Çorba ile başlangıç

cer
Mesajlar: 2
Kayıt: 14 Eyl 2017, 07:05

Çorba ile başlangıç

Mesajgönderen cer » 14 Eyl 2017, 07:11

Merhaba, oglum 5.5 aylık oldu ve doktorumuz bugünden itibaren ek gıdaya geçmemizi önerdi. Sebze çorbası ile başlıyoruz, sadece su patates kabak ve havuç. 10 gün boyunca öğlenleri bunu verip 10 gün sonra da yogurda geçiş yapabilirsiniz dedi. Fakat aynı zamanda gece beslenmesini kaldıracağız. Bu nedenle öğlen öğününde sizce ne kadar çorbasından vermeliyim, sadece çorba mı vermeliyim yoksa sütün yanında tadımlık mı vermeliyim?

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Çorba ile başlangıç

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 14 Eyl 2017, 10:17

Merhaba öncelikle kolaylıklar diliyoruz. Çünkü ek besinlere geçiş bir süreçtir ve sanıldığından daha uzun ve meşakkatlidir. Ama hemen gözünüz korkmasın lütfen. Ne kadar vermeliyim demişsiniz? yediği kadar vermelisiniz :) Çünkü sizin istediğiniz ya da bizim dediğimiz kadar yemeyecektir muhtemelen ve her gün yediği miktarda farklılık gösterebilir. Bebeğiniz anne sütü alıyor mu acaba? Biz size ek gıdaya geçişle ilgili tüm bilgileri veriyoruz. Verdiğimiz linkleri de dikkatlice incelerseniz, kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulacaksınız. Anlamadığınız ya da aklınıza takılan şeyleri tekrar bize sorun, detaylı olarak konuşuruz üzerine.

Ancak sizin daha çok aynı anda hem ek besinlere geçmek hem gece beslenmesini kesmek kafanızı karıştırıyor sanıyoruz. O nedenle bu linkten öncelikle gece beslenmesi ile ilgili bilgilere bakın. Bebekler sanılanın aksine gece acıktıkları için değil, gece beslenmesine alıştıkları için uyanırlar. Gece beslenmesi hem iştahı hem de uyku düzenini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Yavaş yavaş, alıştırma sürecini de göz önüne de alarak gece beslenmesini azaltarak kesebilirsiniz. Bu süreçte bazen çetin geçebiliyor. Çünkü bu alışkanlıktan vazgeçmek istemeyebiliyor bebişler :) Biraz sabır ve kararlılık gerekiyor.

Bebeklerde gece uyanmaları ve gece beslenmesi

http://www.gurmebebek.com/emzirme/bebek ... 607,341691

Şimdi de Ek gıdaya geçiş 6. ay genel

Öncelikle Başlama ayı konusunda farklı görüşler var. 4-5. ayda başlamak ve 6. ayda başlamaktır. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Doktorunuz başlayın dediyse sitemizden 6. ayı takip edebilirsiniz rahatlıkla. Sitemizde en yaygın olan 6. ay baz alınmıştır çünkü.

Bu aylık dönemde sizi neler bekliyor, aşağıdaki linke bir göz altın :)

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/6-8-ay ... /300003,24


Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/ek-gid ... 0003,40763

Ek gıdaya geçişte kritik dönemler

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/kritik ... 003,147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

6-8 ay beslenmesi nasıl olmalı

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/ay-ay- ... 0003,60132

6-8 ay için günlük örnek menüler

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/6-8-ay ... 0003,60133

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sağ tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne tıklayın, tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler ve bugün ne pişirsem bölümleri var. Tariflere ana sayfa sağ üst tarafta kutucuk içinde tarifler yazan yerden de ulaşabilirsiniz. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 700'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Ek gıdaya yeni başlayacağınız için bir kaç hatırlatma ve genel bilgi paylaşmak isteriz. Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek gıdalar 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Hala almaları gerekenleri sütten ve mamadan alırlar.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

Her anne içgüdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yeryüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)

cer
Mesajlar: 2
Kayıt: 14 Eyl 2017, 07:05

Re: Çorba ile başlangıç

Mesajgönderen cer » 15 Eyl 2017, 09:08

Detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Ek gıda konusunda kafamda pek soru işareti kalmadı.
Gerçekten de o istediği yere kadar verebildim çorbayı:) yavaş yavaş arttırmayı umuyorum.
Gece beslenmesi bırakma konusundaki link için de çok teşekkür ederim fakat doktorumuz daha su içmesine izin vermedi, o nedenle biraz sancılı olsa da direkt bırakmaya deneyeceğiz sanırım. İlk denememiz fena geçmedi:)
Yeniden teşekkürler, sevgiler.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Çorba ile başlangıç

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 18 Eyl 2017, 07:13

Aşamalardan bizi de haberdar edin :)


“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir