Kahvaltımız sıkıntı

ytk

Kahvaltımız sıkıntı

Mesajgönderen ytk » 11 Oca 2013, 15:01

Oğlum 12aylık başından beri kahvaltı konusunda sıkıntı yaşıyoruz.sütüm az olduğu için ek olarak devam sütü kullanıyoruz devam sütünü kesinlikle biberon ve türevleriyle almıyor.muhallebi yapıp devam sütüyse tatlandırıyorum.kahvaltılıkları ayrı ayrı yemiyor bu yüzden muhallebisine labne peyniri ceviz pekmez ve meyve katarak kahvaltı yaptırıyorum ama çok zor yiyor bir ara yumurta da katıyordum ama o şekilde yemedi. Yumurtayı tek verdim yemedi omlet yaptım yemedi çünkü katı şeyleri yediremiyorum.çorbalarına katıyorum ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum.ben oğlumu kahvaltıya ve yumurtaya nasıl alıştırabilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

Aybuke

Re: Kahvaltımız sıkıntı

Mesajgönderen Aybuke » 11 Oca 2013, 21:42

Merhaba,
Benim kızım 18 aylık, onun da çok süper kahvaltı yaptığı söylenemez ancak bir avantajımız var yumurtayı çok seviyor. Sade haşlanmış da yiyor ancak en çok peynirli krep şeklinde seviyor. Size önerim krep olarak vermeyi deneyin, krebin içine ne isterseniz koyabilirsiniz. Zaten ana malzemeler süt, yumurta, un pişirmek için de ben biraz tereyağı kullanıyorum. İlaveten ne isterseniz (ben hep peynir koyuyorum), isterseniz domates, maydonoz gibi sebzeler ekleyebilirsiniz. Hatta sadece ballı veya pekmezli krep bile yapabilirsiniz. Bebeğinizin damak zevkine kalmış. Burda bebeği en çok cezbedecek şey krep biraz katı ancak çok da yumuşak olduğu için, ufak porsiyonlar halinde eline verdiğinizde kendi kendine yiyebilecek olmasıdır. Çoğu bebek kendi başına yemek yemeyi sever. Bu şekilde bir deneyin. Bir de önerim, kahvaltıda peynirli tost. Kaç tane dişi çıktı bilmiyorum ancak ben yeni yeni denemeye başladım kızımız çok sevdi. Normalde peynir yemez ama tost içinde olunca yiyor. Yanına da mutlaka taze sıkılmış meyve suyu (genelde portakal suyu) ile destekliyorum. Bazen de sıcak sıcak içsin diye bitki çayları veriyorum içine bal katıyorum asla şeker kullanmıyorum. Çünkü benim kızım da bal pekmez yemiyor. Umarım faydası olur, sağlıklı günler...

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 14 Oca 2013, 09:25

Krep iyi fikir :) Sitemizin tarifler bölümünden kahvaltıyı seçerek aratın anneler tarafından denenmiş, onaylanmış pek çok tarif var :) Bir kaçını sever belki.

ivy

Mesajgönderen ivy » 25 Oca 2013, 20:12

19 aylık çocuğuma peynir ve yumurta yediremiyorum. Eskiden yiyordu şimdi hiç istemiyor.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 27 Oca 2013, 11:10

Bebeklerimizin yeme tercihleri zaman içinde değişe biliyor bu çok normal aslında. Bazende uzun süre aynı şeyleri yemekten sıkılabiliyorlar. Değişik şekillerde sunmak yinede istemiyorsa biraz ara vermek gerekebilir. Daha sonra severek yemeğe devam ettikleri de oluyor. Fazla zorlamamak lazım bizce :)

c.tugba

Mesajgönderen c.tugba » 12 Şub 2013, 21:46

çocuk doktoru bir akrabam bana yumurta ve peynirin bir arada verilmemesini söylemişti.bilgilendirmek istedim.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 13 Şub 2013, 08:53

Merhaba c.tugba bu konu daha öncede gündeme gelmişti. Acaba doktor akrabanız nedenini tam olarak açıkladı mı? Bize bu konuda da bilgi verirseniz seviniriz. Daha önce gündeme geldiğinde sadece aşırı kalsiyum ve protein yüklemesi olmasın diye söylendiği ancak uygun miktarlarda bir arada verilmesinin sakıncası olmadığı gibi bilgilere ulaşmıştık.

“Kahvaltı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir