ek gıdaya geçiş

irmakyagmur

ek gıdaya geçiş

Mesajgönderen irmakyagmur » 16 Ara 2013, 12:13

merhaba,
minnoşum 6 aylık oldu artık sabahları az peynirle çok az yumurta sarısı veriyorum bi yarım saat sonra da emziriyorum. başka verebileceğim bir şey var mı kahvatı için ? zaman ilerlerdikçe ne katabilirim menüye. bir de patates havuç irmikle çorba yapıyorum pek sevmiyor. önerilerinizi alabilir miyim lütfen

benq

Re: ek gıdaya geçiş

Mesajgönderen benq » 16 Ara 2013, 13:40

Benim bebeğim de 6.5 aylık oldu.çorba konusunda şöyle yapmaya başladım.İçinde hem sebze,hem tahıl hem de yağ bulundurmasına dikkat ediyorum.ilerleyen zamanlarda et de ilave olacak.patates ve havuç yerine brokoli,kereviz,ıspanak,karnabahar da deneyebilirsiniz.yoğurdu seven bir bebek için yoğurtlu çorbalar da iyi oluyor.tarhana çorbası da iyi bir alternatif oldu bizde.az miktarlarda başlayıp alerjik etki göstermezse tarhana da verilebilir.irmik yerine kepekli pirinç,bulgur veya şehriyeyi de bir deneyebilirsiniz.gurmebebek tariflerinden de yapıyorum ancak ayına göre verilebilecek besinleri karıştırıp biraz yaratıcı olunca da güzel lezzetler çıkıyor.(alerji yapmayacağından emin olduktan sonra)

sibelzeyneprana

Mesajgönderen sibelzeyneprana » 16 Ara 2013, 14:31

arkadaşlar benim bebeğim 8buçuk aylık dr.brokoli yedirme dedi çünkü hormon b ozukluğu yapıyormuş bebeklerde yazınızı görünce paylaşmak istedim

dr.elt

Mesajgönderen dr.elt » 16 Ara 2013, 16:39

irmakyagmur yazdı:merhaba,
minnoşum 6 aylık oldu artık sabahları az peynirle çok az yumurta sarısı veriyorum bi yarım saat sonra da emziriyorum. başka verebileceğim bir şey var mı kahvatı için ? zaman ilerlerdikçe ne katabilirim menüye. bir de patates havuç irmikle çorba yapıyorum pek sevmiyor. önerilerinizi alabilir miyim lütfen

Kahvaltiniza anne sutuyle ezilmis bebe biskuvisi ekleyebilirsiniz hatta bir tatli kasigi kadar pekmez de eklerseniz daha guzel olur.
Corbaniza da patates, ispanak ekleyebilirsiniz. Ben karnibahar,brokoli, kereviz,kirmizi mercimek (her birini farkli gunlerde) de ekleyerek denemeler yaptim. Ancak her seferinde gece gaz sancilariyla uyandik. Benim bebegim de 6 ayini yeni doldurdu. Bunlari biraz daha buyudugunde vermeyi dusunuyorum. Ayrica gecenlerde tavuk suyuna ayni olcude su ekleyip pirincle corba yaptim. Pirinci iyice pisirin yalniz, catalla ezerek verin.

irmakyagmur

Mesajgönderen irmakyagmur » 16 Ara 2013, 17:48

önerilerini deneyeceğim arkadaşlar bir de evde bebe bisküvisini nasıl yapabilirim tarif verebilir misiniz rica etsem

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 17 Ara 2013, 05:43

Merhaba, yumurta sarısı 8. ayda beyazı ise 1 yaşında önerilir. peynir 6. aydan itibaren verilebilir, sadece tuzuna dikkat edin. genel eğilim ek gıdaya yoğurt ve meyveler gibi sindirimi kolay ve alerji riski düşük besinlerle başlamaktır. Biz size ek gıdaya geçiş sürecinde çok işinize yarayacak size rehber olacak yazılarımızı verelim, mutlaka inceleyin. aklınıza takılanları tekrar bize sorun. Sevgiler.

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gec ... rsey-40763

http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

http://www.gurmebebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi-60132

benq

Mesajgönderen benq » 19 Ara 2013, 10:20

sibelzeyneprana yazdı:arkadaşlar benim bebeğim 8buçuk aylık dr.brokoli yedirme dedi çünkü hormon b ozukluğu yapıyormuş bebeklerde yazınızı görünce paylaşmak istedim

gurmebebek,bizi bu konuda aydınlatabilir misiniz?Brokoli gerçekten hormon bozukluğu yapıyor mu?

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 20 Ara 2013, 05:20

Biz henüz kanıtlanmış böyle bir bilgiye rastlamadık. Uzmanlarımıza danışıp size geri dönüş yapalım. Kulaktan dolma bilgilerle ilerlememekte fayda var ne dersiniz :)

“Kahvaltı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir