pirinç unu

adadefne

pirinç unu

Mesajgönderen adadefne » 26 Şub 2016, 21:36

Pirinç ununun hiçbir besin değeri olmadığı, sadece kilo yaptığını yazıyorlar. Doğru mudur? 6 aylık oğluma pirinç unundan muhallebi veriyorum. Pirinç ununun besin değeri yoksa yerine ne verebilirim?

prm

Re: pirinç unu

Mesajgönderen prm » 28 Şub 2016, 09:17

Pirinç unu veriyorsan da tam pirinç unu olması gerekir . Muhallebisini tam yulaf unu yla yaparsan besleyiciliği artıyor ve çok daha sağlıklı oluyor

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 29 Şub 2016, 13:05

Merhaba, cevap yazan annemiz doğru demiş. Şöyle ki bütün tahıllar için aynı şey geçerli mutlaka tam tahıl unu kullanmalısınız. Rafine un yani beyaz unların hepsi boş kaloridir ve besleyici değeri yoktur. Lütfen aşağıdaki linke tıklayın. Tahıllar hakkında çok faydalı bilgiler var. neden tam tahıl vermelisiniz nereden bulabilirsiniz ve nasıl vermelisiniz gibi. Ama artık tam yulaf unu, tan pirinç unu ve tam buğday unu marketlerde, aktarlarda, organik satış yapanlarda çok daha rahat bulunabiliyor. eskiden daha zordu bulmak. Sevgiler :)

http://www.gurmebebek.com/beslenme-dosy ... 300000,721

Sayiki

Mesajgönderen Sayiki » 05 Nis 2016, 18:00

Ben organik marketlerde ve aktarlarda tam pirinç unu bulamıyorum,organik olanlar bile beyaz pirinç unundan yapılıyor. Esmer ya da diğer adı ile kepekli pirinçten pirinç unu bulunmuyor.
Bilen arkadaşlarımdan tavsiye beklerim.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 07 Nis 2016, 08:47

Diğer tahıllarda aynı değildir ama pirinçte tam, esmer, kepekli, kabuklu vs. denilenlerin hepsi tam pirinçtir. Bazı anneler tam pirinç alıp kendi öğütüyor. Ama satın alanda çok umarız, alan annelerimiz yazarlar.

Sayiki

Mesajgönderen Sayiki » 07 Nis 2016, 12:06

Cevabınız için teşekkürler umarım bulan birileri bana yardımcı olur.

prm

Mesajgönderen prm » 08 Nis 2016, 08:47

Bnm sürekli alıp sipariş verdiğim mağaza var ekorganik rasaya nın tam pirinç ununu ots nin de organik yulaf unu nu kullanıyorum ve memnunum ekorganik magazasında ılgılenen esra hanım her konuda size yardımcı olacaktır sevgilerle..

Sayiki

Mesajgönderen Sayiki » 08 Nis 2016, 20:01

Evimize çok yakın organik bir market var, onlara sorduğumda rasaya'nın tam pirinç ununu önerdiler ama o da beyaz pirinçten yapılıyormuş yani aslında işlenmiş pirinçten zaten rengi de beyaz.Açıkçası esmer ya da kepekli olarak da tabir edilen pirinçten elde edilen pirinç ununu bayağı bir araştırdım ve bulamadım.
Yani işin özü galiba evde esmer pirinci öğüterek kendi unumuzu yapmak daha kolay olacak. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

“Gıdalara İlişkin Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir