selinb
Mesajlar: 2
Kayıt: 29 Mar 2016, 14:17

Bebeğime katı gıdaları nasıl sevdirebilirim

Mesajgönderen selinb » 29 Mar 2016, 14:33

Merhaba öncelikle sitede verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler. Benim 9 aylık bir oğlum var. Boyu 74 cm, kilosu 9. Doktorunuza göre normal kiloda. Anne sütü alıyor. Malesef ek gıdaya başarılı bir şekilde geçemedik. Hep isteksiz kaşığa ve yiyeceklere karşı. Başlarda zorlamadan verdim. Isterse yedi istemese yemedi. 3 ay geçti hala aynı. Ne yapmalıyım fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Bebeğime katı gıdaları nasıl sevdirebilirim

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 30 Mar 2016, 08:59

Merhaba öncelikle teşekkür ederiz. Zorlamamakla da iyi yapmışsınız. Doktorunuz gelişimi normal diyorsa her şey yolunda demektir. Emen bebeklerde sıkça rastlanan bir durum bu. Bazı bebeklerde siz gibi anne sütü ek besinlere olan ilgi ve isteği azaltabiliyor. Bebişler alışık oldukları ve kolay yoldan beslenmek istiyorlar. Bazı bebeklerde de tam tersi oluyor ek gıdaları daha çok sevip anne sütüne istekleri azalıyor. Her iki durum da da çok zorlamadan bir denge kurmak gerekir tabi ki. Ama özellik 1 yaşına kadar anne sütü beslenmelerinin temelini oluşturur. Aşağıdaki linkte uzmanımız ek besinlere geçmek istemeyen bebişler ile ilgili faydalı bilgiler verdi.

http://www.gurmebebek.com/uzman-gorusle ... 18,696,758

Yapmanız gereken en doğru şey bir öğün ve emme düzeni oluşturmak ve bu düzene uymak. Birlikte yiyerek mutlaka ona örnek olmak. Az yedi ya da yemedi diye aralarda beslememek ve yediği miktar bir iki kaşık bile olsa, yediği miktara bir süre razı olmak. Oyunla, TV ve benzeri dijital ekran karşısında yedirmemek. Bunlarda başta işleri kolaylaştırıyor gibi gelse de inanın sonrasında daha da zorlaştırır. Uzmanlar bebeklerin dikkatini dağıtarak yedirmenin doğru olmadığını, tam tersine dikkatlerinin yemeğe odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Ve en çok da ailelerinin beslenme alışkanlıklarından etkileniyorlar, unutmamak lazım. Örnek olmak bu yüzden önemli. Eline verebileceğiniz şeyleri eline verin. Bırakın koklasın, ısırsın, kemirsin, döksün saçsın, mıncıklasın :)

Aşağıda da ayına uygun nasıl beslenmeli neyi ne kadar yemeli bilgileri var.

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/ay-ay- ... 0003,60132

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

selinb
Mesajlar: 2
Kayıt: 29 Mar 2016, 14:17

Re: Bebeğime katı gıdaları nasıl sevdirebilirim

Mesajgönderen selinb » 30 Mar 2016, 09:16

Çok teşekkür ederim ilginize, verdiğiniz bilgilere ve desteğinize. Umarım en kısa zamanda oğlumla üstesinden gelebiliriz bu durumun:)

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Bebeğime katı gıdaları nasıl sevdirebilirim

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 31 Mar 2016, 11:10

Her hangi bir sağlık sorunu ve engeli olmayan ve yetişkin beslenmesine geçemeyen hiç kimse yoktur. Her bebek eninde sonunda normal beslenme düzenine geçer. Ama önce sizi hazır olmanız lazım. Bebişiniz her şeyi hisseder bunu unutmayın. Sizin endişeniz, korkunuz, telaşınız ona mutlaka yansır.


“İştahsız Bebekler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir