ek gıdaya geçiş

hazalnannesii

ek gıdaya geçiş

Mesajgönderen hazalnannesii » 01 Mar 2016, 20:26

bebeğim 3 aylık ve mamayla besleniyor tek başına anne sütü alamadı hiç, şimdi tamamen mamayla besleniyor.6.aya kadar mamaya devam mı etmeliyim yoksa ek gıdalara başlamalımıyım.4. ayda ek gıdalara geçmeyi düşünüyorum

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: ek gıdaya geçiş

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 02 Mar 2016, 10:21

4-5 ay ek gıdaya geçiş

Merhaba, öncelikle Başlama ayı konusunda farklı görüşler var. 4-5. ayda başlamak ve 6. ayda başlamaktır. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır Ama unutmamak gerekir ki ek gıdaya geçilse bile bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bu dönemde ek besinler ikinci plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Beslenmelerine büyük bir katkı sağlamazlar, almaları gerekenleri hala süt ve mamadan alırlar. Hatta ek gıdaya geçişin ilk başlarında anne sütü alımı azalıyorsa ek besinlerin azaltılması önerilir. Ek gıdaya doğru zamanda başlamak, tüm süreci etkiler. Ancak her halükarda 6 ayda başlamak gerekir. Biz size aşağıda 6. aydan küçük ek besinlere geçilir mi? Geçilecekse nelere dikkat etmeli? Ve beslenme önerileri olan yazımızı veriyoruz, mutlaka inceleyin. Sevgiler :)

http://www.gurmebebek.com/4-aylik-bebek-105248

http://www.gurmebebek.com/sut-ve-kati-gida--696,43086

NezaketKaya

Mesajgönderen NezaketKaya » 08 Mar 2016, 09:59

Canım bebeğinin yaşı uzun olsun...
Benim kızım 23 ekim 2007 doğumlu 3 ay emzirebildim sonra mamaya geçtik...Ben 4 aylıkken elma rendesi verdim yutmayı öğrenince ev yoğurdu verdim(evde mayalanmış 2 gün yedirebilirsin sonra tekrar mayala)
Ek gıda Çoğu doktorlar tarafından 4 ay 6 ay vs gibi zamanlar veriliyor...Ama benim ikinci bebeğim ilk kızımda da 4 aylıkken başladım meyve pürelerine sonra yoğurda geçtim.Mama içtiğimizden dolayı...ek gıda vermelisin mama içtiği için eğer mama içmese anne sütü alsaydı 5,5 6 ayda başlanıyor genelde.Ben bu hafta bal kabağı püresi yaptım haşla çatalla ez (blendır kullanma)tabağa aldıktan sonra bir çay kağığı ucuyla saf zeytinyağı damlat ver reddederse zorlama bir kaç gün aradan sonra tekrar dene pürelerin 1 kullanımlık olsun...Benim kızım elma rendesi(cam rendede) ve yoğurdu çok seviyo....
Özellikle 5 ayını bitirince mutlaka kereviz,brokoli,lahana yedir...Sağlıcakla büyütelim inşallah

NezaketKaya

Mesajgönderen NezaketKaya » 08 Mar 2016, 10:02

Yazmayı unutmuşum
Devam mamalarını özellikle 1 yaşına kadar devam etmelisin.1 yaşından sonra süt almıyorsa yine onlara göre mama var.
6.aydan sonra Keçi sütünden yoğurt yapmanı öneririm en az haftada 1 kez keçi sütünden yapmalısın....

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir