tahin

erdim
Mesajlar: 15
Kayıt: 25 Nis 2015, 15:19

tahin

Mesajgönderen erdim » 08 May 2015, 22:09

altı aylık bebeğime evde kendim tam yulaf unu, buğday unu ve irmik ile biskuvi yapıyorum tarifimin içinde 1 kahve fincanı ahin ve pekmezde var acaba altı aylık bebeğime tahin ve pekmezin bir zararı olurmu

Gurmebebek
Mesajlar: 1872
Kayıt: 21 Kas 2012, 12:30

Re: tahin

Mesajgönderen Gurmebebek » 09 May 2015, 12:02

Çok ağır ve fazla gelebilir. 6 aylık önerilen tahıllar pirinç ve yulaftır. Buğday ve ürünleri 8. aydan sonra öneriliyor genel olarak. Gluten alerjisi riskine karşı. Ancak tabi ki her bebekte bu alerji olmuyor, o durumda verilebilir ama bebekler glutene karşı çok hassaslar unutmamak lazım. İrmikte 8. aydan sonra önerilir.

Asıl önemlisi de hangi tahılı verirseniz verin mutlaka tam tahıl ve tam tahıl unu kullanmalısınız. Artık marketlerde yulaf ve pirinçte dahil tam unlar bulunuyor rahatlıkla. Aktar ve organik satış yapanlarda da var. Aşağıdaki linkte tam tahıl yazımız var mutlaka okuyun. Zira beyaz dediğimiz rafine tahıllar boş kaloriden başka bir şey değildir ve bebeğinizin beslenmesine katkısı yoktur.

http://www.gurmebebek.com/tam-tahillar--721

Tahin ise 1 yaşından önce verilmesi kesinlikle önerilmez. Aşağıdaki linkte de tahin hakkında bilgi var.

http://www.gurmebebek.com/tahin-689

Pekmeze gelince 6. aydan itibaren verilebilir ancak asla ve asla pişirilmemesi gerekiyor ve çok sıcak şeylerle karıştırılarak verilmemesi gerekiyor. Ancak ılık şeylere katılabilir. Çünkü yüksek ısıya maruz kalan pekmez zararlı maddeler üretiyor. Bu konudaki yazımızı da verelim.

Kaynatılarak yapılan pekmez nasıl olur da yüksek ısıda zararlı olabilir diye kafanız karışabilir. Ama durum şudur ki pekmezin yapım aşamasında da 80 derecenin yüzerine çıkılmaması gerekir. Bir de soğuk pres yöntemiyle üretilenler var ki bunlar en sağlıklısıdır. Pekmez alırken de bunlara dikkat etmeniz gerekir. Biz firma adı ve marka adı veremiyoruz ama çok bilindik bir markayla da görüştük. Uzun süredir üretim yaparken kesinlikle 80 derecenin üzerine çıkılmadan pekmez ürettiklerini söylediler. Bu nedenle güvenilir markaların ürünlerini mutlaka etiketini okuyarak alın. Büyük firmalar sık sık denetlendiği için ürünün üzerine doğru olmayan bir bilgi yazamazlar.

http://www.gurmebebek.com/pekmezdeki-ka ... ikesi-3599

Gurmebebek
Mesajlar: 1872
Kayıt: 21 Kas 2012, 12:30

Re: tahin

Mesajgönderen Gurmebebek » 09 May 2015, 12:06

Biz size bebeğinizin ayına göre beslenmesiyle ilgili tüm bilgileri veriyoruz aşağıda, çok işinize yarayacak.

Ek gıdaya geçiş 6. ay genel

Merhaba, öncelikle mutlaka bu konuyu doktorunuza danışmalı ve birlikte karar vermelisiniz. Ancak 6. ay ek gıdaya geçilmesi gereken aydır :)

Biz size aşağıda ek gıdaya geçişle ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz. Verdiğimiz linkleri de dikkatlice incelerseniz, kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulacaksınız. Anlamadığınız ya da aklınıza takılan şeyleri tekrar bize sorun, detaylı olarak konuşuruz üzerine. Kolaylıklar diliyoruz, sevgiler :)


Ek gıdaya geçiş rehberi

http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-rehberi-40763

http://www.gurmebebek.com/kritik-periyodlar-147184

Ay ay bebek beslenmesi tablosu, burada bebeğinizin ayını seçin. Ayına uygun neyi ne kadar yemeli ve günlük örnek menü de bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/ay-ay-bebek-beslenmesi-60132

Ayrıca sitemizin ana sayfasında, sol tarafta en alt kısımda besin gruplarımız var. Örneğin sebze yazan yerin üstüne gelin açılan pencerede tüm sebzeleri göreceksiniz. İstediğinizin üstüne tıklayın. Tıkladığınız sebze ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız. Yazının sağ üst köşesinde kutucuk içinde ay alt sınırı yazar. Örneğin +6 yazıyorsa bu 6 ay ve üzeri için uygundur.

Yine sitemizin ana sayfasında orta kısımda tarifler bölümümüz var. Orada da kategori, malzeme, bebek yaşı kısımlarından seçim yapıp aratabilirsiniz. Zaman buldukça tarifleri inceleyip, mevsime, bebeğinizin ayına ve bünyesine uygun tarifleri seçebilirsiniz. 500'den fazla tarifimiz bulunmakta. Tariflerde de aynen besinlerde olduğu gibi ay alt sınırı yazmaktadır.

İncelediğiniz tarif ya da yazıların tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü O tarif ya da besinle ilgili özel açıklama ve uyarılar bulunuyor çoğunda.

Ek gıdaya yeni başlayacağınız için bir kaç hatırlatma ve genel bilgi paylaşmak isteriz. Biz her zaman bebeğinizi takip eden doktorunuzun önerilerine uymanızı öneriyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. İhtiyaçları ve bünyesi de farklıdır. Bir yaşına kadar bebeklerin temel beslenmesini anne sütü, anne sütünün yetmediği durumlarda formül mama oluşturur. Çünkü sindirim sistemleri katı gıdaları tamamen sindirip, tüm faydalarından yararlanacak kadar gelişmemiştir daha. Keza bağışıklık istemleri de tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ek gıdalar 2. plandadır ve alıştırma mahiyetindedir. Hala almaları gerekenleri sütten ve mamadan alırlar.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışmalı ve üç gün bekleme kuralını uygulamalısınız. Size verdiğimiz ek gıda rehberinde üç gün bekleme kuralı hakkında da ayrıntılı bilgi var. Gıdaların ay alt sınırı, o gıdanın alerji riskine, sindirim özeliklerine, asit oranına vs. göre belirleniyor. Biz ay alt sınırlarına uymanızı öneriyoruz doktorunuz aksini söylemediği sürece. Çünkü daha küçük bir ayda verirseniz, örneğin bebeğinize alerji yapmayabilir, gaz, kabız, ishal gibi sindirim sorunu da yapmayabilir ama sindirim sistemi henüz o besini sindirecek kadar gelişmemişse bebeğinize bir faydası olmaz.

Ve unutmayın hiç bir bebek kitaplarda yazdığı gibi büyümez :) Bu nedenle bebeğinizden gelen sinyalleri de hiç bir zaman göz ardı etmeyin. Anneler ve bebekler bu şekilde en iyi ve en doğru olanı birlikte bulurlar zaten :) Buradaki bilgiler rehber niteliğindedir ve size fikir vermek içindir. Buradaki ya da herhangi bir yerdeki bilgiler, yemek listeleri, miktarları vs. sizin bebeğiniz birebir aynısını aynı miktarlarda yemek zorunda değildir Çünkü anneler bazen gereksiz endişeye kapılabiliyor. Eyvah bugün bu listelerdeki kadar yemedi, eksik kaldı diye :) Miktarlar ve kuralar kesin değildir. Dediğimiz gibi bebeğinizden gelen sinyalleri de önemseyin.

Her anne içgüdüsel olarak bebeğini besleme konusunda çok hassas ve endişelidir, bu çok normal, hepimiz böyleyiz :) Ama mümkün olduğunca rahat olun ve stres yapmayın. Çünkü sizin stresiniz mutlaka bebişe yansır ve işler daha zorlaşmaya başlar :) Yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Unutmayın herhangi bir fiziksel ya da sağlık sorunu yok ise yeryüzünde yetişkin beslenmesine geçememiş hiç kimse yoktur :) Ancak yine de gelecekteki beslenme alışkanlıklarının ve sağlıklarının temelleri bu günden atılmaya başlıyor, bunu da göz ardı etmeden mümkün olduğunca doğru yolla ve doğru şekilde beslemeye özen gösterin. TV, PC, telefon vs. dijital ekran karşısında yedirmeye alıştırmayın. Şu ana kadar sadece sıvı ile beslenmiş bir bebeşin katı gıdaya geçişi de aşamalı olacaktır tabi ama mümkün olduğunca ilk baştan itibaren pütürlü yedirmeye alıştırın. Zira sonra bu pütürlü yememe pek çok annenin başına bela oluyor :)


“Kahvaltı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir