Sebzeyi sevmiyor

Kbrdglr
Mesajlar: 2
Kayıt: 28 Oca 2015, 16:58

Sebzeyi sevmiyor

Mesajgönderen Kbrdglr » 28 Oca 2015, 17:08

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım bebegim 6 ayına yeni girdi 5 Ayında geçiş yaptık ek Gidalara 2 haftadır sebze puresi veriyorum ama bir turlu sevemedi değiştirerek yaptim yinede sevmedi bir öneriniz var mi?ve bebegim cok iştahsız bugun 6. Ay asımızı olmaya gittik son iki ayda sadece 1 kg almis 5 ayına kadar anne sutu ile mama verdim sonrada ek gıdaya geçtik simdi mama meme ve ek Gida vermeye calisiyorum nasıl kilo aldirabilirim iştahının açılmasını saglayabilirim

patizi
Mesajlar: 4
Kayıt: 28 Oca 2015, 20:13

Re: Sebzeyi sevmiyor

Mesajgönderen patizi » 28 Oca 2015, 20:22

Merhaba
Doktorunuz ayda 500 gr ortalamayı az bulduğunu mu söyledi?Bence bebeğiniz fazlasıyla almış.Benim kızım 7 aylık ve ayda 250 gr alıyor,üstelik tombalak bir bebek.Çorba konusunda size bir öneride bulunmak için üye oldum aslında :) Balkabağı deneyin derim.Ben kereviz,pırasa ve bal kapağından yapıyorum,biraz da irmik katıyorum.Balkabağı pırasa karışımını deneyin derim.Kolay gelsin :)

Kbrdglr
Mesajlar: 2
Kayıt: 28 Oca 2015, 16:58

Re: Sebzeyi sevmiyor

Mesajgönderen Kbrdglr » 28 Oca 2015, 21:26

En son yaptığımda pırasa bal kabağı pirinç Havuç ve irmik var ama yok yine zorlayarak yedirdim=(belkide havucu sevmiyordur cunku her denedigime ekledim birde onsuz deneyeyim=)aslında bebeğimin kilosu normal yani fazlada diil zayifta 7800 gr ama bebeğimle ayni doğumda olan iki bebek daha var ailemde ve oyle biraz kilolu olduğundan cok kıyaslama oluyor Buda ister istemez canımı sıkıyor.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: Sebzeyi sevmiyor

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 29 Oca 2015, 08:16

Merhaba, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Çok zor biliyoruz ama kıyaslamalara ve etrafa kulaklarınızı sımsıkı kapayın lütfen ve rahatlayın :) Bebeğinizi de kendinizi de hiç huzursuz etmeyin. Sadece doktorunuzu dinleyin, çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Doktorunuz gelişimi normal diyorsa sorun yoktur.

Asıl sorun fazla kilodur ve sağlıksızdır. Evet tombiş bebek seviyoruz millet olarak maalesef. Ama hiç doğru yapmıyoruz, bebişlerin gelecekte yaşayacağı sağlık ve kilo sorunlarının zeminini şimdiden hazırlıyoruz oysa hiç farkında olmadan. Önemli olan sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeleri ve ilk baştan itibaren doğru bir beslenme alışkanlığı kazanmaları, beslenmek karın doyurmak değildir, unutmayın lütfen. Boş kalori ile kilo almaları ne kadar doğru olabilir ki :(

Üstelik büyüme hızı ayları artıkça yavaşlar. aşağıdaki yazımızda büyüme hangi dönemde nasıl ilerler bilgileri var.

http://www.gurmebebek.com/buyume-hangi- ... er--142204

Öncelikle biz size sebze sevdirmenin yolları yazımızı vereceğiz. Bu yazımızın olduğu bölüm sitemizin ana sayfası, sol tarafta ki menülerde 7. sırada, yemek seçen çocuklar biliminde. Bu bölümdeki tüm yazılara bir göz atın.

http://www.gurmebebek.com/sebzeyi-sevdi ... eri-188289

Lütfen yeme konusunda bebeğinizi zorlamayın. yemeye teşvik edin ama asla zorlayıcı olmayın. zaten zorlamak fayda vermez ve işe yaramaz, hatta işleri zorlaştırır ve lokma savaşlarını başlatır :) Biz ize aşağıda iştahsızlık ve çözüm yolları yazımızı da veriyoruz. Muhtemelen bebeğiniz bizce iştahsız değil ama yedirme konusunda çok işe yarayacak bilgiler bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/%C4%B0stahsizlik--555

Buradaki bilgi ve linkleri dikkatlice inceleyin, aklınıza takılanları tekrar bize sorun, üzerine detaylı olarak konuşuruz. Sevgiler :)

Ek gıdaya geçiş 6. ay genel

Merhaba, biz size aşağıda ek gıdaya geçiş rehberimizi ve ay ay bebek beslenmesi tablomuzu veriyoruz. Çok işinize yarayacak, aklınıza takılan sorulara cevap bulacağınız bilgiler var. İnceleyin anlamadığınız veya aklınıza takılanları tekrar bize sorarsınız.

Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-rehberi-40763
http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi-60132

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sol tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne gelin açılan pencerede tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler bölümümüz var. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 500'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Bir kaç hatırlatma ve genel bilgi paylaşmak isteriz. Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek gıdalar 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Hala almaları gerekenleri sütten ve mamadan alırlar.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

Her anne iç güdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yer yüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)


“Sebze” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir