Gece beslenmesi

Gurmebebek

Gece beslenmesi

Mesajgönderen Gurmebebek » 18 Ara 2013, 05:42

Günaydın anne şefler :)

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? gece beslenenler kimler ve kaç defa? gece beslenmesini bırakanlar kimler ve nasıl bıraktılar?

Uzmanlar der ki : ''Bebekler sanılanın aksine gece acıktıkları için değil, gece beslenmesine alıştıkları için uyanırlar. 4-6 aylıktan itibaren bebişler gece 6-8 saat; 8. aydan itibarense 8-12 saat gece beslenmeden kalabilirler. Gece beslenmesi hem iştahı hem de uyku düzenini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır.''

yagmurunannesi13

Re: Gece beslenmesi

Mesajgönderen yagmurunannesi13 » 18 Ara 2013, 08:51

Bebeğim 8. ayında. Ve gece beslenmesin biraz abartmış durumda olduğu için artık bırakmaya karar verdim. Bu ikinci gecemiz ve uykusuzluktan perişan bir halde olduğumu tahmin edersiniz. Gece çok sık uyanıyordu. Bazı geceler 10 u buluyordu. Dün yatmadan önce karnının iyice doyduğuna emin olduktan sonra yatırdım. Gece tüm ağlamalarına rağmen emzirmedim. Bugün ağlama süreleri biraz kısalmiştı. Alıştığı günleri görmek için kararlılıkla devam ediyoruz. Mutlu günler diliyorum

zukayka

Mesajgönderen zukayka » 18 Ara 2013, 09:27

Merhabalar,
Benim oğlum da 11 aylık ama hala gece emen bebekler arasında ön safhalarda yer almakta.Onun için bir alışkanlık olduğunun farkındayım.Fakat gündüzleri emmemekte.Ben de anne sütünden yeterince faydalanmasını istediğim için gece süt içmesini engellemiyorum.Her gece( yatmadan önce muhallebi yedirip öyle yatırıyorum) 2-3 kez kalkmakta.Halimi gözünüzün önüne getirebilirsiniz:)Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?

Dexigner

Mesajgönderen Dexigner » 18 Ara 2013, 11:58

Merhabalar...
Bebişim 8.5 aylık ve geçtiğimiz haftaya kadar gece uykularımız çok düznliydi ama son 1 haftadır gecede 5 kere kalkar oldum. Normalde uyansa bile asla ağlamazdı, ben onun hareketlerinden çıkan minik seslere uyanırdım ama son 1 haftadır acı içinde ağlayarak uyanıyor, bunu diş çıkarma döneminde oluşuna bağlıyorum ve evet aç olmadığını bildiğim halde emziriyorum.

Bu hatadan; Tracy Hogg'ın "yatır kaldır yöntemi"ni gece uyanmalarında da uygulayarak dönmeyi düşünüyorum... Az önce diş çıkarma sorunu ile ilgili yazınızı okudum, o tavsiyelerle de bebeğimin acısını hafifletmeye çalışacağım..

tugbalule

Mesajgönderen tugbalule » 18 Ara 2013, 17:02

Merhaba kızım 11 aylık ve gece en az 3 kere emmek için uyanıyor. En az 3 diyorum çünkü saat başı hatta yarım saatte bir olduğu zamanlarda oldu. Emzirmediğim zaman çok ağlıyor ve uyumuyor. Nasıl bu alışkanlıktan kurtulabilir bilmiyorum...

drdne

Mesajgönderen drdne » 18 Ara 2013, 20:32

Benim12 aylik ikizlerimde meme muptelasi bebek basina 10~12kez kalkiyorum annem usuyor diye uzerini kalin orttu ve mucize o gece sadece uc kere kalktilar usumesinide goze alin belki ondandir birde emince gece reflu arriyor o yuzdende sik uyanabilirler diye dusunuyorum ve bol su susadigi icinde uyaniyorlar

benq

Mesajgönderen benq » 19 Ara 2013, 06:25

drdne, anlayışınıza sığınarak bebek başına 10-12 kez kalkıyorum ifadenize çok güldüğümü söylemeliyim.:)ama gerçekten Allah yardımcınız olsun.bir tanesi için uyanmak bile bu kadar yorucu iken..
ben bebeğim 4 aylıkken gecede 2-3 defa kalkıyor diye çevreme şikayet ediyordum.şimdi bu sayı 4-5 defaya çıktı.ama egzema kaşıntıları ve diş çıkarma sürecinin gece uyanmalarımızda etkisi olduğunu düşünüyorum.bebeğim şu anda 6.5 aylık.

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 19 Ara 2013, 07:16

Diş çıkarma ve hastalık dönemlerinde hem iştahsızlık hemde uyku düzensizliği çok normal bir durumdur. hiç bir şey için zorlamayın ama kalıcı olumsuz alışkanlık edinmemesine dikkat edin mümkün olduğunca. Gece beslenmesini bıraktırmak sabır ve kararlılık isteyen zor bir süreçtir. herkese sabır ve kolaylıklar diliyoruz. Bebeğinizin alışma süresini de göz önünde bulundurarak ilerleyin. Öncelikle, gece beslemeye devam edin alışma sürecinde. Ama kesinlikle memede ya da biberon ağzındayken uyumasına izin vermeyin. Uyanıkken besleyin ve dalmadan yerine koyun. Başlarda direnmesi, ağlaması ve huysuzluk etmesi çok normaldir. Bu süreç gerçekten sabır ve kararlılık gerektirir. Sert ve katı olmayın ama ancak sizin kararlı olduğunuzu ve bu kuralı delemeyeceğini anladığında daha uyumlu davranacaktır. 1-2 hafta sonra bu birazda bebişinizin alışma süresine bağlı, kesin süre değildir. Bir seferinde süt yok, bitti gibi yumuşak cümleler kurarak su verin ve böyle ilerleyin. Ne kadar küçük olsalar da her seferinde durumu ona anlatın. Gece artık süt yada meme yok uyku vakti gibi cümleler kurun :) Kolaylıklar diliyoruz.

bennununanasi

Mesajgönderen bennununanasi » 02 Oca 2014, 17:39

benim bebem de geceleri ağlaya ağlaya uyanıo 1 ay öncesine kadar yoktu böyle bişi yeni icat oldu :( içli içli ağlıo bi de napaım bilemiom meme verince emip uykuya devam edıo ama canı yana yana ağlıo cok belli :( dişlerinden derdi sanırım o diş merhemlerinden sürmek de içime sinmio ilaç sonucta ama çıkamıom işin içinden :'(

Aslidemircetinkaya

Mesajgönderen Aslidemircetinkaya » 02 Oca 2014, 18:33

Bebeğim beş aylık, 1 kez uyanıyor birde sabah 6-7 gibi uyanıp emip uyuyor, şimdi bunları okuyunca acaba az mı emiyor diye tedşrgin oldum...

“Sabah Sohbetleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir