Kahvaltıda yumurta?

miya
Mesajlar: 5
Kayıt: 09 Mar 2015, 12:20

Kahvaltıda yumurta?

Mesajgönderen miya » 11 Mar 2015, 16:19

Merhabalar, benim kızım 6 aylık ve doktorumuz kahvaltıda yumurta sarısı ve beyaz peyniri karıştırıp yedirmemi söyledi. Burada sizin tariflerinizi incelerken yumurta sarısının bebeklere 8.aydan itibaren verilmesi gerektiği ibaresini gördüm ve kafam karıştı.Uzmanlarımızdan ve bilgi sahibi olan herkesten yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. .

byzelf
Mesajlar: 6
Kayıt: 02 Şub 2015, 05:29

Re: Kahvaltıda yumurta?

Mesajgönderen byzelf » 11 Mar 2015, 19:50

mrb benım kızımda 9 ayına girecek şuan aynı sorunları o ara bende yasamıstım. şöyle söyleyebılırım yumurtanın sarısını verebılırsınz beyazı alerjı yaptıgı için 8. ay sonrası verılmesı tavsiye edılıyor . Ben beyazını 1 kere verdım baktım alerjık bı etkısı olmadı diğer zamanlarda da az az vermeye devam ettm . :)

miya
Mesajlar: 5
Kayıt: 09 Mar 2015, 12:20

Re: Kahvaltıda yumurta?

Mesajgönderen miya » 11 Mar 2015, 21:54

Teşekkür ediorum ilginiz için, artık bende deneyerek görücem inşllh bir sıkıntı yaşamayız.. :D Hoşçakalın..

Gurmebebek
Mesajlar: 1872
Kayıt: 21 Kas 2012, 12:30

Re: Kahvaltıda yumurta?

Mesajgönderen Gurmebebek » 12 Mar 2015, 07:19

Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. Ancak yumurtanın sarısı genel olarak 8. ayda önerilir. Gıdaların ay alt sınırı sadece alerji riskine göre belirlenmiyor, sindirim özelliklerine göre de belirleniyor. Yani bebeğinizin sindirim sistemi verdiğiniz gıdayı sindirebilecek kadar gelişmemişse, alerji yapmasa bile, bir faydası olmaz ve beslenmesine bir katkı sağlamaz. Ayrıca yumurtanın pişirme süresi de yok önemlidir. Az yada çok pişirmek zararlı hale getirebilir. Biz aşağıda yumurta yazımızı veriyoruz, mutlaka inceleyin. Tam olarak ek gıdaya ne zaman başladınız ve şimdiye kadar neler verdiniz acaba? Çünkü bunlarda önemli, doktorunuz bu açıdan da değerlendiriyordur çünkü.

http://www.gurmebebek.com/yumurta-490

Ek gıdaya geçiş 6. ay genel

Bilyorsunuzdur, ek gıdaya başlama ayı konusunu farklı görüşler var. 4-5 da başlamak ve 6. ayda başlamaktır. Yaygın olanı 6. aydır. Ama daha erken başlamayı öneren uzmanlarda vardır.

Biz size aşağıda ek gıdaya geçişle ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz. Verdiğimiz linkleri de dikkatlice incelerseniz, kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulacaksınız. Anlamadığınız ya da aklınıza takılan şeyleri tekrar bize sorun, detaylı olarak konuşuruz üzerine. Kolaylıklar diliyoruz, sevgiler :)


Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-rehberi-40763

http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi-60132

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sol tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne gelin açılan pencerede tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler bölümümüz var. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 500'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Bir kaç hatırlatma ve genel bilgi paylaşmak isteriz. Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek gıdalar 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Hala almaları gerekenleri sütten ve mamadan alırlar.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

Her anne içgüdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yeryüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)

Kahvaltı hakkında da genel bir bilgi vermek isteriz. Çünkü annelerimizin en zorlandığı öğün ve çok yakınma alıyoruz bu konuda. Tekrar belirtelim buradaki bilgi ve öneriler geneldir. Siz bebeğinizin ayına göre seçim yapmalısınız.


Kahvaltı genel

Kahvaltıda ilk akla gelen yumurtanın sarısı 8. ayda, beyazı ise 1 yaşından sonra öneriliyor. Zeytin için 10-12 ayı beklemek gerek. Buğday unu ve buğday içeren tüm ürünler 8. aydan sonra öneriliyor. Bal 12. aydan sonra başlanabiliyor. Geriye ne kaldı, tuzsuz ya da tuzu alınmış peynir, tereyağı ve pekmez 6. aydan itibaren verilebiliyor. Tahıl olarak da pirinç ve yulaf 6. aydan itibaren öneriliyor. Hangi tahıl olursa olsun, ilk baştan itibaren tam tahıl unları kullanmalısınız. Ancak bebişler büyüdüğünde bile anneler en çok kahvaltıda zorlanıyor ve bize çok fazla yakınma geliyor kahvaltı konusunda. Bu nedenle size bu süreçte faydası olacak genel bilgileri veriyoruz aşağıda.
Öncelikle, bu kadar çok annemizin kahvaltıda zorlanması biraz da kahvaltı anlayışımız ve alışkanlığımızdan kaynaklanıyor. Hatta bazı uzmanlar Türk tipi kahvaltının bebek beslenmesine uygun olmadığını söylüyorlar. Alışmasınlar mı? Tabi ki alışsınlar ve zaten eninde sonunda alışacaklar. Çünkü ailenin beslenme alışkanlıklarından etkileniyorlar. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür lafını da yanlış anladığımızı söylüyorlar. Kan şekeri vs. açısından sabah az da olsa bir şeyler yenmesi önemlidir, çok yemek gerekmez diyor uzmanlar. Bir Bebek veya çocuktan her sabah oturup peynir, zeytin, yumurta, bal/pekmez, tereyağı, ekmek vs yemesini beklemek pek doğru değil gerçekten. Örneğin yine uzmanlar, yulaflı bir elma karışımı çok yeterli ve iyi bir kahvaltıdır diyorlar. Yine muzlu sütte tek başına iyi bir kahvaltı seçeneği ya da yoğurtlu bir meyve karışımı da. Değişik omlet ve krepler, evde yapacağınız sağlıklı kek ve hamur işleri, patatesli kahvaltı tarifleri işinize yarayabilir. Sitemizin tarifler bölümünde bol bol tarif var. Sitemizin ana sayfa orta kısımda tarifler bölümünde kategorilerden kahvaltıyı seçip aratın. Bebeğinizin ayına, mevsime ve alerjik durumuna uygun olan tarifleri deneyebilirsiniz. Bunları dönüşümlü olarak verirseniz. Sürekli aynı şeyleri yemekten de sıkılmazlar

byzelf
Mesajlar: 6
Kayıt: 02 Şub 2015, 05:29

Re: Kahvaltıda yumurta?

Mesajgönderen byzelf » 12 Mar 2015, 07:50

ne demek rica ederimm :)


“Kahvaltı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir