ek gıdaya geçerken

enesinannesi
Mesajlar: 2
Kayıt: 22 Ara 2014, 02:51

ek gıdaya geçerken

Mesajgönderen enesinannesi » 15 Oca 2015, 22:32

mrb öncelikle sayfanızı severek takip ediyorum ve çok faydalı buluyorum. ben yeni üyelerdenim 5 buçuk aylık oğlum var ek gıdaya geçmek istiyorum ancak neyle nasıl başlıyacağımı bilmiyorum. ilk denememde yoğrt ve muz verdim malesef kabız oldu oğlum ve bende korkar oldum yine sorun yaşarız ek besin alınca diye. sebzeyi püre değilde çorba olarak vermek istiyorum ancak 6 aylık için çok az çorba tarifi var gibi geliyor. bi de 3 gün kuralına göre bir çeşitle üç gün boyunnca mı ek gıda vereyim yoksa bir günde üç ayrı öğün şeklinde mi? çok soru sordum ama acemiyim ve yanlış bişey yapmak istemiyorum. bana örnek bir menü verirmisiniz? şimdiden teşekkürler.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: ek gıdaya geçerken

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 16 Oca 2015, 10:10

Merhaba öncelikle aramız hoşgeldiniz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz :) Ek gıdaya başlama ayı ile ilgili farklı uzman görüşleri var. Ancak en yaydın olanı 6. ayda başlamak. 6. ayınıza çok az kalmış zaten :)

Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Ancak şunu belirtmekte fayda var, ek besinlere geçildiğinde bile, bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek besinler 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Almaları gerek besinleri hala süt ve mamadan alırlar. Ve çok haklı olduğunuz konuda zaten özellikle 8. aya kadar bebeğinize verebileceğiniz çok fazla çeşit ve besin yoktur. Pek çok besinin de 1 yaşında başlanması gerekir. Yani 6. ayda ek besinlere mutlaka yavaş yavaş başlamak gerekir ama ek besinlerden çok fazla şey ummamak gerekir :) Zaten ilk başlarda yediği miktarlar az olacaktır ve bu çok normaldir.

Biz size aşağıda ek gıdaya geçiş rehberimizi ve ay ay bebek beslenmesi tablomuzu veriyoruz. Çok işinize yarayacak, aklınıza takılan sorulara cevap bulacağınız bilgiler var. İnceleyin anlamadığınız veya aklınıza takılanları tekrar bize sorarsınız.

Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-rehberi-40763

http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi-60132

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sol tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne gelin açılan pencerede tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler bölümümüz var. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 500'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Ek gıdaya yeni başlayacağınız için bir kaç hatırlatma ve genel bilgi paylaşmak isteriz.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :)

Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri ve doktorunuzu önerileri de önemseyin.

Her anne iç güdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yer yüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden, mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)

Bazen ilk verdiğiniz besini hemen sevip benimseyebilir ama çoğu kez işler böyle yürümez :) Bebeklerin bir besine alışması için en az 12 kez denemeleri/görmeleri gerekir. ama hiç bir zaman yemeğe zorlanmamaları gerekir. Elinizden geleni yaptıktan sonra o şeyi yine de yemek istemezse bir üre ara vermek ve sonra yine denemek gerekir. Çünkü bebişlerin yeme tercihleri ve miktarları, günlük olarak bile değişiklik gösterir.

Ek besinlere geçiş başlangıcında kabızlık gibi sorunlar sıkça rastlanır ve normaldir. Biz size aşağıda kabızlık yazımızı da veriyoruz. Bu konu hakkında bilgi ve çözüm önerileri var. Kolaylıklar diliyoruz, sevgiler :)

http://www.gurmebebek.com/kabizlik-556

enesinannesi
Mesajlar: 2
Kayıt: 22 Ara 2014, 02:51

Re: ek gıdaya geçerken

Mesajgönderen enesinannesi » 25 Oca 2015, 20:59

çok teşekkür ederim yazılarınızı teke tek inceledim ve bebeğim için değişik tatlar buldum sitenizde. oğlum 6 ayını bitirdi ve gıdaya resmen başladık. bi sorum daha olacak bebeğim çok iştahlı ek besini ben vermeyene kadar istiyor hatta artık yeterli olduğunu düşünüp vermeyince de ağlamaya başlıyor. bu normal mi sizce? bu durumda bebeğin istediği kadar mı vereyim yoksa daha ölçülü mü?

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: ek gıdaya geçerken

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 26 Oca 2015, 06:43

Anne sütü alımını engellemesin, ona göre bir ayarlama yapın ancak ilk başlarda istediği kadar verin ve bir kontrol edin kendisi nerede dur diyecek :)


“Sebze” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir