çiğneme problemi

ipekozbay

çiğneme problemi

Mesajgönderen ipekozbay » 22 Eki 2013, 19:15

Merhaba,
Benim 22 aylik bir kızım var. Yemekleri çignemeden yutuyor. Çignemek zorunda kalsın diye yemeklerini taneli vermeye çalışıyorum, ya olduğu gibi yutuyor yada öğürüp kusuyor. Eğer yemek biraz suluysa yutabiliyor. Fakat işin ilginç yanı makarna, pilav, patates kızartmasi, kraker, kuruyemiş, kurabiye vb yiyecekleri kendisine verince veya ben yedirince yiyor. Bu yüzden tam olarak ta çigneme problemi var diyemiyorum. Kaşıkla verdiğim yemeklerde böyle yaptığını düşünerek çatalla vermeyi denedim aynı şekilde çiğnemeden yutuyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Kızım öğürüp kusunca çok üzülüyorum ve yıpranıyorum. Bu arada kızımın 19 ayliga kadar bakıcısı vardi,şimdi ben çalışmıyorum ve kızıma bakıyorum. Ben devraldığımda kızım meyveyi hala püre şeklinde yiyor ve iri taneli yutamıyordu. O duruma göre bayağı ilerleme kaydettik ama bu sorunu çözemedim. Onerilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Gurmebebek

Re: çiğneme problemi

Mesajgönderen Gurmebebek » 23 Eki 2013, 06:29

İpek Hanım merhaba, anladığımız kadarıyla daha zor yenebilen şeyleri bile çiğneyip normal bir şekilde yiyebiliyor, sadece bazı tür şeylere karşı böyle davranıyor. Buda biraz işine öyle geldiği için öyle davrandığını gösteriyor. Kaldı ki sizin de dediğiniz gibi epey ilerleme kaydetmişsiniz. Bu nedenle endişelenmeyi ve stres yapmayı bir kenara bırakın ve denemeye devam edin. İnanın sizin üzüntünüz ve stresiniz bebişinizede yansıyor ve bu işleri dahada zorlaştırıyor. Bir de onları hafife almayın sizin bu konudaki hassasiyetinizin farkında ve bu durumu kullanıyor muhtemelen. Çok zor biliyoruz ama siz ne kadar rahat davranırsanız işler o kadar yoluna girer. Unutmayın herhangi bir fiziksel yada sağlık problemi yok ise yeryüzünde normal yeme düzenine geçememiş kimse bulunmuyor :)

Daha da önemlisi bebişiniz çoktan kendi kendine yiyebilecek kadar büyümüş. kendi kendine yemeğe ve çiğnemeye teşvik edin. Mutlaka öğün düzeni oluşturup, sofraya beraber oturun ve sizde yiyerek ona örnek olun, bu önemli. Ve oluşturduğunuz öğün düzenini mümkün olduğunca bozmamaya çalışarak aralarda az yedi yada kustu diye sürekli birşeyler yedirmeye çalışmayın.

Doktorunuz da her hangi bir problemi yok diyorsa ki doktorunuzun görüş ve önerileri herzaman esastır. Mutlaka işler yoluna girecektir. Sevgiler :)

ipekozbay

Mesajgönderen ipekozbay » 24 Eki 2013, 09:34

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çiğnemeden yutma problemimiz genellikle tencere yemekleri diye tabir ettiğimiz yemeklerde oluyor. Bu yemekleri çiğnemesi gerektiğini anlamamış olabilir diye düşünüyorum. Son 3 ay içerisinde kendi eline çatal vererek meyvelerini ve domates, salatalık gibi sebzeleri yemesini sağladım. Öğün düzenimiz var, hatta sitenizdeki örnek günlük menülerden esinlendim, fakat aynı anda sofraya oturmayı denemedim. Bir de bunu deneyeceğim. Nasıl çiğnemesi gerektiğini gösteriyorum ve yemeği yerken çiğne kızım gibi hatırlatmalarda da bulunmaya çalışıyorum fakat pek başarılı olmadı.
Daha önce kustuğu zaman tekrar bir yemek yediriyordum, şimdi ise kusunca diğer öğüne kadar birşey yedirmiyorum (tabiki kendi isterse veriyorum). Doğru mu yapıyorum acaba?

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 25 Eki 2013, 05:16

Aslında gayet doğru şeyler yapıyorsunuz :) Ve minik gurmenizin dediğiniz gibi diğer şeylerde yeme problemi yok. Tencere yemeklerinin dokusu ve kıvamı hoşuna gitmiyor belli ki :) Ama tabi ki onları da yemesi gerekiyor. Bizce büyük bir problem yok. Çiğnemeye teşviş ederek denemeye devam :)

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 25 Eki 2013, 05:16

Aslında gayet doğru şeyler yapıyorsunuz :) Ve minik gurmenizin dediğiniz gibi diğer şeylerde yeme problemi yok. Tencere yemeklerinin dokusu ve kıvamı hoşuna gitmiyor belli ki :) Ama tabi ki onları da yemesi gerekiyor. Bizce büyük bir problem yok. Çiğnemeye teşviş ederek denemeye devam :)

orhanjan

Mesajgönderen orhanjan » 06 Tem 2017, 02:57

merhaba bende suan bebegimle cigneme problemi yaşıyorum fikir almak icin pek kimse yok etrafta yardimci olun lütfen. bebegim 11 aylik ve onune parmak yiyecek türünden ne koysam hic agzina almiyor alınca da agzindakini yadırgıyor gibi davranarak hemen ondan kurtulmaya calisiyor ogurerek kusmaya çalışıyor puturlu gidalar verirken corba içinde ki pirinctir veya ufak ne varsa dilinin uzerinde kalinca onu hemen kusarak atmaya calisiyor ne yapsam da eline bi karpuz dahi verip bırakamıyorum bigazina takildigini sanip herseyi kusuyor kusma miktari asiri oldugu icin bende korkuyorum artik biseyler vermeye. artik elimde hi kase gorse daha yedirmeden ogurmeye basliyor onyargi yapip. :cry: ne yapabilirim sizce tavsiyesi olan varmi acaba.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 07 Tem 2017, 09:53

Mesela neler yiyor ya da katı olarak yediği bir şeyler var mı?

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir