Kemik Suyu

handan

Kemik Suyu

Mesajgönderen handan » 27 Kas 2012, 15:20

Siz bebeğinize kemik suyu veriyormusunuz? Kimisine göre gerek yok, kimisine göre faydası çok. Ben veriyorum.. Daha doğrusu kışın verilmesi gerektiğini söylediler. Geçen kış verdim şimdi yine hazırlayıp stoklamayı düşünüyorum.
Benim kasabımın tecrübesine güvendiğim için dediklerini bire bir uyguladım doğruluğunu araştırmaya gerek görmeden.
Kemik suyunu kasabımın tarifine göre hazırladım. Kemikleri 1 gün ve 1 gece su içinde beklettim. Suyunu sürekli değiştir dediki saldığı kanın içinde beklemesin diye. Bu bekletme işlemi önemliymiş. Su soğuk olmalı ve soğuk kalmalı bekleme süresinde dedi. Ben balkonda beklettim. Ertesi sabah zaten temiz su çıkmaya başlamıştı. Sonra kemiklerin içindeki ilikler eriyene kadar kaynattım ben normal tencerede 2 saat kadar kaynattım ikide bir bakıp bakıp. düdüklüde nasıl olur bilmiyorum. pişme işlemi tamamlanınca çok ince bir süzgeçle hatta bir tülbentle süz dedi ben tülbentle süzdüm kemik parçası kaçmasın diye. içinde kalan ilikleri suyuna kemiği sallayarak düşürttüm. bu kalan ilikleri çıkarıp özellikle yedirmemi söyledi. Elimde koca bir tencere su oldu. yarım litre kadarını ayırıp kalanını küçük küçük pet pardaklarda dondurdum. Donanı bardaktan çıkarıp buz halinde buzdolabı poşetine aldım. (pet bardakta fazla kalsın istemedim). O ayırdığım yarım kilo kadar suyu kaynatmaya devam ederken. 2 kaşık tam buğday unu ile 2-3 kaşık kadar yoğurdu çırpıp önce karışımın içine biraz kaynayan kemik suyundan aldım ılındırdım. sonra bu karışımı kaynayan kemik suyuna yavaş yavaş ekledim. o hali ile boraya besledim kalanına da tuz ekleyip kendim içtim. tadı biras ağır olsada gayet güseldi :)

Kemik suyu konusunda gereklimi değilmi diye çok farklı yorumlar var ama ben kasabıma güvendiğim için gerekli ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Kemikte çok fazla protein varmış çok verilirse ağır gelirmiş. hatta 3-4 yaşına kadar sulandırıp direk vermemek gerekliymiş. Kemik suyu derken işin espirisi kemiklerde ilik olmasıymış. İlikler suda kaynayarak eriyip boşalacakmış. İlik en çok incik dediğimiz kısımda herhalde bana verilen kemiklerin çoğu incikten oluşuyordu. Siz de kasabınıza bebeğe derseniz ii bir kasapsa doğru yerini verir zaten.
Dedim ya ben kasabıma çok güvendiğim için bu ne neden nasıl diye çok sorgulamadım.. Ama kanının çok güsel arındırılmasına çok dikkat edin bana tembihlenen buydu.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Kemik Suyu

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 03 Ara 2012, 11:46

Handan Hanım aslında et yemeklerini ve etli pişirdiğimiz diğer yemekleri yaparken kemikli et kullanmakta fayda var galiba. Böylece besinin tamamından yararlanabiliyoruz :)

handan

Mesajgönderen handan » 03 Ara 2012, 11:55

Evet admin ana kesinlikle doğru bir yaklaşım ama benim Bora hala kırmızı eti şöle çiğneyip yutamıyor. Kıyma olarak etli yemekler yapıyorum ben. Yada köfte olarak et tüketiyor. Dediğin gibi yaparsakta etin kendinden mahrum kalmış olacak en iyisi değiştire değiştire her bir yöntemi denemek böylece amacımız zaten her besini alması olduğu için en doğrusunu yapmış oluruz dimi?

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 03 Ara 2012, 15:57

Aynen öyle Handan Hanım :) Aslında pek çok şeyi bebeklerimizin taleplerini de göz önüne alarak deneye yanıla buluyoruz :)

sirca

Mesajgönderen sirca » 09 Ara 2012, 09:50

her ne kadar bazı görüşlerde kemik suyunun lezzet katmaktan başka katkısı olmadığı söylense de ben kemik suyu bebeğime veriyorum.handan hanım sizin gibi ben de kemik suyu yaptım.hazır satılan buz poşetlerine koydum tek tek kesip alıyorum lazım olunca.ben faydasına inanıyorum.eskiden her çorbada mutlaka bir parça kemikli et olurmuş.boşuna olmadığına inanıyorum.

sirca

Mesajgönderen sirca » 09 Ara 2012, 09:52

bir de şu var kasaplardan bebek için kemik istediğinizde mutlaka ilikli veriyorlar.işin ehli bilir diye düşünüyorum.

zehrazat

Mesajgönderen zehrazat » 09 Ara 2012, 20:46

mrb admin yulaf bölümünde bir soru sordum size cevap vermediniz görmedinizmi acaba? tşk. iyi akşamlar

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 10 Ara 2012, 07:16

Merhaba zehrazat yulaf bölümünü tekrar kontrol ettim sorunuzu göremedim. Sizde bir kez daha kontrol edin görebiliyor musunuz ? Bir sorun mu oluştu acaba?

ivy

Mesajgönderen ivy » 25 Oca 2013, 20:19

Ben bulyonunu yaptım kemik suyunun. çorbalarımda kullanıyorum. çorbaların içine ya tavuk ya tavuk suyu, kemik suyu ya da kıyma katıyorum illa ki.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 27 Oca 2013, 11:12

Bulyonu evde yapmak çok iyi, afiyet olsun :)

“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir